Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

V Bylnici budou rumpálem otáčet lokomotivu

date_range 29.Bře, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 

Soutěžit se dá v lecčems, ale uspořádat mistrovství světa v otáčení parní lokomotivy – to tady ještě nebylo. „Však to také bude historicky první šampionát," usmívá se Martin Šůstal ze spolupořádající Valašské společnosti historických kolejových vozidel při zmínce o originálním měření sil, které proběhne 1. května na nádraží v Brumově-Bylnici na Zlínsku.

Počkat, až lokomotiva vjede na točnu a pomocí rumpálu celou plošinu otočit o 180 stupňů, to kdysi bývala práce točnáře. Dnes už taková funkce na železnici neexistuje, výrazně ubylo i točen. „Modernější lokomotivy mají řízení vpředu i vzadu, takže jim stačí přejet na opačný konec vlaku," vysvětluje pořadatel.  

 

Otáčení lokomotivy na nádraží v Bylnici   foto Jitka Hořáková

 

Točny, pokud se vůbec zachovaly, stojí nejčastěji před vjezdy do dep a jsou převážně na elektrický pohon. „Klasických ručních zůstalo jen málo, například v Kroměříži, Frýdku-Místku a Brumově-Bylnici, kde ji používají při otáčení sněžných fréz a pluhů," tvrdí Martin Šůstal.

Posledně zmíněnou stanici si milovníci železniční historie vybrali za dějiště šampionátu, který bude na Prvního máje otevřen široké veřejnosti. Úkolem dvoučlenných družstev bude otočit parní lokomotivu 433.002 přezdívanou Matěj pomocí rumpálu „čelem vzad" v co nejrychlejším čase. Průměrně zdatná dvojice prý to zvládne za méně než jednu minutu…

Prvnímu mistrovství světa v otáčení lokomotivy bude předcházet vyhlídková jízda historickou soupravou taženou Matějem napříč Valašským královstvím – z Rožnova pod Radhoštěm přes Valašské Meziříčí, Vsetín, Horní Lideč a Valašské Klobouky do Brumova-Bylnice. Vedle neobvyklého zápolení si lidé budou moci prohlédnout valašský strážní hrad Brumov, kde bude právě vrcholit šachový turnaj se živými figurami, nebo se svézt nejdelším železničním tunelem ve Zlínském kraji.

Josef Beneš

 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA