Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Třem osobnostem byly uděleny Ceny města Valašské Klobouky

date_range 11.Zář, 2023 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Cena města Valašské Klobouky 2023

V neděli 10. září jsme na Masarykově náměstí oslavili Klobucké hody, které se staly také vhodnou příležitostí k udělení letošních Cen města Valašské Klobouky významným osobnostem. Za kulturní a pedagogickou činnost obdržel cenu výtvarník Josef Jeřábek, za společenskou činnost předseda smolinského osadního výboru František Liška a za dobročinnost pan František Veverka. Pana Josefa Jeřábka, který se ze zdravotních důvodů nemohl zúčastnit, při převzetí ocenění zastoupila manželka Eva Jeřábková.

 

„Letošním nositelům Ceny města Valašské Klobouky srdečně gratulujeme a děkujeme za jejich mimořádné počiny, ať už na poli výtvarném a pedagogickém, v rámci komunity jedné z místních částí, nebo v podobě nezištné laskavosti. Všechny oceněné pány spojuje obětavost, skromnost, pokora a schopnost věnovat čas a energii druhým,“ vyjádřil starosta Josef Bělaška a popřál oceněným do dalších let pevné zdraví.

 

Ceny města Valašské Klobouky 2023 náleží Františku Veverkovi (vlevo) Františku Liškovi (uprostřed) a Josefu Jeřábkovi v zastoupení Evy Jeřábkové

Josef Jeřábek

 

Valašskokloboucký výtvarník, člen Výtvarného spolku Vincúch a dlouholetý pedagog výtvarného oboru zdejší základní umělecké školy. Od roku 1964 působil jako designér v družstvu lidové umělecké výroby Valaška ve Valašských Kloboukách, nejprve v oboru bižuterie a plyšových hraček, následně v oboru textilu a obuvi. V roce 1966 na tehdejší kloboucké lidové škole umění pomohl s rozšířením výuky výtvarného oboru o modelování a keramiku a stal se zde externím učitelem. V ZUŠ působil až do roku 2010. Během své pedagogické dráhy rozvíjel výtvarný talent u nespočtu žáků a mnohé z nich připravoval na zkoušky na umělecké školy.

 

Jeho výtvarná tvorba je zaměřená na keramiku, sochařství a malířství, zejména malbu temperou a olejem. Účastnil se více než šesti desítek výstav u nás i v zahraničí. Jeho malby, keramické talíře či figury reprezentují zdejší uměleckou tradici v mnohých zahraničních sbírkách.

 

František Liška

 

Od roku 2006 stojí v čele osadního výboru místní části Smolina. Od roku 2013 je velitelem jednotky Sboru dobrovolných hasičů Smolina a od roku 2022 je také členem Zastupitelstva města Valašské Klobouky. Je všestranným a aktivním tvůrcem společenského, kulturního a sportovního dění ve Smolině. V roli předsedy osadního výboru byl při výstavbě dětského i multifunkčního hřiště, opravě kulturního domu a dalších investičních akcích. Jako velitel hasičů se příkladně stará o výjezdovou jednotku a dbá o obnovu ochranných i věcných prostředků k zajištění její akceschopnosti. Se smolinskými družstvy se účastní pohárových soutěží v požárním sportu. Se zápalem sobě vlastním iniciuje pestré komunitní aktivity, sousedské táboráky, dětské dny, hodové zábavy a jiná setkávání, která podporují vzájemné vazby a přátelství. Díky svému nezdolnému optimismu a nadšení kolem sebe soustřeďuje tým přátel a sousedů, kteří ochotně přidávají ruku k dílu.

 

František Veverka

 

Občan Valašských Klobouk, který celý svůj profesní život strávil ve výrobním družstvu Valaška a byl také dlouholetým člen a představitelem výboru Sboru dobrovolných hasičů Valašské Klobouky. Před časem prokázal své dobré srdce, když nezištně věnoval dětem v dětském domově ve Smolině mimořádný finanční dar. Podle ředitele Josefa Fuska nemá takový dar v historii dětského domova obdoby. Na základě dohody s dárcem jsou prostředky užívány k zabezpečení pestrého volnočasového života dětí. Pokrývají jejich kulturní i sportovní aktivity, slouží k organizaci výletů či rekreací i k zajištění osobních potřeb dětí. Jeho dobročinnost je hodná uznání především proto, že se sám potýká se zdravotním hendikepem, ale přesto myslí na děti, které neměly to štěstí vyrůstat ve svých rodinách, a touto cestou jim chce zpříjemnit dětství.

 

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA