Strojařskou desítku ovládli Vabroušek a Zvonková

date_range 20.Zář, 2021 featured_play_list Sport
arrow_drop_up Silvie Zvonková na trati Strojařské desítky. Foto: Zbyněk Raška

Dvaadvacetiletý Filip Vabroušek z Malenovic (Sykora running) s převahou ve Zlíně vyhrál sobotní 38. ročník Strojařské desítky.

V obrátkovém silničním desetikilometrovém běhu s převýšením 153 metrů na certifikované trati, mezi zlínským Majákem, rozcestím U Boudy, Salaší a zpět, se prezentoval časem 34:53. Druhý Matěj Beníček z Malenovic (KESBUK) byl v cíli o devětadvacet sekund pomalejší, třetí místo bral za čas 36:30 zlínský vytrvalec Svatopluk Janečka z týmu Ski Turist Velké Karlovice. Jiří Červenka (SP Malenovice, 36:49) skončil čtvrtý a Jiří Daněk z Uherského Hradiště (37:25) byl pátý.

,,Strojařská desítka je můj domácí závod. Koná se v lesním prostředí blízko mého bydliště. V okolí Majáku také často trénuji. Proto se ji pravidelně každý rok zúčastním,“ měl Filip Vabroušek o zvýšenou motivaci postaráno.

Ten po nedělním Festivalovém půlmaratonu rychle zregeneroval a v sobotu se mu na obrátkové trati mezi zlínským Majákem a Salaší běželo velmi dobře. Taktiku měl postavenou na plánu udržet se co nejdéle v čelní skupině.

Filip Vabroušek na trati Strojařské desítky. Foto: Zbyněk Raška

,,Ale už po 100 metrech po startu jsem se odpoutal od všech soupeřů a na prvním místě jsem potom zůstal až do cíle. Menší krize mě potkala až v posledním stoupání kilometr před cílem. Ale nebylo to nic zásadního. Nakonec jsem poprvé v tomto závodu zaběhl čas pod pětatřicet minut,“ pochvaloval si Vabroušek.

Závod žen ovládla Silvie Zvonková (Zvonek Sport Valašské Klobouky), jež si pro první příčku doběhla v čase 42:51. Druhou pozici obsadila v čase 44:23 Jana Žaludková ze Zlína, bronz získala Jitka Bařinková (48:35).

,,Celý týden jsem byla po Festivalovém půlmaratonu rozbitá. Že budu startovat ve Strojařské desítce, jsem se rozhodla v pátek odpoledne, kdy jsem zavolala zlínské švagrové, jestli nechce pohlídat svoje dvě neteře a synovce. Švagrová Petra a švagr Honza s radostí souhlasili. Navíc ze mě odpadl stres kolem zlínského Festivalového půlmaratonu a v okolí Majáku jsem si chtěla zaběhat s čistou hlavou,“ vysvětlovala Silvie Zvonková účast v krajském městě.

Ta si ještě v pátek večer zacvičila ve fítku a v sobotu ráno se svými třemi dětmi vyrazila směr Zlín.

Závod žen ovládla Silvie Zvonková, druhou pozici obsadila Jana Žaludková, bronz získala Jitka Bařinková. Foto: Zbyněk Raška

,,Ve Strojařské desítce jsem nikdy nestartovala. Pouze jsem měla informace, že trať je mírně zvlněná. Jsou na ní však větší kopečky,“ podělila se Zvonková o zkušenosti.

Vytrvalkyně z Valašských Klobouk od startu do cíle mezi ženami běžela na první pozici.

,,Trať mi vyhovovala. Hlavně tím, že jsem po obrátce potkávala v protisměru běžce. Takže jsem měla o trati přehled. Také jsem v některých pasážích poznávala úseky z bikerové Zlínské 50, kterou jsem naposledy jela v roce 2018. Tenkrát mě však nenapadlo, že táhlé kopečky budu někdy běhat,“ přiznala.

Pětatřicetiletá běžkyně z Valašska toho však měla ke konci závodu už dost.

,,Protože jsem ale měla před Janou Žaludkovou dostatečný náskok, tak jsem tempo zvolnila,“ potěšil Silvii Zvonkovou ve Zlíně další povedený výsledek v kariéře.

V rámci letošní Strojařské desítky se konal také pětikilometrový závod. V něm mezi muži první příčku vybojoval Stanislav Chadim (TJ Jiskra Otrokovice, 19:46). V ženách se z prvenství radovala Veronika Smyčková (TJ FS Napajedla, 25:59).

,,V letošní Strojařské desítce zařazené do seriálu Běhy Zlín 2021 si zazávodilo 79 vytrvalců. Na zkrácených tratích měly závody i děti. Běžcům byl také poprvé představený nový startovní i cílový oblok. Běželo se za ideálních podmínek. Teplota byla kolem 15 stupňů,“ informoval jeden z pořadatelů Jiří Prokop.

Dalším letošním podnikem ze seriálu Běhy Zlín bude Kašavský kros. Ten se v Kašavě koná v neděli 10. října.

VÍTĚZOVÉ JEDNOTLIVÝCH KATEGORII V HLAVNÍM DESETIKILOMETROVÉM ZÁVODU VE STROJAŘSKÉ DESÍTCE 2021:

Muži do 39 let: Filip Vabroušek (Sykora running) 34:53.

Muži do 49 let: Svatopluk Janečka (TJ Ski Turist Velké Karlovice) 36:30.

Muži do 59 let: František Dosoudil (Fenix Sport) 38:51.

Muži nad 60 let: Miroslav Švihel (BS Slopné) 49:16.

Ženy do 39 let: Silvie Zvonková (Zvonek Spot Valašské Klobouky) 42:51.

Ženy do 49 let: Jana Žaludková (Zlín) 44:23.

Ženy nad 50 let: Jitka Pachulová (Mattoni Freerun Ostrava) 57:30.