Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Sledge hokejista Erik Fojtík pomohl Slovensku k postupu

date_range 26.Lis, 2019 featured_play_list Sport
arrow_drop_up Erik Fojtík ze Slavičína ve službách slovenského týmu, foto: Ralf Kuckuck

Slovenští sledge hokejisti se vrátili z mistrovství světa B skupiny v Berlíně, kde dosáhli historického úspěchu, k němuž pomohl i sledge hokejista Erik Fojtík ze Slavičína. Slovensko skončilo druhé a po 10 letech se probojovalo do skupiny A.

 

Eriku, gratulace k postupu do A skupiny. Postarali jste se o velké překvapení. Jak vlastně probíhalo MS skupiny B v Berlíně?

Děkuju všem za podporu, kteří nakonec MS v Berlíně sledovali. Překvapili jsme hodně fanoušků i některé týmy, jenž chtěly postoupit, jako například byla favorizovaná Čína nebo domácí Německo. Turnaj byl velmi dobře připraven, neboť na něm spolupracoval i německý hokejový svaz a vše bylo bez větších problémů.

 

Klíčem k Vašemu úspěchu byl váš vítězný duel s Čínou, jak těžký soupeř to byl?
Čínský národní tým vede ruský trenér Šaršukov, který na pozici asistenta, přivedl Rusko v Soči na Paralympiádě 2014, ke stříbru a to hovoří za vše. Sledovali jsme předtím zápas Čína versus Německo, kde Číňané předvedli rychlý, kombinační hokej. Ale u těchto asijských zemí jsou vidět naučená cvičení, na která jsme našli protizbraň. Což bylo kouskovat hru a zahušťovat střední pásmo, to nám nakonec vyšlo a vyhráli jsme po tuhém boji 2:1.

Erik Fojtík v zápase proti Rusku, foto: Ralf Kuckuck, World Para Ice Hockey

Jaká byla organizace šampionátu a divácká návštěvnost?
Organizace fungovala dobře. Hala, ve které se MS hrálo, byla poblíž Olympijského stadionu z roku 1936, nedaleko je i fotbalový stadion Herthy Berlín. Divácký ohlas měly jen zápasy domácích a na ostatní utkání přišli jen hráči nebo pořadatelé. Lze jen závidět návštěvnost z ostravského šampionátu A skupiny, kde na český tým přišlo neuvěřitelných deset tisíc lidí!

 

Postoupili jste poměrně nečekaně do elitní skupiny A, kdy se odehraje další MS v A skupině a kdo budou vaši soupeři?
Uspěli jsme překvapivě, protože ani proti Německu nehovořili v náš prospěch statistiky, nicméně jsme v prodloužení zvítězili 2:1. Hlavně Čína byla favoritem na postup do Áčka, překvapili jsme nejen je, ale většinu parahokejového světa, tím že jsme je porazili. Rusko to je bez diskuse světová elita a s těmi člověk málokdy něco uhraje, neboť to jsou placení handicapovaní sportovci. Velká Británie a Polsko – tam byla naše výhra povinností ( 14:1 a 11:0). V elitní skupině A hrají Čeští parahokejisté spolu s Itálií, Norskem, Jižní Koreou, USA a Kanadou. A namísto Japonska a Švédska, které padají do skupiny B, tam teď přibudou Rusko a Slovensko. Organizátor MS zatím ještě není znám.

 

V průběhu turnaje dokonce slovenským hráčům vykradli hotelový pokoj? Jak tuto nemilou situaci organizátoři vyřešili?
Ano, toto se stalo! Byl to naštěstí jenom jeden pokoj, ale byly ukradeny dva notebooky zn. Apple a peněženka s hotovostí 300 euro, platební karty a doklady. Hotel se zprvu k tomu stavěl vlažně, ale po zásahu činovníků z hokejové německé Bundesligy slíbil tyto škody nahradit.

 

Po utkání s Německem jsi byl vyhlášen jako nejlepší hráč Slovenska, jak si ceníš této trofeje?
Je to pro mě pocta, být vyhlášen hráčem zápasu, zvláště, když to byl jeden z těch nejdůležitějších nejen tady na turnaji, ale možná i v mém parahokejovém životě. Nicméně, je pro mě důležité být užitečným hráčem pro tým a jestli ocení kohokoliv jiného, to mi nevadí.

Po utkání s Německem byl Erik Fojtík vyhlášen jako nejlepší hráč Slovenska, foto: Ralf Kuckuck, World Para Ice Hockey

Bude mít Slovensko dostatečně kvalitní tým, aby bylo důstojným soupeřem týmům v Áčku?
To si myslím není jen otázka na mne, ale i na činovníky tohoto sportu na Slovensku! Jsou tu týmy, se kterými jsme sehráli vyrovnané zápasy v poslední době, jako Itálie, Norsko, jenže to jsou ti slabší soupeři. Týmy jako USA , Kanada a Rusko by měly hrát úplně jinou skupiny, protože v porovnání s ostatními, jsou výkonnostně někde jinde.

 

Cítili jste podporu vašich fanoušků a jak byl postup vnímán na Slovensku?
Naši přátelé i neznámí lidé nám psali vzkazy a nejen ze Slovenska. Média na Slovensku informovala obsáhle o našem postupu a někteří hráči a trenéři se objevili v rozhovorech i v TV JOJ.

 

Jak probíhaly postupové oslavy. Netekla u Vás Spišská borovička proudem?
Tak to ani ne, slavili jsme ještě v Berlíně po závěrečném utkání s Polskem a to ruskou vodkou, kterou jsme obdrželi od našich příznivců.

 

Co tě čeká v dalších dnech? Kdy hrajete další kolo České parahokejové ligy a proti komu?
V dalších dnech mě čekají pracovní povinnosti, poněvadž jsme amatérští sportovci a pracujeme. HC sledge Studénka, za kterou hraju v lize, vyjíždí 14. a 15. prosince na led soupeřů v Praze a v Pardubicích. Vzhledem k tomu, že máme kádr doplněný o hráče z ruské ligy, máme vysoké ambice, stejně jako vloni, kdy jsme hráli neúspěšně o titul proti Zlínu.

 

Jak tě přivítali kolegové v pondělí v Tvé práci, v NTS-Prometalu ve Slavičíně? Neuvažuješ dokonce, že se staneš profesionálním sportovcem?
Smích! Profesionálem? Jsme postižení sportovci a ti jsou pouze amatéři. Přátelé v Prometalu to sledovali po síti a po příchodu do práce se mě dotazovali, jak bylo na šampionátu. Bylo příjemné vidět, že je to zajímá. Přivezl jsem jim pár maličkostí z Berlína a ukázal stříbrnou medaili. Ale asi budu muset ještě udělat nějakou tiskovou konferenci v některém z místních pohostinství.

 

-kos-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA

PRAKTICKÉ INFORMACE

inpocasi