Jiří Marek ve Valašských Kloboukách čekal lepší čas

date_range 26.Čvn, 2023 featured_play_list Sport
arrow_drop_up Běh olympijského dne ve Valašských Kloboukách. Foto: Martin Dohnal

Minulý týden ve středu se ve Valašských Kloboukách konal Běh olympijského dne. Jeden z největších hromadných běhů v Česku má v tomto městě tradici.

Pořadatelé na Valašsku letos vypsali dva závody a na zkrácených tratích poměřily síly také děti.

V hlavním závodu dlouhém 10 kilometrů mezi muži zvítězil v čase 40:55 Jiří Marek před Jiřím Dohnalem, který dosáhl času 42:18, třetí skončil Karel Šedý (46:43).

Jiří Marek většinou běhá sám, parádně zorganizovaného valašskoklobouckého olympijského běhu se ale po dvouleté pauze letos rád zúčastnil. V něm však neměl žádné ambice, nemyslel ani na umístění, hlavně si v něm chtěl pořádně zasportovat.

,,Ani žádnou taktiku jsem neměl připravenou. Závod jsem však začal zbytečně rychle. Proto mi v průběhu 6. kilometru ubývaly síly. Na první příčce jsem ale měl menší náskok a tak jsem vítěznou pozici v cíli uhájil. A to i přesto, že jsem měl v posledním kopci malou krizi,“ prozradil Marek.

Běh olympijského dne ve Valašských Kloboukách. Foto: Martin Dohnal. Celá fotogalerie ZDE

S umístěním ve Valašských Kloboukách je pochopitelně spokojený.

,,S výsledným časem už nikoliv. Čekal jsem o 1 až 2 minuty rychlejší čas,“ přiznal 40letý vytrvalec z Brumova Jiří Marek.

Desetikilometrový závod žen vyhrála Vendula Maňasová (46:43), stříbrná do cíle doběhla se ztrátou 42 sekund Helena Chromeková, třetí byla Jana Otavová (51:21).

Vendula Maňasová se do závodu přihlásila na poslední chvíli. Před startem ale zažila hektické chvíle. Cestou z Drnovic do Valašských Klobouk si totiž uvědomila, že si doma zapomněla běžecké boty, proto se pro ně vracela.

,,Ve Valašských Kloboukách startuji pravidelně. Tento závod jsem vynechala pouze v loňském roce, kdy se mi narodil syn Kristián,“ prozradila Maňasová.

Dětské závody

Závodu se pravidelně zúčastňuje i její taťka Miroslav Machuča. Ani ten letos na startu nechyběl.

,,Oba se vzájemně podporujeme. Ne jinak tomu bylo také letos ve Valašských Kloboukách,“ informuje ženská vítězka, která si udržuje kondici při občasných běžeckých trénincích na trati mezi Drnovicemi a Ploštinou.

,,Ve Valašských Kloboukách to byl souboj o prvenství s kamarádkou Helenou Chromekovou, která dlouho běžela osamocená na čele. A přestože jsem do závodu nešla s žádným velkým očekáváním, tak se mi ve stoupání 1,5 kilometru před cílem díky tréninkům v kopcích podařilo Helenu předběhnout. I v dusném počasí se mi totiž dařilo mírně zrychlovat tempo,“ upozornila na klíčový moment vytrvalkyně z Drnovic Vendula Maňasová.

Po závodě pak rychle spěchala domů, kde ji čekal 16měsíční syn Kristián a manžel Petr.

,,A večer jsem pak relaxovala při uspávání Kristiána,“ svěřila se ještě 29letá Vendula Maňasová.

Start i cíl Běhu olympijského dne ve Valašských Kloboukách byl v areálu tamního fotbalového hřiště. Všichni účastníci závodu měli k dispozici potřebné zázemí a měli zajištěno také občerstvení.

Kluci 400 metrů: Michala Drga

Holky 400 metrů: Gaia Macková

Kluci 500 metrů: Adam Málek

Holky 500 metrů: Laura Zichová

Kluci 1000 metrů: Daniel Alain Kačor

Holky 100 metrů: Natálie Krůželová

Muži 5 kilometrů: Martin Strnad

Ženy 5 kilometrů: Eliška Čechová