Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Terezu Vlčkovou inspiruje valašská krajina

date_range 29.Led, 2009 featured_play_list Aktuality
 
 
VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Soubor módních fotografií Little Garden, pozdější nadpozemská kolekce A Perfect Day, Elise… a nejčerstvější soubor magických a křehkých snímků dvojčat v cyklu Two jsou dosavadními nejvýraznějšími díly pětadvacetileté fotografky Terezy Vlčkové. Za zmíněné kolekce získala mladá umělkyně několik prestižních cen a zařadila se k význačným představitelkám nejmladší generace českých fotografek, které zná i mezinárodní scéna. Za soubor fotek Two byla nominována na ocenění Czech Grand Design v kategorii Objev roku a Fotograf roku. Inspiraci pro svou tvorbu nachází v uměleckých dílech různých období a snímky zasazuje do pohádkově snové krajiny. Tu podle svých slov nejčastěji nachází v okolí Valašských Klobouk.

Ke Kloboukám má také vřelý osobní vztah. „Mám to tu strašně ráda, inspiruje mě krajina, lidé, prostředí. Jsem ráda, že nežiji v Praze nebo Brně, Valašské Klobouky mi zatím stále vyhovují. Také prakticky většina mých fotek vznikla na Valašsku," poznamenala úspěšná autorka Tereza Vlčková.

V dubnu 2008 slavila s projektem uhrančivých a poetických snímků dvojčat ohromný úspěch na Prague Foto, kde získala cenu UniCredit Bank Young Talent Award pro nejlepšího autora ve věku do 35 let. V květnu stejného roku jí byla na Mezinárodním festivalu fotografie v polské Lodži udělena Cena diváků a za týž soubor byla oceněna Grand Prix BMW na festivalu Lyon Septembre de la Photographie. Několikrát získala ocenění v soutěži Frame. V samostatných výstavách se pak prezentovala na festivalu Transphotographiques ve francouzském Lille, kde vystavovala po boku zvučných jmen módní a portrétní fotografie, jakými jsou Karl Lagerfeld nebo Jeanloup Sieff. Její fotky byly také součástí skupinových autorských výstav po celé republice i v zahraničí, například v Berlíně, Lodži, Moskvě nebo Terstu.

 

Foto

Výběr ze snímků mladé fotografky   reprofoto Tereza Vlčková

 
Aktuálním ohodnocením výjimečného talentu je čerstvá nominace na cenu Akademie designu ČR za rok 2008, Czech Grand Design, kde byla Tereza Vlčková navržena v kategorii Objev roku a Fotograf roku. Ve druhé zmiňované kategorii se dostala až do nejužšího výběru nominovaných. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční 21. března ve Stavovském divadle v Praze.

V loňském roce vyšel fotografce první katalog s názvem Tereza Vlčková, který shrnuje výběr z jejích prvních tří výraznějších souborů Little Garden, A Perfect Day, Elise… a Two. V současnosti studuje v pátém ročníku obor Reklamní fotografie na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a ve čtvrtém ročníku Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Tam také jako externí pedagog vyučuje předmět Módní fotografie pro studenty kombinované formy studia.

Autorka zatím tají, jaká je její aktuální fotografická kolekce. „Fotografie jsou na pomezí reality a fikce, což je u mých souborů jeden s aspektů, se kterým pracuji. Tentokrát jsem však přírodní scenérii vyměnila za interiér," uvedla Vlčková. Dodala, že tento nejnovější soubor fotek bude zveřejněn při Pražském bienále 4, které bude zahájeno v květnu letošního roku.

Dílo Terezy Vlčkové je možné charakterizovat jako romantické, pohádkové a balancující na hraně snu a skutečnosti. Kouzelná strhující atmosféra snímků na diváka dýchne svou tajemnou silou. Nadpozemsky čistá příroda v nich souzní s křehkými výrazy dívek, se spřízněním i rozdílností dvojčat a vnitřní energií snových krásek.

 
 
Lenka Zvonková
 
 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA