Vítězství ve zlínském Festivalovém půlmaratonu slaví Martin Kučera a Petra Poučová

date_range 20.Zář, 2021 featured_play_list Sport
arrow_drop_up Festivalový půlmaraton. Foto: Milan Mikšík

Šestý ročníku Festivalového půlmaratonu MONET + Zlín 2021 vyhráli čtyřicetiletý Brňan Martin Kučera (Eleven Run Team) a 24letá Petra Poučová z Nové Hradečné.

Nejúspěšnějšími regionálními vytrvalci v letošním ročníku byli Vojtěch Sklenář a Silvie Zvonková.

Závod pořádali organizátoři Zlínského filmového festivalu společnost FILMFEST s.r.o. společně se sdružením Běhy Zlín. Startérem byl prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura.

Kučera dosáhl v 21,1 kilometru dlouhém běhu, se startem u Kongresového centra s cílem na zlínském náměstí Míru, času 1:15:23.

MARTIN KUČERA BĚŽEL, CO POTŘEBOVAL

,,Ve Zlíně jsem chtěl dosáhnout na lepší výsledek, než v loňském roce, kdy jsem měl zdravotní problémy. Letos jsem tady chtěl vyhrát. V závodu jsem si však dával pozor, abych nepřepálil tempo, protože už tuto sobotu mě čeká Běh Emila Zátopka a za tři týdny se postavím na start půlmaratonu v Hradci Králové. Proto jsem běžel, co jsem potřeboval a hlídal jsem si nástupy soupeřů. Potěšilo mě, že na náročné trati se spoustou zatáček mě v horném počasí nepotkala žádná krize,“ uvedl v cíli vítězný Martin Kučera.

Stříbrnou příčku v mužích vybojoval časem 1:15:29 Ladislav Suk (VSK Univerzita Brno), třetí místo obsadil Pavel Šedík (AK Kyjov, 1:15:53).

Do první desítky výsledkové listiny se vešla spousta regionálních borců. Vojtěch Sklenář z Kostelce u Holešova skončil v čase 1:17:33 pátý, Filip Vabroušek (AK Zlín, 1:21:43) šestý, Andrej Višněvský (Sri Chinmoy Marathon Team Zlín, 1:23:44) sedmý, Jiří Klement z Lubné (Dressme.cz, 1:23:55) osmý, Milan Zvonek (Zvonek Sport Valašské Klobouky, 1:24:42) devátý a František Dosoudil z Hulína (Top natur, 1:26:03) desátý.

VOJTĚCH SKLENÁŘ NECHTĚL PŘEPÁLIT ZAČÁTEK

,,V týdnu před závodem jsem měl v práci dovolenou. Takže jsem se snažil pokud možno odpočívat a jenom vyklusávat. Se spánkem to bylo obtížnější. Mé sedmiměsíční dceři totiž rostou zuby. Ve středu jsem se v rámci lehkého tréninku zúčastnil pětikilometrového Běhu olympijského dne v Holešově. Ani v pátek a v sobotu jsem nedělal nic zvláštního. Pouze jsem se byl proběhnout, doma jsem pomáhal manželce a snažil jsem se být co nejvíc s dcerou,“ prozradil Vojtěch Sklenář, jak dolaďoval formu těsně před zlínským Festivalovým půlmaratonem.

Do závodu šel s jasnou představou. Nechtěl přepálit začátek. To se mu částečně povedlo.

Vojtěch Sklenář. Foto se souhlasem Vojtěcha Sklenáře

,,Na začátku se mi dařilo běžet ve vedoucí skupině. V ní jsem se udržel do 11. kilometru. Poté na mě přišla menší krize. Naštěstí jsem ji dokázal částečně překonat a do cíle jsem doběhl v solidním čase. Můj rozhodující úsek byl mezi jedenáctým až třináctým kilometrem. V této pasáži mě po krizi motivovala rodina, která mě čekala u trati na Podvesné. Ve zbytku závodu už jsem věděl, že nastolené tempo dokážu udržet,“ upozornil Sklenář na klíčové momenty.

S výkonem v krajském městě byl lékař na interním oddělení v kroměřížské nemocnici spokojený.

,,Čas jsem měl sice o třiasedmdesát sekund pomalejší, než v minulém roce, ovšem nová trať byla o půl kilometru delší než klasický půlmaraton,“ tvrdí reprezentant Kostelce u Holešova.

Po závodě se snažil doplnit tekutiny, něco sníst a hlavně být co nejvíc s manželkou Anetou a dcerou Amálkou.

,,Oběma bych chtěl poděkovat za podporu a toleranci mého koníčka,“ podotkl Sklenář.

Ten si nyní dá od běhání pauzu.

,,Musím konečně doléčit chronický zánět v levé noze. S ním bojuji už tři měsíce. Navíc mě čeká náročný pracovní program. Proto další závody neplánuji. Ale kdo ví,“ uvedl ještě Vojtěch Sklenář.

PETRA POUČOVÁ BYLA SUVERÉNNÍ

Petra Poučová zaběhla čas 1:29:48. Silvie Zvonková (Zvonek Sport Valašské Klobouky) brala mezi ženami za čas 1:34:29 druhou pozici, bronz získala Jana Žaludková ze Zlína (1:36:22).

