Ohlédnutí za závodem v downhillu na Klobuckých stezkách

date_range 13.Čvc, 2022 featured_play_list Sport
arrow_drop_up Gergel Wood Bikerally na Klobuckých stezkách. Foto: Brigita Brhlová

Třetí kolo letošního seriálu v downhillu Gergel Wood Bikerally na Klobuckých stezkách přinesl další den neuvěřitelných závodů. Po loňském blátivém závodu se slunce konečně vrátilo a v závěrečný den byly tratě na vrchu velmi rychlé a suché. Ve spodní strmé části lesa byly úseky o něco pomalejším díky vrstvě prachu, volně ležícím kamenům a kořenům. Výběr plášťů byl proto důležitý, stejně jako výběr lajny s extrémní přesností. Už v tréninku se za každým průjezdem na tratích objevily hromady prachu a tak to bylo po celý den. Když se 119 závodníků vydalo na start, tak se ukázalo, že plynulá jízda bez chyb byla receptem na úspěch, protože vydrolené zatáčky shodily nejednoho jezdce.

Tým Klobuckých stezek se za to nebál vzít při přípravě závodů, kdy se přemístilo zázemí pro bufet, registraci, záchranáře, dětskou Capri-sun bike školku, DJs a nově se zde objevil i přívěs s čerstvě praženou kávou, dortíky a makronky. Občerstvení přímo na trati (chlazené nápoje, cigárko z udírny) bylo třešničkou na dortu, kterou by mohli závidět i při světovém poháru v downhillu v Leogangu. Ale nechoďme kolem horké kaše a pojďme se podívat na samotné výsledky.

Pořadatelé závodu. Pro zvětšení klikni na obrázek

Ve střelcích měl Matyáš Závorka lepší den a předstihl Petra Škrobánka o 0,5 vteřiny a Stanislav Mlčák se díky ztrátě v poslední erzetě propadl na třetí místo za Petra Škrobánka.

1 Závorka Matyáš (2008) Bikeaction-Rocky MT 00:04:47.8 00:00:00.0
2 Škrobánek Petr (2008) Sportovnikurzy.cz 00:04:48.3 00:00:00.5
3 Mlčák Stanislav (2008) 00:04:59.1 00:00:11.3

V juniorech Hodulák Vojtěch předvedl dominantní jízdu a nandal druhému Janu Mašláňovi 10.1 vteřin. O třetí místo se přetahoval Kořének Vojtěch s Šimonem Koudelkou, kdy po chybě Šimona vyšel třetí flek na Vojtěcha Kořénka.

1 Hodulák Vojtěch (2005) Cyklo Krystyník RT 00:04:28.2 00:00:00.0
2 Mašlaň Jan  (2006) STB Fryšták 00:04:38.3 00:00:10.1
3 Kořének Vojtěch (2005) 00:04:47.7 00:00:19.5

Ani ženy nemohly chybět na startu třetí zastávky a dávaly tomu pěkně nafrak. Obhajující vítězka z loňského roku a  domácí závodnice Alžběta Fučková si spravila chuť po druhém místu v Otrokovicích, kdy byla na domácí trati suverénně nejrychlejší a to i přes dva pády v 1 RZ. U holek žádné změny o pořadí během závodu nenastaly a ve výsledku braly to, jak jely celé 4 měřené erzety.

Gergel Wood Bikerally na Klobuckých stezkách. Foto: Brigita Brhlová. Celá fotogalerie ZDE

1 Fučková Alžběta (1997) Snow and Bike 00:05:59.0 00:00:00.0
2 Pecinová Michaela (2008) Full Gas Academy 00:06:50.0 00:00:51.0
3 Odložilová Lucie (2008) STB Fryšták 00:08:27.2 00:01:37.2

V hardtailech byl o celkové umístění boj do poslední erzety. Na pevných rámech byl nejrychlejší Štěpán Ročák, který navázal na loňské vítězství a dostal se před Ondřeje Krhánka a Minarčíka Davida. Minarčík jel od začátku velmi rychle jízdy, ale bohužel ve 3 RZ spadnul hned na začátku a ve 4 RZ musel ještě hodně dohánět, aby se dostal aspoň před třetího Dominika Slováčka. Nakonec z toho byla fantastická poslední jízda a zasloužené třetí místo mu náleželo.

