Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Telefonistka rekordmanka nabízela i sňatek

date_range 19.Srp, 2018 featured_play_list Aktuality

 

V červnu 1960 byly jednotným linkám tísňového volání přiřazena čísla, která jsou používána dodnes a linka 158 tak může oslavit 58. výročí.

V rámci kampaně policisté vytvořili 11 rádiových spotů, které veřejnost informují nejen o správném postupu při oznamování událostí na linku 158, ale také o situacích, které by měly být na tísňovou linku oznamovány vždy. Na místě je připomenout, že tísňová linka slouží k tísňovému volání na Policii ČR v případě ohrožení života, zdraví, majetku nebo veřejného pořádku.

Průměrně 160 telefonátů denně přijmou policisté na Integrovaném operačním středisku Krajského ředitelství policie Zlínského kraje na lince tísňového volání 158. Většina volání je závažného charakteru, ovšem občas se policisté u některých telefonátů i pousmějí. Mnohdy se zase musí obrnit trpělivostí, když musí téměř 6 tisíc krát vyslechnout telefonát od jedné ženy.

 Ilustrační foto PČR

„Na operačním středisku ve Zlíně, kde je zajištěna nepřetržitá služba, pracuje v současné době 38 policistů, kteří se střídají po 12 hodinových směnách. Na každé směně je 6 až 7 policistů, kteří přijímají tísňová volání na linku 158 z celého Zlínského kraje," sdělila tisková mluvčí policie Lenka Javorková. Na základě oznámení operativně vysílají policisty do konkrétních míst např., kde mohou být lidé v ohrožení života či zdraví, k dopravním nehodám, vloupáním do objektů atd. Při tom všem spolupracují s dalšími složkami integrovaného záchranného systému a zabezpečují součinnost mezi jednotlivými útvary policie, ministerstva vnitra, ostatními bezpečnostními sbory a ozbrojenými silami a dalšími organizacemi.

Telefonistka rekordmanka

Měsíčně řeší policisté kolem 6 případů zlomyslných volání, kdy lidé zneužijí tísňovou linku, tím že si vymýšlí různá oznámení, která se nezakládají na pravdě. „Tyto přestupky oznamujeme telekomunikačnímu úřadu, který může volajícím uložit ve správním řízení desetitisícové pokuty. Rekordmankou v počtu volání na linku 158 je žena ze Zlínska, která policistům volá opakovaně už několik měsíců oznámení, která se nezakládají na pravdě. Oznamuje napadení, vloupání do domu nebo příjezd členů vlády do domu. Policistům na operačním středisku nabízí ubytování, stravu i jiné služby. Občas někomu nabídne sňatek. V roce 2017 uskutečnila z různých telefonních čísel 5 912 volání na linku 158," uvedla Lenka Javorková. Desetkrát ji policisté v loňském roce za přestupek oznámili Českému telekomunikačnímu úřadu. Neponaučitelná telefonistka v hovorech na tísňovou linku však pokračovala i v letošním roce. Jenom v lednu 2018 uskutečnila přes 1 200 volání. Za zlomyslné volání jí telekomunikační úřad už uložil pokutu dosahující 200 tisíc korun. Počty jejich volání se od uložení takto vysoké sankce významně snížily.

Kuriozní oznámení

Na linku 158 oznámil mladý muž, že se nechal dobrovolně připoutat milenkou policejními pouty k posteli. Milenka však odešla a on zůstal připoutaný. Žádá policisty, aby ho přijeli odpoutat. Kolegové zjistili, že se nejedná o policejní pouta, proto přivolali hasiče, kteří mladíka z pout osvobodili. Mladík měl v dechu přes dvě promile.

Dalším úsměvným telefonátem bylo oznámení starší ženy, že v Ostravě na krasobruslení mají na zimním stadionu špatně vyvěšenou českou vlajku. Pohoršovala se, že bílá barva musí být při svislém pověšení vlevo a oni to mají naopak, tedy špatně. Žádá policisty, aby věc vyřešili.

Zajímavé telefonáty si můžete pustit na yotube kanálu Policie ZDE

Co musíte říct, když voláte na bezplatnou linku tísňového volání policie ČR 158?
1. Co se stalo a jestli je někdo zraněný.
2. Kde se to stalo, v jakém městě a v jaké ulici.
3. Řekněte své jméno.
4. Nezavěšujte a odpovězte operátorovi na jeho doplňující otázky.
5. Udělejte, co operátor říká – řiďte se jeho pokyny.

Tísňová linka pro neslyšící: SMS: 603 111 158
Co musí být ve vaší SMS zprávě:

1. Příjmení
2. Místo události (jméno obce, města)
3. Ulici (když neznáte, záchytný bod – u kostela, stadionu
4. Co se stalo (několika slovy popsat k čemu došlo)
5. Zranění

-tz- 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA