Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

V Bystřičce se soutěžilo dlouho do noci

date_range 10.Srp, 2020 featured_play_list Sport
arrow_drop_up Noční hasičská soutěž SDH Bystřička, foto: Radomír Dolanský

V dobách, kdy se stávají hasičské soutěže na Valašsku téměř vzácností, dobrovolní hasiči z Bystřičky nerezignovali a uspořádali již 14. ročník nočních požárních útoků. Odměnou jim byla registrace čtyřiačtyřiceti družstev a díky účasti slovenských kolegů přívlastek soutěže mezinárodní.

 

Se zapadajícím sluncem se plnilo okolí hřiště U Lukášů především hasičskými vozy. Z kuchyňských kamen se kouřilo stejně intenzivně jako z obsluhy, kterou čekal mimořádný zátěžový test. Topit v takovém vedru, to je jak dvojitá příprava na brigádu v pekle. Zátěžový test ostatně čekal celý pořadatelský tým, protože oproti loňským 28 družstvům je přece jen mnohem náročnější postarat se o 44 družstev a jejich početný, hladový a především žíznivý, doprovod.

 

Družstva, která dorazila do chvíle slavnostního zahájení, přivítal starosta SDH Bystřička Petr Rudolecký. Následovala schůzka velitelů družstev. Zde padlo rozhodnutí, že se klasických pět minut na přípravu základny zkrátí na čtyři minuty vzhledem k vysokému počtu přihlášených družstev. U prezentace se tvořila fronta, jakoby květák zlevnili na cenu banánů, a Julie Křenková s Jaruškou Březovjákovou se měly co otáčet. Hlasivky hned od začátku masíroval rovněž Samuel Šrámek, spíkr, dýdžej, velmi zdatný průvodce večerem a vlastně i mnoha jiných akcí na Bystřičce. Poněkud bokem davů se v nastávajícím šeru chystal Břetislav Kutěj se svým dronem, aby pořídil speciální záběry ze vzduchu. Což fotograf, díky své neatletické postavě nemohl, a tak si obrázky soutěže tvořené při zemi můžete prohlédnout ve fotogalerii, která je součástí tohoto článku.

Noční hasičská soutěž SDH Bystřička. Foto: Radomír Dolanský, fotogalerie ZDE

Stovky soutěžících, nějaká ta stovka doprovodu a určitě taky několik desítek místních znamenalo pro pořadatele zabíračku, naopak pro celkovou atmosféru soutěže to byla vskutku báječná kulisa. Velmi často se ozývalo již před startem zrychlující se vytleskávání, což muselo dávat družstvům křídla. Třeba u košařů se nabuzení projevovalo tak, že se nořili takřka celí do vychlazené vody, což bylo asi do 23. hodiny noční perfektní osvěžení, ale pak už spíše otužilecká show. Tlak okamžiku působil i na mnohé hadice, které nadšením praskaly a vypouštěly gejzíry mlhy jako termální prameny. Staly se i malé zázraky, kdy například ženy SDH Loučka podobně zradila hadice a přesto s úspěchem útok dokončily a dokonce hned na stříbrném stupínku. Družstvu SDH Velké Karlovice Tísňavy se začala povolovat hadice na rozdělovači, tlak naštěstí rovněž stačil na rozsvícení terče. To jsou chvíle pro fajnšmekry požárních útoků, kdy by naprosto neobeznámený laik považoval opakující se úprky po hřišti za něco naprosto nudného. A co teprve, když poslední družstvo z celého závodního pole přesně v 01:34 ráno rozsvítilo terče a ve své kategorii zvítězilo?!

 

Snaha pořadatelů, aby byli vítězové vyhlášeni dříve, než se na obloze objeví Lucifer, Světlonoš nebo taky Jitřenka či Večernice, perla oblohy Venuše, bylo splněno. Při soutěžích SDH Bystřička funguje záznam časomíry tak vymakaně, že můžou hlásit výsledky do několika minut, což především po tak dlouhém dni přijde vhod. Svoji práci na jedničku odvedli i dodavatelé kalorií, kde mohli pomalu vyvěsit ceduli u snědeného krámu. Pitný režim je na Valašsku samozřejmě nevyčerpatelný zdroj a zůstal v provozu ještě poměrně dlouho po soutěži, protože bylo co slavit. Slavili vítězové i poražení a především pořadatelé, kterým se akce vyvedla ku spokojenosti všech.

Noční hasičská soutěž SDH Bystřička. Foto: Radomír Dolanský, fotogalerie ZDE

 

V kategorii žen se odměňovala první čtyři družstva:

Na 1. místě se umístily ženy SDH Bratřejov. Druhé místo vybojovaly ženy SDH Loučka. Třetí místo získalo družstvo SDH Vsetín – Rokytnice a 4. místo SDH Loukov.

 

V kategorii muži nad 35 let byla odměněna tři družstva:

Na 1. místě skončilo družstvo SDH  Hranice, 2. místo získalo družstvo SDH Podhradní Lhota a 3. místo převzali borci SDH Velké Karlovice Tísňavy

 

V kategorii mužů bylo odměňováno pět družstev:

První místo získali muži SDH Podhradní Lhota, 2. místo vybojovalo družstvo SDH Lubno, 3. místo SDH Ratiboř, 4. místo DHZ Hoštiná, malá obec jako místní část města Půchov, a na 5. místě skončil SDH Hranice.

 

Radomír Dolanský

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA

PRAKTICKÉ INFORMACE

inpocasi