1 Ročák Štěpán (1989) Snow and Bike 00:05:02.9 00:00:00.0
2 Krhánek Ondřej (1990) Kikin eXtreme Safety 00:05:08.7 00:00:05.8
3 Minarčík David (2004) 00:05:09.3 00:00:06.4

Kategorii Gentleman nepřinesla také žádné velké překvapení. Po loňském triumfu na Klobuckých stezkách a 3 místě v posledním závodě v Otrokovicích bral suverénně první příčku Pavel „Čokl“ Macháč, kdy si pohlídal každou erzetu a ve výsledku z toho byl 11.6 vteřin náskok před druhým Zdeňkem Pančochou a 24.1 vteřin  před třetím Lukášem Moláčekem. Nutno zmínit, že Pavel skončil v absolutním pořadí na 6. místě, takže klobouček na starého psa.

1 Macháč Pavel (1985) Snow and Bike 00:04:38.8 00:00:00.0
2 Pančocha Zdeněk (1984) Bikecore OE 00:04:50.4 00:00:11.6
3 Moláček Lukáš (1986) Hvězda Trails 00:05:02.9 00:00:24.1

V nestárnoucích legendách nejrychleji proletěl erzetami Leo Mácha, který po první erzetě sice musel dohánět ztrátu na Pavla Mašlana, ale další tři erzety si pohlídal, a nakonec z toho bylo 8 vteřin na druhého Pavla. Třetí flek si pohlídal vyrovnanými jízdami Miroslav Valentin.

1 Mácha Leo (1971) SK GIENGER RPM-STAV A 00:05:02.5 00:00:00.0
2 Mašlan Pavel (1977) STB Fryšták 00:05:10.5 00:00:08.0
3 Valentin Miroslav (1972) 00:05:27.2 00:00:24.7

Jak je tomu zvykem, tak na startu nemohli chybět ani jezdci parabajků, kdy na těchto speciálně upravených čtyřkolkách, se na startovní čáru postavili rovnou tři závodníci. Přestože se na trati nacházejí i velmi odklopené zatáčky s kořeny, tak to nikdo nijak vážně neposlal na boudu. Ale vlastně ano, Michal Kosík to poslal na boudu rovnou dvakrát, jedenkrát u přeskoku přes cestu, kdy ho rychle přetočili duchapřítomní diváci a podruhé ho to vyneslo na první příčku v této kategorii před Janem Malecem a Jiřím Kudrnou.

1 Kosík Michal (1983) Horsefeathers 00:08:02.4 00:00:00.0
2 Malec Jan (1978) Monoski Zlín 00:08:57.1 00:00:57.7
3 Kudrna Jiří (1979) Monoski Zlín 00:10:29.8 00:02:27.4

V elitě můžů Tomáš Huňa dokazuje, že je opět tím, který dokázal svou perfektní a kontrolovanou jízdou zvítězit o více než 1.2 vteřinu. Mitáš Andrej s tratěmi také neměl žádné problémy a po čistě odjetých náročných pasážích obsadil druhé místo. David Herclík také skvěle zajel a zajistil si třetí místo. Bramboru v můžích bral domácí David Zvoníček. Domácí naděje Vojta Fojtík si nevybral svůj den, kdy v 1 RZ po přeskoku přes cestu dostal defekt a do cíle doběhnu s minutovou ztrátou a bylo po bojích o umístění.

1 Huňa Tomáš (1989) STB Fryšták Mondraker 00:04:24.8 00:00:00.0
2 Mitáš Andrej (2003) Rychlebské stezky 00:04:26.0 00:00:01.2
3 Herclík David (1995) Full Gas Academy 00:04:31.6 00:00:06.8

Po průjezdu posledního jezdce se všichni přemístili do prostoru pro vyhlášení výsledků, kde došlo na předání cen, trofejí, polibků a všechno se to zvěčnilo do podoby JPEG formátu. Uff máme další parádní závody za sebou.

Nezbývá než jen poděkovat za finančn podporu Městu Valašské Klobouky, sponzorům, pořadatelům, dobrovolníkům, jezdcům, fanouškům bez kterých by to zkrátka nešlo a jsme vděční, že jsme mohli opět po roce vykouzlit úsměv na rtech nejednomu návštěvníkovi na této vydařené akci – děkujeme!!!