Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Na Súkenické bojovali železní hasiči

date_range 15.Zář, 2020 featured_play_list Sport
arrow_drop_up TFA Súkenická 2020. Foto: Radomír Dolanský

Na Valašsko zavítal jeden z hasičských závodů okruhu Zlínské ligy železných hasičů, který již několikátou sezonu pořádají hasiči SDH Velké Karlovice – Tísňavy.

 

Rozhledna Súkenická a její blízké okolí na vrcholu Čarták je na okruhu Zlínské ligy TFA druhou zastávkou z celkových pěti, kdy první soutěž proběhla v Březové u Uherského Brodu a další se uskuteční v Nové Dědině, Napajedlích a v polovině října vyvrcholí v Pornicích. Jestliže se celá soutěž nazývá ligou železných hasičů, tak Súkenická je svou náročností určitě vyžíhaná na kalenou ocel. Boje kočující karavany hasičské party můžete zhlédnout ve fotogalerii, která je součástí tohoto článku.

 

Rozhledna stojí na vrcholu Čarták 925 metrů nad mořem, je 27 metrů vysoká a má i se vstupem 127 schodů. Súkenická je ovšem pouze zdrcující finále. Hned po startu začínali pro hasiče něco jako schody na zkoušku, kdy museli našlapovat na špalek se závažími v rukou. Následovalo uzlování nohou, tedy přeskakování v pneumatikách, překlopení pneumatiky a dřina na hammerboxu. Odtud se hasiči vydali sprintem, klusem nebo rychlou chůzí na takřka stometrovou túru k hadicím, které pak museli několik desítek metrů tahat zpět. Co metr, to větší zátěž. S rozpumpovanou krví na maximum předklon a motání hadice s uložením do boxu. Teprve nyní návrat do středu dění a výstupové finále vzhůru nad Valašsko naše milené.

TFA Súkenická 2020. Foto: Radomír Dolanský, fotogalerie ZDE

Letošní soutěže TFA Súkenická se zúčastnilo celkem 43 soutěžících hladovějících po přívlastku železný. Z toho bylo 12 žen, před kterými je pro každého čest v úkloně smeknout, devět mužů v kategorii Masters (soutěží v masce pod kyslíkem, pozn. aut.), což je snad nejnáročnější z kategorií, šest mužů v kategorii nad 35 let a 17 mužů v kategorii muži. Soutěž začala krátce po 14. hodině v příjemně slunečném, ale teplotně pohodovém odpoledni a končila po západu slunce, který si mnozí účastníci vyběhli na rozhlednu vyfotografovat.

 

Hasiči z Tísňav rok od roku se stoupající tendencí dokazují, že i v takových podmínkách dovedou připravit vysoce kvalitní soutěž s perfektním zázemím. Takže když si perla tísňavské TFA Eva Vojvodíková odběhla svůj závod, změnila se ve vedoucí exkluzivně zásobeného bufetu a s pomocí chlapů a slečen ze sboru pečovala o kalorie soutěžících a diváků dle jejich chutí. U stánku hrál mnohými barvami ovocný tác, jako obraz Giuseppe Arcimbolda, v kotli čekal na svoji příležitost gulášek, který však nestačil ani pořádně vychladnout, pro rychlé zakousnutí byli připraveni horcí psové jako hot dog, pro nenasyty byly k mání větší rohlíky bagetové… Prostě servis na vynikající úrovni. A celková organizace rovněž.

TFA Súkenická 2020. Foto: Radomír Dolanský, fotogalerie ZDE

Všechno toto dění jako kouzelná neviditelná nit propojovala přátelská atmosféra plná humoru a smíchu, řev, jekot a hulákání při podpoře nejen svých vyvolených, ale i těch, kteří je mohli připravit o věnec vítězství. V takové partě, která mezi sebe přijme každého, kdo jde jen náhodou kolem, je opravdu výtečným zážitkem prožít den. Pro turisty, kterým se mezi soutěžícími podařilo proklouznout na vrchol rozhledny, a kteří vidí v televizi hasiče „jen“ držet hadice a podle nich nekoordinovaně poletovat, to byl ohromující poznatek, když viděli chlapy jako hory plazit se vyčerpáním po zemi nebo ženy zdající se na pokraji kolapsu, které po několika vteřinách dovedly dělat před objektivem opičky… Takoví jsou opravdoví železní hasiči a hasičky.

 

Kdo tedy byli ti nejlepší?

 

V kategorii ženy snad už skoro nikoho nepřekvapí, že 1. místo vyfoukla soupeřkám velmi sympatická mamina, vláčící se občas po soutěžích se svými dvěma dětmi Lucie Bůbelová SDH Veselá. Hned za ní na 2. místě následovala její věčná sokyně v boji o prvenství, domácí přebornice Eva Vojvodíková SDH Velké Karlovice – Tísňavy. Obrovskou radost z bronzu v tak náročné soutěži měla na 3. místě Klára Katrušáková SDH Janová.

 

V kategorii Master se na zlaté 1. místo postavil Martin Gruber z Brna – Králova Pole. Stříbrné 2. místo vybojoval dlouhodobě úspěšný a velmi oblíbený chlap do party Josef Černíček SDH Jastřabí. Pro bronz na 3. místě si do valašských hvozdů přijel Matěj Beníček SDH Malenovice.

 

V kategorii mužů nad 35 let se na Súkenické nejvíce dařilo zlatému Aloisi Mališkovi SDH Provodov, stříbro na 2. místě vybojoval Dušan Pokorný SDH Vigantice, který má historicky na zdejší soutěž speciální vzpomínky tradující se mezi hasičskou partou se škodolibými úsměvy, a bronz 3. místa si odvezl Petr Čandrla SDH Podolí.

 

V kategorii muži se rozdávalo pět cen. Tu zlatou na 1. místě si převzal Ondřej Rybnikář SDH Blatnice pod Svatým Antonínkem, který se stává velkým konkurentem lídrům valašských soutěží. Na stříbro na 2. místě tentokrát dosáhl Dominik Příhoda SDH Litenčice. Velkou radost z bronzu si na 3. místě odvážel s cenou Vojtěch Válek SDH Ratiboř. Na 4. místě převzal cenu Lukáš Blažek, což pro něj byl při letošním soutěžním půstu úspěch a cenu za 5. místo získal Milan Kochaníček SDH Pornice.

 

Radomír Dolanský

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA

PRAKTICKÉ INFORMACE

inpocasi