Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Stavba nových muzejních objektů na Ploštině v plném proudu

date_range 22.Dub, 2022 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Stavba nového muzejního objektu na místě amfiteátru. Foto: obec Drnovice

Národní kulturní památník na Ploštině si v roce 2022 připomíná 77. výročí vypálení této pasekářské osady (přesně 19. 4. 1945).

 

Momentálně na Ploštině probíhá rozsáhlá rekonstrukce. Po jejím dokončení vzniknou dva muzejní objekty. Jeden na místě areálu amfiteátru a druhý v domě č. p. 23. Opravuje se i stávající památník protifašistického odboje, a taktéž se komplexně řeší exteriéry včetně dílčích prvků v areálu, které přímo souvisí s expozicí.

 

O realizaci této akce se vedení obce Drnovice spolu s řadou partnerů snažilo mnoho let. Výsledek se nakonec dostavil po schválené dotační žádosti, kterou podalo předchozí vedení Zlínského kraje. „Rekonstrukci areálu jako obec plně podporujeme a věříme, že se práce podaří zdárně dokončit a na začátku příštího roku nově budované expozice zpřístupnit široké veřejnosti. Jedním z důležitých cílů projektu je vytvoření výukových programů pro žáky základních škol. Myslím si, že je v dnešní době důležité připomínat mladým generacím události, které se v těchto a dalších podobných místech republiky odehrály,“ uvedl pro regionvalassko.cz starosta obce Drnovice Tomáš Zicha. Zkušenosti a poznatky s provozem výukových programů jsou navrhovány díky dlouholeté spolupráci s památníkem Lidice. Tam tato činnost úspěšně probíhá dlouhá léta. Starosta valašské obce věří, že se podaří zrealizovat tuto netradiční výuku také u nás na Ploštině.

 

Realizace staveb je také velkým turistickým přínosem pro široké okolí valašskoklobucka. Samotné místo není turisticky orientované pouze jako pietní a muzejní areál. Jeho poloha umožňuje nástup na řadu turistických značených tras a je také důležitou cyklotrasovou křižovatkou destinací Valašskoklobucka, Vizovicka a Luhačovska. „Důležitost vynaložených investic stavby také spočívala v nutnosti řešení dlouhodobě havarijních stavů budov a zázemí, které se na Ploštině nacházelo. Pokud jsme chtěli i nadále důstojně připomínat odkaz tohoto místa, bylo opravdu zapotřebí vytvořit a zrealizovat projekt, který by kompletně přinesl možnost moderní prezentace odkazu tragických událostí, které se na Ploštině a také na řadě dalších míst odehrály a na které by se nemělo nikdy zapomenout,“ dodal Tomáš Zicha.

 

Nový expoziční objekt bude zapuštěný do terénu

 

V místě, kde dříve stával amfiteátr se začíná rýsovat nový muzejní expoziční objekt, který je zapuštěn do terénu, aby co nejméně rušil své okolí. Expozice nového objektu bude návštěvníkům přibližovat okolnosti i samotný okamžik vypálení Ploštiny. Pieta bude vrcholit v prostoru ticha a v sálu se jmény všech obětí. Protože Ploština bohužel nebyla jediným takto postiženým místem, zazní zde i příběhy dalších jako byl Juříčkův mlýn, Prlov či Vařákovy paseky.

 

Realizace nového expozičního objektu. Foto: Obec Drnovice a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

 

Námětem druhého muzejního objektu, který vznikne v č. p. 23, kde byla původní expozice, je poválečná proměna místa. Sjednocujícím názvem zde je „Nová Ploština“. Instalace poválečného bydlení ukáže pokus pozůstalých začít zde po tragédii nový život. V roce 1947 pro ně byly zbudovány čtyři dlouhé statky s mohutnými stodolami. Právě stodola, která byla v minulosti u objektu odstraněna, bude postavena znovu. Stavba se tak vrátí do původní podoby v celé hmotě. Celodřevěný objekt stodoly má být v příznivých povětrnostních podmínkách využíván pro animační a výukové aktivity, příležitostné semináře a konference organizované muzeem.

 

Foto: Obec Drnovice

 

V neděli 24. 4. 2022 proběhne na Ploštině vzpomínková mše v kapli Panny Marie Bolestné a po ní pietní akt u Národního kulturního památníku.

Kaple Panny Marie Bolestné na Ploštině. Foto: archiv obce Drnovice

 

 

-red-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA