Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

V Bystřičce otevřeli moderní dopravní terminál

date_range 22.Čvn, 2020 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Slavnostní otevření dopravního terminálu na Bystřičce, Foto: Radomír Dolanský

Pokud by si někdo představoval pod pojmem slavnostní něco, co by odpovídalo obci, která tak tak přesahuje počtem obyvatel tisícovku, neskutečně by se mýlil. Něco tak slavnostního, a důvodně slavnostního, jako se událo na Bystřičce, se děje pouze výjimečně.

 

Zastupitelům obce Bystřička s pomocí a důvěrou občanů, kteří jim dali svůj hlas, s podstatnou finanční podporou státu, se podařilo vybudovat v dopravním uzlu, kde se kříží pět směrů autobusové dopravy plus železniční trať, moderní dopravní terminál, jehož zvelebování by mělo pokračovat i do budoucna. Právě díky tomuto dopravnímu křížení získala Bystřička od státu dotaci 85% celkové ceny stavby cca 22 milionů, jak sdělil místostarosta Josef Bartoň, který měl ze strany obce, jak se říká, stavbu pod palcem. A jak se upřímně a rád pochvalně vyjádřil starosta obce Zbyněk Fojtíček, zvládl své úkoly opravdu na jedničku. Za pozornost stojí i poměrně rychlé zvládnutí stavby, jež byla dokončena přibližně za pět měsíců.

Slavnostní otevření dopravního terminálu na Bystřičce, Foto: Radomír Dolanský, fotogalerie ZDE

V budoucnosti by zde měla vést tak dlouho očekávaná, v minulosti fanatickými aktivisty a později finanční krizí přerušená, čtyřproudová spojnice mezi Vsetínem a Valašským Meziříčím. Měly by zde být taktéž postaveny dobíjecí stanice pro elektrovozy a již dnes je tady odstavné parkoviště s 33 parkovacími místy pro linkové nebo zájezdové autobusy k plnění povinných přestávek, ale i pro občany, včetně stání pro invalidy. K terminálu patří i kolárka pro 25 kol střežená kamerovým systémem. K celému komplexu by měla přibýt i současná železniční budova, kterou má obec Bystřička nyní v pronájmu od SŽDC. Kupní smlouva je podepsaná, ale musí ji ještě schválit a podepsat vláda, kde je k tomuto aktu připravena již dva roky. Pouze nebo tolik? Toť otázka.

 

Program slavnostního odpoledne otevřeli valašští pěvci Kosáci z Ratiboře ze souboru Kosiska, které vedl sám starosta obce Martin Žabčík. Poté se ujal slova brilantní spíkr a moderátor řady akcí František Baláš. Hned v úvodu svým živým a nenásilně vtipným, dalo by se říci, až ležérně elegantním projevem naznačil, že tento velký den pro občany Bystřičky nebude žádné suchopárné brebentění papalášů. A tak se i stalo. František Baláš představil řadu přítomných politiků, zástupců firem a úřadů, které participovaly na přípravě a samotné výstavbě terminálu, starostů měst a okolních obcí. Snad odpustí, že zde nejsou jmenovitě vypsáni pro jejich opravdu značný počet. Přivítání si zasloužili rovněž občané Bystřičky, kteří se zde sešli, navzdory počasí, v hojném počtu. Ze zastupitelů jmenovitě starosta obce Zbyněk Fojtíček a místostarostové Josef Bartoň a Petr Rudolecký. Velmi se vyznamenali hasiči, kteří pro všechny přítomné připravili bohaté pohoštění, kterému vévodily dozlatova upečené vepřové kýty (hasičům se podařilo zajistit vepříka se čtyřmi kýtami) se zeleninovými doplňky, doslova mňamózní frgály, nechybělo pivečko, limonáda a samozřejmě i tekuté valašské trnečky se našly. A co bylo opravdu příjemné, že všichni, ať pán nebo kmán, dostávali „z jedné mísy“. Žádné separé pro vybranou společnost neexistovalo. Na celý slavnostní ceremoniál se můžete podívat ve fotogalerii, která je součástí tohoto článku.

Slavnostní otevření dopravního terminálu na Bystřičce, Foto: Radomír Dolanský, fotogalerie ZDE

To již však pozval František Baláš k mikrofonu návštěvu nejvzácnější, navíc Moraváka, předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radka Vondráčka. Radek Vondráček poděkoval v první řadě starostovi obce za pozvání, protože, jak řekl, na otevírání různých objektů nebývá tak často zván a dopravní terminál je první v jeho kariéře. Předseda Sněmovny hned zpočátku zavzpomínal, jak byl v patnácti letech na čundru na přehradě a nikdy by ho nenapadlo, že se zde objeví znovu po třiceti letech jako vrcholný představitel státu. Radek Vondráček ve svém velmi krátkém projevu popřál občanům, aby jim terminál dobře sloužil a ještě dlouho se zde společně scházeli. Dále promluvil náměstek dopravy Zlínského kraje Pavel Botek, který ujistil občany obce, že můžou být pyšní na svůj nový terminál, což potvrdil slovy k přítomnému vsetínskému starostovi Jiřímu Růžičkovi, co ten by za tak krásné nádraží dal. S humornou nadsázkou a lehkou ironií sdělil, že si nyní občané můžou užívat ty nejkrásnější lidské vlastnosti jako je závist, ale především zaslouženou pozornost nejen kraje, a díky Radku Vondráčkovi možná i republiky. Dále promluvil Karel Chudárek, ředitel zlínské správy ŘSD, který přiznal, že krásou terminál určitě předčí i zlínské autobusové nádraží. Prozradil snad nejvíce očekávanou zprávu, že by se měla v roce 2022 už konečně začít stavět etapa silnice I. třídy Semetín – Bystřička. Za tuto informaci sklidil potlesk občanů. Ve stejném roce by se měla začít stavět i přípojka k dálnici Lešná – Palačov.

 

K občanům ještě s díky za veškerou pomoc a podporu, s přáními, aby nový terminál sloužil mnoha generacím, vystoupili starosta Zbyněk Fojtíček a místostarostové Josef Bartoň a Petr Rudolecký. Naprosto katastrofální situaci českého povolování staveb starosta obce reálně dokázal na dopravním terminálu, kdy příprava stavby trvala pět! let a samotná stavba pět měsíců. Nu, a pak se již před očima všech rozvinula bleděmodrá stuha, kterou přestřihli předseda Parlamentu Radek Vondráček, náměstek dopravy Zlínského kraje Pavel Botek a starosta obce Zbyněk Fojtíček za potlesku všech přítomných. Ať tedy terminál slouží všem ku prospěchu! Oslavu zakončili valašskými písněmi opět Kosáci z Ratiboře.

 

Na úplný závěr ještě proběhla jedna velmi důležitá událost – starosta obce předal oficiálně místním dobrovolným hasičům defibrilátor. Občané budou opět bezpečnější, přesto doufejme, že přístroj nebude muset být nikdy k zásahu použit.

 

Radomír Dolanský

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA