Pneumatiková loterie rozhodla o vítězství Pecha

date_range 11.Dub, 2022 featured_play_list Sport
arrow_drop_up Absolutním vítězem se stala dvojice Václav Pech - Petr Uhel. Foto: valasskarally.cz

Drama až do úplně posledních kilometrů s sebou přinesl letošní jubilejní 40. ročník Kowax Valašské Rally ValMez 2022, jejíž absolutním vítězem se nakonec stala dvojice Václav Pech – Petr Uhel na voze Ford Focus WRC. Druhou příčku vybojovali Filip Mareš s Radovanem Buchou, třetí nakonec skončili úřadující šampioni Jan Kopecký s Janem Hlouškem (všichni na Škodě Fabia Rally2).

O definitivním pořadí na stupních vítězů se rozhodlo až na závěrečném rychlostním testu, kterým byla 19.5 km dlouhá zkouška Velká Lhota. Václav Pech, který nazul pro poslední sekci suché pneumatiky, dokázal ze své volby vytěžit maximum a v cíli testu byl v součtu časů o 4.1 sekundy rychlejší než Filip Mareš. Jan Kopecký, zvolil vzhledem k nevypočitatelným povětrnostním podmínkám ‚univerzální‘ obutí ztratil na RZ 14 na Pecha rovných osmnáct vteřin, čímž se z dosavadní první příčky posunul na třetí místo o 4.5 vteřiny za Mareše.

„Soutěž jako taková byla strašně hezká, dobře zorganizovaná. Nikde jsme zbytečně nečekali a nestáli. Byla to takové klasická rally, jaké jsme jezdili před dvaceti lety. Bylo míň protikatů a o to víc vytahného bahna, ale to prostě k rally patří a já bych takových soutěží přivítal víc. Takže až na tu Bystřičku se mi to moc líbilo a organizaci nemůžu nic vytknout,“ uvedl v cíli Václav Pech.

Václav Pech v cíli Valašské Rally. Foto: valasskarally.cz

Čtvrtou příčku absolutně úhájil bez větších potíží Miko Marczyk, který se na Valašsku představil v rámci přípravy na nadcházející soutěž mistrovství světa v Chorvatsku. Podobně na tom byl pátý Tom Kristensson, který se letošní náročné Valašské rally zúčastnil v rámci získávání zkušeností za volantem vozu Hyundai i20 R5 domácího týmu Kowax 2Brally.

Na další příčce byla klasifikována bratrská dvojice Melichárkových. Pro zkušenou slovenskou posádku je šesté místo z náročné soutěže určitě výborným výsledkem, v rámci hodnocení slovenského šampionátu si na letošní Kowax Valašské Rally ValMez vybojovala bronz za Marešem a Marczykem.

Spokojenost se sedmou příčkou panovala i ze strany Karla Trojana, který se nakonec po druhé Bystřičce dokázal posunout o 1.5 vteřiny před Macieje Lubiaka. Polský pilot, který se na valašské soutěži letos objevil už potřetí, však přesto nebyl osmým místem zklamán a v cíli hodnotil rally velmi pozitivně. Podobně pozitivně naladěn byl v cíli i nestárnoucí Karel Trněný, který pouze lece litoval včerejší minutové penalizace za předčasný příjezd do časové kontroly. Nejlepší desítku pak uzavřel Ondřej Šimek, startující stejně jako Trněný na Fordu Fiesta R5.

V rámci hodnocení vozů s jednou poháněnou nápravou se při 40. Kowax Valašské Rally ValMez z vítězství na cílové rampě radovali favorizovaní Jan Dohnal a Ivo Vybíral na Renaultu Clio S1600. O druhém místě v jinak velmi vyrovnaném souboji paradoxně rozhodla sobotní městská rychlostní zkouška, kterou zvládl David Štefan navigovaný Ondřejem Vichtorou (Peugeot 208 Rally4) lépe než třetí Victor Hansen, jemuž rozpis četl Victor Johansson (Ford Fiesta Rally4). Švédští mladíci by se pak měli letos v České republice objevit ještě při srpnové Barum Czech Rally Zlín.

Letošní seriál Sonax Mistrovství ČR v rally bude pokračovat druhým dějství v termínu 6. – 8. května 2022, kdy se pojede 56. Rallye Šumava Klatovy. Mezitím nás však čeká také start šampionátu jednodenních soutěží v podobě oblíbeného Rallysprintu Kopná s tradičním centrem ve Slušovicích (29. – 30. dubna 2022).