,,Zlínský půlmaraton jsem měla dlouho v hledáčku. Letos jsem váhala mezi Ostravským půlmaratonem a Zlínem. Proto jsem ráda, že jsem se rozhodla pro Zlín. Podle soupeřek jsem si ovšem myslela, že tady skončím na čtvrtém až pátém místě. Zisk zlaté příčky mě mile potěšil,“ užívala si pobyt v krajském městě Petra Poučová.

Studentka Fakulty tělesné kultury Palackého univerzity v Olomouci začala závod opatrně. Dlouho vyčkávala a běžela na příčkách na několika soupeřkami.

,,Od 10. kilometru jsem však náskok největších soupeřek stahovala a v průběhu 12. kilometru jsem se probojovala na první místo. Od 15. kilometru jsem si už pobyt na zlaté příčce pohlídala. V tomto úseku jsem ale měla krizi. Dopředu mě však hnala spousta diváků podél trati i skvělá atmosféra kolem závodu. S výsledkem i dosaženým časem jsem maximálně spokojená. Do Zlína se proto příští rok ráda vrátím,“ slibuje čtyřiadvacetiletá Poučová.

ZDRAVOTNÍMI NEDUCHY SUŽOVANÁ SILVIE ZVONKOVÁ BYLA V CÍLI DOJATÁ

,,Byl to boj. Týden před závodem byl šílený. S manželem Milanem, který rovněž běžel Festivalový půlmaraton, jsme řešili hlídání dětí. Navíc mě v úterý chytla viróza s horečnou přes osmatřicet stupňů. Ve středu chtěly jít dcery ve Valašských Kloboukách na olympijský běh. V něm jsem se snažila rozhýbat. A i když jsem ho vyhrála, tak to byl děs. Navíc mě pořád zlobí tříslo. Takže jsem od středy pořádně nic nedělala. Jenom jsem se protahovala a věnovala se józe. V sobotu jsem si byla lehce zaklusat,“ svěřila se Silvie Zvonková.

Taktiku neměla žádnou. Po startu se chtěla vyhnout kolizím a potom pořád běžet.

,,Byla jsem však nervózní z mého břicha. Po operaci se totiž stále nemůžu domluvit s dýcháním. Proto doufám, že se o mém startu nedozví můj doktor,“ přeje si Zvonková s úsměvem.

Ta na jednadvacetikilometrové trati v centru Zlína bojovala od začátku do konce.

Milan a Silvie Zvonkovi. Foto: Milan Mikšík

,,Cítila jsem se však pomalá. Dokonce jsem chtěla závod vzdát. To bych se ale na sebe nemohla podívat,“ přiznala vytrvalkyně z Valašských Klobouk.

Dlouho běžela na třetím místě. V průběhu 14. kilometru se posunula na druhou příčku a na ní už zůstala.

,,I když můj výsledný čas ve Zlíně byl letos o 5 minut a 8 sekund pomalejší, než loni, v cíli jsem byla dojatá. Došlo mi, jak jsem měla v červnu rozřezané břicho, jak mi manžel Milan musel pomáhat do postele. Ovšem ani letos Festivalovému půlmaratonu, hlavně příjemné atmosféře kolem něho, nešlo odolat,“ zdůraznila Zvonková, která po závodě relaxovala se svými třemi dětmi.

,,Byl to normální každodenní rodinný kolotoč. Koupání, chystání věcí do školy, rozčilování. Navíc nejmladší Oskar má rýmu. Takže jsem se vůbec nevyspala,“ prozradila Silvie Zvonková.

Ta se v říjnu chystá na Kašavský kros a na začátku listopadu do Příluk na půlmaraton, kde si možná ale zaběhne maraton.

Zviditelnily se i další vytrvalkyně ze Zlínského kraje. Zlínská atletka Adéla Stavinohová (1:39:11) doběhla pátá, Mária Sýkorová z Vizovic (Sykora running, 1:39:51) byla šestá, Jana Bílková (Zlín, 1:40:53) skončila sedmá, Jana Goláňová z Malenovic (1:44:40) obsadila osmou příčku, Iva Karafiátová (Mattoni Freerun Zlín, 1:47:30) brala deváté místo a další atletka z krajského města Kateřina Dědáková (1:47:39) si zaknihovala zisk desáté pozice.

VE ZLÍNĚ SI ZAZÁVODILO PŘES 1000 ATLETŮ

Do cíle půlmaratonu doběhlo 272 běžců a běžkyň. Dále si ve Zlíně na čtvrtmaratonské trati zazávodilo dalších 307 vytrvalců, 78 štafet a 17 tandemů. Hlavnímu závodu předcházel rodinný Festivalový VIVA běh na 1400 metrů. Ten letos přilákal 525 dětí a dospělých běžců

Muži do 29 let: Vojtěch Sklenář (Kostelec u Holešova) 1:17:33.

Muži do 39 let: Ladislav Suk (VSK Univerzita Brno) 1:15:29.

Muži do 49 let: Martin Kučera (Eleven Run Team) 1:15:23.

Muži do 59 let: František Dosoudil (Top natur) 1:26:03.

Muži nad 60 let: Jiří Doležal (Rožnov pod Radhoštěm) 1:49:57.

Ženy do 29 let: Petra Poučová (Nová Hradečná) 1:29:48.

Ženy do 39 let: Silvie Zvonková (Zvonek Sport Valašské Klobouky) 1:34:29.

Ženy do 49 let: Jana Žaludková (Zlín) 1:36:22.

Ženy do 59 let: Olga Blaťáková (Přerov) 1:50:58.

Ženy nad 60 let: Jarmila Posseltová (Uherské Hradiště) 2:27:57.