Štěpánský železný hasič v Jarcové

date_range 28.Pro, 2017 featured_play_list Aktuality

Již podruhé se v době vánočních svátků sjela báječná parta hasičů doslova ze všech koutů republiky i mimo ni, aby si pěkně mákla v interiéru kulturního domu v Jarcové.

Zatímco se většina národa na Štěpána přesouvala k návštěvám nejbližších, další se jen tak váleli před obrazovkou s horami kalorií, do Jarcové se sjeli hasiči a hasičky z širých lánů země české. Jen jako ochutnávku jmenujme Vránovou Lhotu, Rohatec, Kobeřice, Darkovice, Chornice, Kopřivnice, Lubina 1 – Drnholec a mnohá další místa na mapě. Na mezinárodní úroveň pozvedl soutěž svou účastí výborný ŠK TFA TEAM Slovakia. Soutěže se zúčastnilo neuvěřitelných 73 borců a borkyň.

Že se nejedná o běžnou soutěž, dokazovala i přítomnost internetové televize FireTV v osobě kameramana a producenta Karla Švédy. Tato televize, jak již název napovídá, navštěvuje zajímavé hasičské akce po celé republice. A že Štěpánský železný hasič je zajímavou akcí, o tom netřeba debatovat. Kdo nevěří, nechť se podívá na fotogalerii, kterou nalezne v odkaze pod fotografií v článku.

Štěpánský železný hasič v Jarcové             foto: Radomír Dolanský                 fotogalerie

Závodníky na slavnostním nástupu přivítal starosta obce Jarcová Ivo Veselý s pořadatelem soutěže a rovněž zástupcem starosty v jedné osobě Jaroslavem Šulou. Soutěž probíhala v prostorách kulturního domu Jarcová od sklepa až po půdu. Startovalo se v sále, následoval úprk ze schodů prokládaný pneumatikami, kde je soutěžící museli jednotlivě proskákat. Poté opět schody až do sklepa, převracení pneumatik 2x tam a zpět, do vedlejší místnosti na hammerbox, poté přemístění figuríny tzv. Raitekovým úchopem a znovu stejnou trasou přes dvě patra nahoru, odbočka k prudkým schodům na půdní mezipatro, po žebříku na půdu, přemístění závaží, namotání hadice, uložení do bedny, opětovné přemístění závaží a stejnou cestou zpět do cíle v sále.

Tento pekelný tobogán zvládl nejrychlejší muž za úžasných 2:39 minuty. Abychom měli představu, jak vynikající jsou ženy hasičky, nejrychlejší zvládla trať za 2:49 minuty, tedy jen 10 vteřin rozdíl. V běžném životě asi urážka mužského ega, ale mezi hasiči bouřlivý potlesk a nadšené povykování. Svoji železnou kondici potvrdili i muži nad 35 let (nerychlejší čas 2:47) i stejně vyzrálé ženy (3:19). V kategorii Master byl nejlepší čas 3:11. Ovšem POZOR!!! Kategorie mistrů se běží s maskou a funkčním dýchacím přístrojem pod kyslíkem, což je úplně jiný záhul oproti klasickým kategoriím.

Po takových výkonech měli pořadatelé pro soutěžící výborně ošetřené zázemí. Odpočinku se pro větší slávu Jarcové vzdala kuchařská dvojice i servírka v restauraci a nabídka odpovídala kalorické újmě. Nejvíce snad zaujal smažený nebo nakládaný hermelín a poctivá valašská kyselice, která se podávala doslova v mamutích porcích. K tomuto občerstvení musíme připočítat sladkosti, které především soutěžící ženy přivezly ze svátečních stolů, takže o kalorie nikdo nebyl ochuzen.

Se závodníky si atmosféru přijelo užít mnoho dětí, manželů a manželek, takže podpora byla naprosto úžasná. Jak už to bývá, soupeř podporoval soupeře a železná připravenost zúčastněných učinila soutěž zajímavou do samého konce.
A přišly druhé Vánoce. Všichni zúčastnění získali pamětní medaili. Dekorován byl i kameraman FireTV Karel Švéda a inventář řady hasičských soutěží v regionu, autor článku a fotogalerie. Kdo tedy byli v Jarcové ti z nejkvalitnější oceli?

V kategorii mužů si doběhl pro bronz Petr Kašpárek SDH Ostrata. Stříbrným hasičem se stal Marek Zecha SDH Vránová Lhota a zlato převzal Michal Skřivánek SDH Rohatec.

V kategorii muži nad 35 let vybojoval bronz Dušan Pokorný SDH Vigantice, stříbro získal Miroslav Hanel SDH Darkovice a zlato Josef Černíček SDH Jastřabí. Josef Černíček si mimo soutěž zaběhl i kategorii Master, kde by se svým časem zařadil na bronzové místo. A to vyběhl necelých 15 minut po svém prvním závodu! Stejný kov by bral i v případě, pokud by vyhlašovala kategorie celkového umístění, což potvrzuje vynikající kondičku hasiče z Jastřabí.

V kategorii Master vybojoval zasloužený bronz Marin Novotný SDH Olešnice, stříbro si na Slovensko odvezl Patrik Císar TFA Team Slovakia a zlato získal Michal Janováč SDH Salaš.

V kategorii žen na bronz dosáhla Daniela Podolová SDH Zahnašovice, stříbro získala Vladislava Kalná domácí SDH Jarcová a zlato si odvezla její věčná soupeřka Lucie Bůbelová SDH Veselá.

V kategorii ženy nad 35 let si bronz za svůj výkon odvezla Marie Nedorostová SDH Lidečko, stříbro Michaela Manová SDH Hostětín a zlato Ludmila Mikulínová SDH Lidečko.