Pavel Ovesný z Valašských Klobouk vyhrál silniční Mamut Tour

date_range 03.Srp, 2021 featured_play_list Sport
arrow_drop_up Pavel Ovesný v Mamut Tour 2021. Foto: se souhlasem Pavla Ovesného

V letošním už 21. ročníku přerovského silničního cyklomaratonu Mamut Tour se cyklistům ze Zlínského kraje dařilo.

Cenný úspěch si připsal Pavel Ovesný (Snow§Bike Valašské Klobouky). Ten vyhrál v 136kilometrovém závodě v čase 3:39:38 kategorii čtyřicátníků. Druhý mezi nimi dojel Stanislav Špiler (C. K. Pemap, 3:43:29), třetí skončil Petr Zatloukal (Cyklo Bartl Bruntál, 3:44:06).

Ovesný se v průběhu závodu cítil velmi dobře. Teplé počasí mu vyhovovalo. Rovněž se mu vyplatilo, že v týdnu vynechal těžké tréninky a víc odpočíval. Líbila se mu také organizace i trať s kvalitním asfaltem a delšími stoupáními. Ta zpočátku vedla z Přerova po rovině do Bystřice pod Hostýnem. Odtud následoval první velký kopec na Tesák, kde byla horská prémie.

,,Na Tesáku se startovní pole začalo dělit na menší skupinky. Tento scénář se opakoval i po výjezdu na Troják a Hadovnu, kde jsem se pořád držel v čelní skupině. Po sjezdu na Rusavu následoval další výjezd na Grapy, kde už jsem v nejprudším stoupání nestačil čelit tempu silných soupeřů a začal jsem ztrácet kontakt se špicí závodu. Nicméně po sjezdu z Hostýna na občerstvovačce v Prusinovicích jsem se do vedoucí patnáctičlenné skupiny vrátil,“ zavzpomínal Pavel Ovesný na nejtěžší pasáže v závodu.

Pavel Ovesný v Mamut Tour 2021. Foto: se souhlasem Pavla Ovesného

Pro něho pak bylo klíčové, že z Prusinovic jel vpředu s nejlepšími cyklisty.

,,Ve zbytku závodu už na trati nebyly žádné prudké kopce. Proto bylo důležité pohlídat si nástupy a pokusy o únik. To se mi také celkem dařilo,“ pochvaloval si cyklista z Valašských Klobouk.

Rozhodující momenty nastaly několik kilometrů před cílem. To se vydařil nástup Martinovi Helcelovi z Havířova, na který nikdo nereagoval. Podobný kousek se záhy povedl i Davidovi Bártkovi z formace Amenity Extrem sport Team. Helcel ovšem bojoval v kategorii třicátníků a Bártek v hlavní mužské kategorii do 29 let. ,,Já jsem v závěrečném spurtu dojel v absolutním pořadí čtrnáctý, ale vyhrál jsem kategorii čtyřicátníků,“ radoval se Pavel Ovesný, který si tak o to víc po závodě užíval týden dovolené, kdy se věnoval svým dětem Pavlínce a Matějovi.