Závod Hradní okruh vyhrál Miroslav Michálek před Radovanem Holíkem

date_range 20.Zář, 2021 featured_play_list Sport
arrow_drop_up Hradní okruh v Brumově-Bylnici 2021. Foto: Petr Šimoník

Miroslav Michálek (Cykloservis Martin Smatana) zvítězil v18. ročníku mezinárodního závodu horských kol Hradní okruh v Brumově-Bylnici. Biker z Púchova na trati dlouhé 52 kilometrů s celkovým převýšením 1400 metrů, zajel čas 2:05:09. Druhé místo v hlavní kategorii Elite vybojoval se ztrátou jedné sekundy Radovan Holík z Velíkové (Cyklogat), na bronzové příčce do cíle dojel v čase 2:06:49 Karel Hartl z Hranic na Moravě. Ondřej Kobliha z Vizovic (www.zlinska50.cz, 2:07:18) obsadil čtvrtou pozici, Maxim Lakota (TUFO CykloZákladna Otrokovice, 2:11:16) skončil pátý.

,,Brzy po startu se probojovali do čela Karel Hartl s Maximem Lakotou. Zbytek startovního pole tomu ale nevěnoval pozornost. Hlavní peloton se poprvé začal dělit v prvním nájezdu do terénu. V následné nejtěžší pasáži pod Jelenovskou jsme s Miroslavem Michálkem vedoucí dvojici dojeli. Na vrcholu kopce se k nám ještě přidal Ondřej Kobliha. V následném sjezdu tak vpředu jela pětičlenná skupina. Ve druhém okruhu z ní odpadl Karel Hartl,“ popsal Radovan Holík úvod závodu.

V nájezdu do druhého okruhu se Hartl do čela vrátil a hned se pokusil o nástup.

,,Ten zachytil pouze Miroslav Michálek. Zbývající trojice se rozpadla na jednotlivce. Mě se však na Jelenovské Michálka s Hartlem podařilo dojet. Hartl ale po několika metrech naše tempo už nedokázal akceptovat,“ upozornil biker z Velikové.

Holík potom společně s Michálkem v následujícím sjezdu na čele na ostatní soupeře zvýšili náskok.

,,O prvenství bikera z Púchova se rozhodlo až v závěrečném spurtu. Posledních pět kilometrů bylo však hodně náročných. Na těžké trati jsme si se Slovákem nic nedarovali a oba jsme se vydali ze všech sil,“ uvedl Radovan Holík těsně po dojezdu do cíle.

Hradní okruh v Brumově-Bylnici 2021. Foto: Petr Šimoník

Závod žen vyhrála s velkým náskokem Libuše Prchalová (4Ever Cyklo Bulis Bystřice pod Hostýnem), jež zlatou příčku brala za čas 3:10:24. Druhé místo obsadila domácí Zdeňka Bednářová (Kolo – běžky, 3:23:02), bronz brala za čas 3:49:02 Lucie Kopuncová (Pinkhorses Team Bojkovice).

,,Ještě pět minut před závodem jsem nevěděla, jestli se ho vůbec zúčastním. Bolel mě žaludek a bylo mi dost špatně. Nakonec jsem se přemohla s myšlenkou, že závod odstartuji, a když to nepůjde, tak z něho odstoupím,“ přiznala Libuše Prchalová.

Ta se do 25 kilometru na trati trápila.

,,V tomto úseku jsem si ale řekla, že, když už mám polovinu závodu za sebou, tak ho dokončím. Zbývajících pětadvacet kilometrů až na úplný závěr bylo ovšem skvělých. Divila jsem se, jak mi to v okolí Brumova-Bylnice jede,“ potěšilo bikerku z Holešova v barvách formace 4Ever Cyklo Bulis Bystřice pod Hostýnem.

Konec závodu, zejména poslední kilometr ale protrpěla

,,Nedařilo se mi doplnit energii. Měla jsem hlad. Nepomohla ani tyčinka a gel. Tak jsem se v duchu modlila, ať už vidím cíl. Nejelo se mi dobře. Nicméně dopředu mě hnala myšlenka, že mezi ženami jedu na prvním místě. V cíli jsem si však myslela, že z kola ani neslezu,“ svěřila se Libuše Prchalová.

Ta věrná svojí povaze nebyla se svým výkonem spokojená.

,,Jsem schopná podat lepší výkon,“ tvrdí.

Na Hradní okruh se však zase vrátí.

,,Tento závod sice hodně bolí, ale na Valašsko mě láká skutečnost, že je v porovnání s ostatními bikemaratony specifický,“ chystá se Prchalová i příští rok do Brumova-Bylnice.