Vsacká liga TFA poprvé v Horní Lidči

date_range 19.Srp, 2019 featured_play_list Sport
arrow_drop_up Vsacká liga v Horní Lidči, foto: Rdaomír Dolanský

Osmý ročník Vsacké ligy TFA a její čtvrté letošní zastavení v Horní Lidči bylo pro pořádající sbor, ale i pro soutěžící novinkou. SDH Horní Lideč pořádal soutěž TFA (Toughest Firefighter Alive – Nejtvrdší hasič přežije) poprvé v historii.

Soutěžící se sjížděli do místa konání, které se nacházelo hned za sportovním areálem. Pro mnohé bylo setkání se starostou sboru Stanislavem Mišunem a velitelem Miroslavem Pinkou, kteří příchozí vítali, setkáním s dobrými známými. V den premiérového konání Vsacké ligy byli oba šéfové velkými pomocníky pořadatelky akce Barbory Mužikovské, která se zase starala před zahájením soutěže o registraci soutěžících.

Přestože byl typ soutěže pro místní sbor novinkou, pro zajištění pitného režimu a plnění žaludků se nic moc neměnilo. I v této oblasti bylo vidět sehranou partu, které se všechny případné mouchy podařilo vychytat ještě před zahájením soutěže. Samozřejmě, kdo by chtěl chybku najít, našel by. Ale to by kdejaký hnidopich určitě našel kdykoliv a kdekoliv, takže je zbytečné se takovými poznámkami zabývat, pokud soutěž jako celek proběhla na výbornou. Sami můžete posoudit ve fotogalerii, která je součástí článku.

Celá fotogalerie ZDE

Jedno je jisté, že se poměrně malému počtu nadšenců z hornolidečského sboru podařilo uspořádat skvělou soutěž. Samozřejmě nesmíme zapomenout na pomocníky. Jako časoměřič, ale i technik soutěže fungoval manžel pořadatelky Báry Miloš Mužikovský. Přes rameno mamce pak nakukoval nebo taťkovi pomáhal syn Jakub. Se stopkami nebo počítáním schodů nebo u zapisovatelek pomáhali mladí hasiči, takže vše opravdu klapalo. Aby to klapalo po stránce informovanosti a hudebního podbarvení soutěžního dne, byl zde přítomen hvězdný slovenský moderátor z vesničky Lúky, která měla 31. 12. 2018 celkem 928 obyvatel, včetně Vlada Madaly. Moderovat po ránu pro Vlada sice byla rána, ale podobně, jak se zahřívá motor, dostal se i řečník po chvíli do provozní teploty.

Vsacká liga TFA v Horní Lidči, foto: Radomír Dolanský, fotogalerie ZDE

Soutěžící určitě ocenili, že vyjma kousku tratě byl celý okruh postaven na rovině. Nicméně délka tak trochu nahrazovala členitost a pohazování si s obřími pneumatikami na lehkosti bytí nepřidávalo. Hned po startu čekala muže dvoumetrová vertikální překážka, ženy pak úžasných 50 cm k překročení. Pokračovali na hammerbox s rozdílným počtem úderů. Pak několikeré překlopení pneumatiky, muži přibližně 1,8 metru v průměru a ženy asi poloviční. Smotání hadice B a poté přeskakování v pneumatikách. Kulení poměrně mohutné pneumatiky na delší vzdálenost byla pro soutěžící novinkou a jednou ze tří disciplín stejnou pro ženy i muže. Poté schody s různým počtem pro každé pohlaví, transport kanystrů 2 x 20 litrů na rozdílné vzdálenosti, napojení hadic C na rozdělovač a cíl.

Vsackou Ligu TFA běží každý závodník s různými osobními cíli. Samozřejmě každý chce být co nejlepší, ale ne pro každého toto přání znamená být na bedně. Tak například Zuzka Madigárová ze slovenského DHZ Mikšová objíždí tour Vsacké ligy a další hasičské soutěže již několikátou sezónu a 17. místo v celkovém pořadí ženy/muži v Horní Lidči ji doslova nadchlo. Zato pro Martina Filáka bylo 9. místo kvůli chybě těsně před cílem naprostým zklamáním a leteckým dnem to pocítila jeho helma. Nebo Peter Martinko DHZ Lúky, který absolvuje Vsackou ligu již poněkolikáté. Jezdí se svým trenérem – oteckom a závod od závodu se zlepšuje. Dnes není zvláštností, že bývá dekorován na bedně. Málokdo pak ví, že čtveřice bratrů Blažkových SDH Staré Hamry z důvodu dlouhých dojezdových časů fungují jako zásahová jednotka s předlékařskou pomocí, takže tento rok mají za sebou již dávno nad padesát výjezdů, a přesto takřka pravidelně soutěží ve Vsacké lize a obsazují přední místa. K tomu připočítejme zvyšování kvalifikace záchranářů, starost o domácí hospodářství podobně jako Eva Vojvodíková SDH Velké Karlovice – Tísňavy. Takže to jsou tvrdí hasiči a hasičky každým coulem.

Ženy byly na TFA v Horní Lidči o to živější, když zjistily, že soutěžní přebornice Lucie Bůbelová SDH Veselá přijela tentokrát jen fandit. Ostatně na mnoha fotografiích je doslova vidět ty těžké decibely, které do podpory mnoha hasičů a hasiček vkládala. Podobně jako již jmenovaná Eva Vojvodíková nebo Ludmila Mikulínová, podporují tak vydatně, až se hory zelenají, sucho nesucho. Všechny tři perly Vsacké ligy TFA a nikdo o nich neví, že byly do sboru hasičského přijaty s jedinou podmínkou – když vypadne elektrika, tak budou řvát: „Hoří!“ V takovém případě může být Hornolidečsko i Velké Karlovice s Karolinkou dohromady naprosto v klidu. I kdyby je postihl totální blackout, hasiči vyjedou!

A jak to vypadalo na bedně při premiéře Vsacké ligy TFA v Horní Lidči?

V kategorii muži si 1. místo vybojoval Lukáš Blažek SDH Staré Hamry, 2. místo obsadil Zdeněk Maňák SDH Velká nad Veličkou a na 3. místě doběhl Petr Kašpárek SDH Ostrata.

V kategorii muži nad 30 let získal 1. místo Alois Mališka SDH Provodov. Stříbro vybojoval Michal Blažek SDH Staré Hamry a bronz Peter Martinko DHZ Lúky.

V kategorii ženy vybojovala 1. místo Vladislava Kalná SDH Jarcová, 2. místo Ludmila Mikulínová SDH Lidečko a 3. místo Eva Vojvodíková SDH Velké Karlovice – Tísňavy.

V kategorii ženy nad 30 let obsadila 1. místo Ludmila Mikulínová SDH Lidečko, 2. místo Eva Vojvodíková SDH Velké Karlovice – Tísňavy a 3. místo Michaela Manová SDH Štítná nad Vláří.