Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Střelenské dožínky ve znamení starých časů

date_range 18.Srp, 2015 featured_play_list Aktuality

 

Nezapomenutelnou atmosféru „dožaté" neboli slavnosti na ukončení žní mohli začít všichni, kteří se vydali uplynulou neděli (tj. 16. srpna 2015) do Střelné na Vsetínsku. Konaly se tam tradiční dožínky společné pro tři obce. Horní Lideč, Lidečko a Střelnou.

Pořádání dožínek připadne každý rok na jednu ze tří obcí. Pravidelně se tak v přípravách střídá Střelná, Horní Lideč a Lidečko. „Letošní dožínky byly pro Střelnou již páté. Po třetí se uskutečnily tady v areálu původní zemědělské usedlosti," vysvětluje starosta pořadatelské obce Petr Kráčmar. Místní této části říkají „U Ondrů".

Ve Střelné se tančilo, zpívalo….           Foto: Dagmar Brlicová              Fotogalerie

Slavnost pořádal podle kdysi dané tradice „střelenský gazda". Právě v dobách, kdy pro lidi bylo zemědělství, nejdůležitějším způsoby obživy a hlavně možnou prací, gazda neboli hospodář pořádal pro svou čeleď oslavu na ukončení žní. Oslavy dožínek ve Střelné začali v devět hodin dopoledne děkovnou mší. V místním kostelíku se sešli věřící, desítky dětí, mládeže a dospělých oblečených do valašských krojů, aby prostřednictvím modliteb poděkovali za úrodu.

 FOTOGALERIE  

Za doprovodu lidových písní, muzikantů staré zemědělské techniky, nazdobeného kočáru taženého koňmi, ale třeba také moderního kombajnu se krátce po obědě vydala krojovaná chasa na průvod obcí. V kostele Panny Marie Nanebevzaté na ně čekal otec Stanislav, aby jim udělil slavnostní požehnání.

V tu dobu se už na poli za kostelem rozbíhali přípravy na „dožatou" a chlapi se snažili nastartovat více než sto let starý stroj a mlátičku. „Není to traktor, ale takzvaný „stabilák". V dobách, kdy ještě nebyla elektrika, se používal na pohon různých zařízení. Pamatuje rok 1910. Vím, že podobný stroj mají například na Karlovicku. Nám dneska na dožínkách pomůže rozjet starou mlátičku. Návštěvníci, ale především děti tak uvidí, jak se kdysi mlátilo obilí," vypráví jeden z organizátorů dožínek Karel Liška.

Zvědavců, kteří se přišli do Střelné podívat na „poslední sklizeň úrody na poli" byly stovky. Od kostela se průvod přesunul k „Ondrom", kde následovala zábavná část dožínek. Tančilo se, zpívalo se, a kdo měl hlad, mohl si dát koláčky, štrúdle, pečeného divočáka, kvašáky, guláš nebo chleba upečený přímo od mistra pekaře.

-tz- 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA