Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Sochou kumštu je Pastýř Zdeňka Matyáše

date_range 18.Čvc, 2012 featured_play_list Aktuality

 

Návštěvníci Valašských Klobouk se budou v horní části Masarykova náměstí setkávat s Pastýřem, kterého vytvořil zdejší řezbář Zdeněk Matyáš. Socha se stala hlasováním veřejnosti a také verdiktem odborné poroty nejlepším dílem třináctého ročníku Valašského kumštování a má právo být první plastikou venkovní galerie uměleckých děl v centru města.

„Cílem soutěže bylo vybrat s pomocí diváků nejpěknější sochu na téma Valašsko, která bude trvale instalována na náměstí. Hodnoceno bylo osm plastik a velmi těsným výsledkem s rozdílem dvou hlasů bylo rozhodnuto o tom, že veřejný prostor oživí socha s názvem Pastýř od rodáka Zdeňka Matyáše," pověděl místostarosta a člen poroty Martin Janík. Pro dílo hlasovalo 44 laických hodnotitelů z celkových 121 zapojených. Autorovi za vytvoření nejlepší plastiky náleží odměna dvacet tisíc korun.

Zdeněk Matyáš při práci na oceněném díle   foto pořadatelé

„Nad ztvárněním sochy jsem dlouho přemýšlel, vybíral jsem z několika námětů a až na poslední chvíli mě napadl právě pasáček, jeden z důležitých symbolů Valašska. Den, dva jsem ho nosil v hlavě, pak jsem motiv nakreslil a začal pracovat," pověděl řezbář Zdeněk Matyáš. Monumentální figura pastýře, který chrání stáda ovcí, bude pomyslně držet stráž i nad návštěvníky a obyvateli města přibližně od srpna. Před umístěním na valašskokloboucké náměstí musí být ještě provedeny její finální úpravy a impregnace.

Martin Cigánek a jeho dílo Založení Klobúk

S podobně velkým ohlasem veřejnosti se ovšem setkala i v pořadí druhá socha, na níž pracoval řezbář Martin Cigánek. V hodnocení návštěvníků si získala 42 hlasů. Výjev Založení Klobůk výstižně ztvárňuje pověst o brumovských pánech, kteří si při lovech označili studánku kloboukem, a tím dali jméno osadě, jež na těch místech vznikla. „Dílo přilákalo velký zájem diváků, kteří vyjadřovali, že by bylo škoda nemít na náměstí sochy obě dvě. Rozhodli jsme se proto, že se pokusíme najít prostředky na odkoupení i této druhé plastiky, která by na náměstí symbolizovala významnou historickou událost," prozradil Martin Janík.

Soutěž Sochy do města vyhlásilo při Valašském kumštování stejnojmenné občanské sdružení spolu s Městem Valašské Klobouky. Pořadatelé doufají, že se stane tradicí, která bude veřejně prezentovat zdejší kulturu a historii všem generacím. „Věříme, že sochy budou naše město dělat zajímavým a krásným jak pro nás, tak pro naše návštěvníky," uzavřel místostarosta.

Lenka Zvonková

 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA