Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Klub FC Brumov slaví 80 let

date_range 27.Úno, 2021 featured_play_list Sport
arrow_drop_up Ilustrační obrázek

Na 25. února letošního roku připadá 80-té výročí založení klubu FC Brumov. Toto významné jubileum by členové zcela nepochybně rádi oslavili po vzoru zakladatelů klubu Společenským večerem plného dobré zábavy. Bohužel covidová pandemie tomuto způsobu oslav aktuálně vůbec nepřeje.

 

„Dovolte vyslovit naději, že s příchodem léta budeme moci tento nedostatek všichni společně napravit. A to nejenom Společenským večerem, ale zejména na hřišti. Nemožnost společných tréninků, hraní zápasů a vůbec možnosti se potkávat a sdílet spolu radosti i starosti, které aktivní sport přináší, je pro nás všechny velkou výzvou. Věříme, že jako správní sportovci, všechny současné problémy společným úsilím co nejdříve překonáme. Jedině tak budeme mít šanci společně vzpomenout a poděkovat  nejen  odvážným zakladatelům klubu, ale také všem těm, kteří se na jeho budování a činnosti celých 80 let podíleli,“ uvedl Ladislav Vilímek předseda klubu.

 

 

Jak to vypadalo v začátcích, se dočtete v ukázce z knihy Historie brumovského fotbalu, kterou napsal Miroslav Beňo:

 

S organizovaným fotbalem se v Brumově začínalo vlastně dost pozdě. Když se podíváme po okolí, tak je hodně oddílů i na menších vesnicích, které byly založeny dřív. Brumov ostatně v čtyřicátých letech byl vlastně taky, sice trochu větší, ale vesnice, která patřila pod soudní okres Valašské Klobouky a politický okres Uherský Brod. Statisticky měl kolem 300 čísel popisných a necelých 1500 obyvatel. Starostou obce byl v tu dobu p. František Fojtík. Určitě se tu ale hrálo a kopalo do míče už dřív, vždyt’ fotbal byl v předválečném období skoro jediným masovým sportem a zajímala se o něj celá veřejnost. Ale nejednalo se zatím o oficiálně organizovanou kopanou pod hlavičkou klubu. Klub byl založen i jako reakce na připravovaný zákaz činnosti Sokola i Orla i všech předchozích tělovýchovných jednot ze strany německých okupačních úřadů v dubnu 1941. Fotbal se v té době mohl organizovaně hrát, ten nikdo nezakazoval, a tak „sportuchtiví“ mladí muži založili alespoň fotbalový klub s názvem Sportovní klub Brumov.

 

 

Stalo se tak 25. února 1941 v hotelu Cobl v Brumově na společenském večeru, který sezval výbor ustavujícího sportovního klubu. Společenský večer byl jen pro zvané, a jak se na pozvánce uvádí, i pro jimi uvedené hosty. K tanci hrál Fojtův jazz a byla i tombola. Úbor večerní, vstupné 10 K. Takže na tu dobu to byla určitě dost významná společenská událost.

 

Prvním předsedou klubu se stal Vilém Zbytek. Tajemníkem byl zvolen Emil Forman. Členové výboru byli Karel Matějíček, Josef Ivaniš, Karel Holba, Mgr. Miroslav Werner, Vincent Holba a p. Bařinka.

Po svém založení se mužstvo hned přihlásilo do organizovaných soutěží. Začínalo se logicky v té nejnižší a to v II. třídě Hameleho hanácké župy fotbalové se sídlem v Přerově a to až od podzimu, tedy ročníku 1941/1942. Název župy byl podle jejího prvního předsedy p. Hameleho. Brumov byl zařazen do tzv. Okresu bojkovického. Našimi prvními „soutěžními“ soupeři byly týmy: SK Komňa, SK Slavičín – Mladotice, SK Vlára Bylnice, SK Štítná, AC Sparta Krhov, SK Nezdenice a SK Bojkovice. Přihlášením do soutěže se oddíl musel zavázat, že bude hrát podle pravidel, a že zajistí i vhodnou plochu. Stanovy sportovního klubu SK Brumov pak byly schváleny německými okupačními okresními úřady pod č. j. 44728/41 III/13. Prvními registrovanými hráči Brumova byli učitel František Buráň, Oldřich Drbal, Karel Holba, Josef Ivaniš, Ladislav Loucký, Alois Strnka, Jan Slabík, Jiří Štadler, Václav Benešovský, Miloš Blahůšek, Rybníkář a další, kteří na jaře 1941 v krátké době odehráli několik přátelských zápasů a na podzim už i první mistrovské.

První foto hráčů SK Brumov z roku 1941. Zleva: Jiří Štadler, brankář Miloš Blahůšek, Václav Benešovský, Alois Strnka, Karel Holba, Ladislav Loucký (č.p.181), Rybníkář, Josef Ivaniš, František Buráň, Jan Slabík, Oldřich Drbal

Domácí zápasy se hrály na novém hřišti na Ohradě. Bylo to v místech současného sídliště Rozkvět, přesněji v místech kde ted’ stojí činžovní domy č. p. 707, 708 a 715, 716, 717 až k místní cestě k penzionu Ritter.

 

Úplně první oficiální zápas v historii se v Brumově sehrál dne 13. 4. 1941. V přátelském utkání nám byl na našem novém hřišti na Ohradě soupeřem tým Horní Lidče a prohrálo se 3:5. Hned v prvním soutěžním mistrovském utkání ročníku 1941/42 dne 24. srpna 1941 se odehrálo derby s SK Vlára Bylnice. Naši borci na domácím hřišti zvítězili 5:4.
To bylo slávy!

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA