Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Ukrajinci často padělají doklady o vzdělání

date_range 25.Zář, 2018 featured_play_list Aktuality

 

 Podle policistů ze Zlínského ředitelství odboru cizinecké policie, kteří v letošním roce absolvovali misi ve Lvově, se začátkem letošního roku vyskytovalo hodně padělaných rozhodnutí úřadu práce u krátkodobých víz, ale tento jev se podařil eliminovat. Každý rok lze zaznamenat nějaký nový trend v oblasti padělání dokladů, vloni to byly falešné bankovní výpisy a potvrzení, padělky rejstříků trestů, kterými žadatelé prokazují svou bezúhonnost a letos začaly dominovat padělané doklady o dosaženém vzdělání, které žadatelé předkládají při podání žádosti o tzv. zaměstnanecké karty, opravňující cizince jak k pobytu na území ČR, tak k zaměstnání.

Policisté při kontrole žádostí odhalili přes dvacet padělaných dokladů
Policisté z cizinecké policie se často účastní zahraničních misí. Při nedávné dvouměsíční služební cestě ve Lvově se kolegové zaměřili na žádosti o zaměstnanecké karty, které byly podezřele početnější než v uplynulém období. Za své dvouměsíční působení odhalili přes dvacet padělaných dokladů, kterými žadatelé deklarovali, že získali příslušné vzdělání nebo požadovanou odbornost. Padělky byly nejrůznějších typů – vysokoškolské diplomy nebo potvrzení a odsvědčení, které vydávají vzdělávací instituce na Ukrajině. Podle policistů byl nejkurióznější vysokoškolský diplom „bakalář – betonář". Policisté ze svého působení na Ukrajině uvádí, že samotní žadatelé nejprve zapírají, přesvědčují, že školu skutečně studovali a předmětný doklad je originál. Jakmile jim jsou předloženy argumenty, tak přiznávají, že jim doklady někdo vyřídil zprostředkovaně a samozřejmě za úhradu. Žadatel se tímto na Ukrajině dopouští trestného činu, za který může dostat trest odnětí svobody až na tři roky. V případě, že je spolehlivě prokázáno, že se jedná o padělek, je navíc žadatel v rámci ochranných opatření navrhován na zařazení do evidence nežádoucích osob na dobu jednoho roku.

 Fronta před úřadem ve Lvově                            foto: PČR

Doporučení českým zaměstnavatelům
Čeští zaměstnavatelé, kteří poptávají levnou pracovní sílu z Ukrajiny, by měli důkladně zvažovat, na koho se obrátí, koho pověří k vyřízení dokladů nutných na podání žádosti, jelikož se na Ukrajině vyskytuje velké množství subjektů, které na tomto vízovém procesu participují a tímto způsobem se obohacují. V případě pochybností zaměstnavatelům doporučujeme, aby se obrátili na cizineckou policii, která ověří podmínky a legálnost pobytu daného cizince na území České republiky. Vyhnou se tak případným komplikacích při náhodné kontrole cizinecké policie, která jim tak může výrazně zasáhnout do výrobního procesu. Například nedávno policisté z cizinecké policie v jedné firmě v Otrokovicích při pobytové kontrole zajistili hned devatenáct dělníků z Ukrajiny, čímž značně odčerpali firmě pracovní sílu.

Česká republika je pro dělníky ze západní Ukrajiny velmi žádanou destinací, jelikož je pro Ukrajince dostupná a mzdy jsou zde v podstatě větší než v sousedním Polsku nebo na Slovensku. Průměrná mzda u dělnických profesí se na Ukrajině pohybuje kolem 2000 – 3000 korun měsíčně.

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA