V Halenkově se utkali hasiči ve víceboji TFA

date_range 24.Srp, 2014 featured_play_list Aktuality

V sobotu 23. srpna 2014 proběhlo na výletišti v Halenkově třetí kolo ze seriálu soutěže Vsacké ligy TFA (další kola soutěže proběhnou 13. 9. 2014 ve Vsetíně a poslední 20. 9. 2014 ve Francově Lhotě). Soutěž Toughest Firefighter Alive – Nejtvrdší hasič přežívá, doslovně odráží svůj název v náročnosti kladené na ženy i muže v této soutěži. Rozsáhlou fotogalerii ze soutěže v Halenkově naleznete v odkaze pod fotografií v článku.

Ředitelem halenkovského parkuru byl František Januš, hlavní rozhodčí Kateřina Blinková. Tato dvojice společně se starostou obce Jiřím Lušovským, starostou okrsku Hovězí Janem Filgasem, dalšími zástupci SDH Halenkov a rozhodčími soutěže po desáté hodině dopolední při slavnostním nástupu pozdravila všechny soutěžící, ale i velmi důležitý a nepostradatelný doprovod včetně řady fanoušků. TFA parkuru v Halenkově se zúčastnilo na šedesát žen a mužů soutěžících v jednotlivcích a družstvech.

Halenkovský víceboj byl tentokrát s mezinárodní účastí. Do hasičského klání se zapojili bratři hasiči ze slovenského Štiavniku a Papradna. Tyto obce, vzdálené od sebe cca 8 km, přesto rozdílných krajů a okresů, vyslaly do bojů své borce. Dále zde byli soutěžící zastupující SDH Halenkov, Oznice, Stanovnice, Jablůnka, Vigantice, Vsetín, Růžďka, Vysoké Pole, Žlutava, Malá Lhota, Jasenka, Velké Karlovice – Tísňavy a Halenkovice. Po slavnostním zahájení si soutěžící prošli trať a boje mohly začít.

Halenkovští hasiči letos připravili velmi kvalitní soutěžní podmínky. Už jen perfektní časoměřiči si vysloužili hlubokou poklonu. V areálu byly rozmístěny monitory, kde mohli přítomní sledovat umístění a výsledky v přímém přenosu a kdo se nechtěl tlačit u stále obležených monitorů, mohl použít chytrý telefon a na webové adrese sledovat výsledky on-line. Dokonce i vynikající moderátor soutěžního dne, starosta SDH Halenkov Petr Janota, hlásil časy a nová umístění již několik sekund po doběhu soutěžícího. Nemluvě o tom, že na TFA Halenkovský parkur se měřilo na tisíciny vteřiny.

Víceboj v Halenkově měl devět stanovišť. Pro muže bylo asi nejnáročnější hned to první, překonání vertikální překážky. Následovalo připojení hadic na motorovou požární stříkačku a jejich tažení na přibližně třicetimetrovou vzdálenost. Pak tažení pneumatiky kolem překážky, běh mezi překážkami, výstup žebříkem do patra a vytažení hadice, smotání hadice a její uložení, trojí převrácení pneumatiky tam a zpět, zdolání překážky u hammer boxu (český, poněkud krkolomný název – trenažér pro údery palicí), lezení průlezem s nádrží vody a konečně běh do cíle.

Laikům mohlo místy připadat, že někteří soutěžící snad ani nesoutěží, když místy neběželi, ale jen kráčeli. Ovšem přeneseme-li se do skutečné situace při požáru, čemu poslouží zhroucený hasič? Záchrana majetku a životů je v první řadě složitou alchymií přežití samotných záchranářů. Je zapotřebí dodržovat velmi přísná kritéria schopnosti poskytnout pomoc tím, že neublížím sám sobě. Na druhou stranu zvládnout tolik, tu více, tu méně náročných překážek s plnou výzbrojí a výstrojí není žádná selanka.

TFA v Halenkově (foto Radomír Dolanský)   …další fotky

Proto řada borců a borkyň halenkovské soutěže vyhlížela náruč a povzbudivá slova mámy hasičů, Blanky Janušové, jako opravdovou spásu. Byla to právě Blanka Janušová, která se po dosažení cíle společně s doprovodným týmem soutěžících postarala o přísun energetických nápojů a hroznového cukru. Každý bojovník byl samozřejmě podporován a opečováván v cíli bez rozdílu klubové příslušnosti.

O další energii pro všechny přítomné se postarali tvůrci výborného guláše a samozřejmě obsluha nápojového stanoviště řečeno soutěžní terminologií. Halenkovští se nezapomněli pochlubit také řadou krásných kreseb dětí ze Základní a Mateřské školy Halenkov, které vzdaly hold dobrovolným hasičům Halenkova při oslavách 90. let trvání sboru. Všichni tito lidé a jejich tvorba vytvořili velmi příjemné prostředí pro soutěžící i diváky. Ovšem zcela zásadní pomoc pro pořadatele, která toto vše umožnila, byla podpora sponzorů akce. Jim rovněž patří velké poděkování.

Samozřejmě, že na Halenkově zvítězili všichni soutěžící. Ale kdo byli ti vpředu? Určitě je v první řadě důležité vyzdvihnout kolegiální gesto zkušené hasičky Petry Martinkové z SDH Jasenka, která, coby doprovod svých svěřenkyň, neváhala a absolvovala soutěž jen proto, aby i SDH Jasenka mohla být klasifikována jako družstvo.

Mezi ženami dosáhla na třetí místo Václavíková Martina SDH Huslenky. Druhá se umístila Kašpárková Jana SDH Halenkovice a první místo obsadila Zubíková Kateřina SDH Jasenka. Na soutěži žen bylo určitě půvabné sledovat, jakmile se zbavily hasičské výzbroje a výstroje, připomínaly přeměnu larvy v krásného motýla.

V mužích obsadil třetí místo Orság Marián SDH Stanovnice, druhý se umístil Šebesta Petr SDH Oznice a první místo získal domácí borec Januš Martin SDH Halenkov.

V družstvech žen skončily na čtvrtém místě borkyně SDH Jasenka, třetí byly ženy SDH Halenkov, druhé SDH Stanovnice a na prvním místě družstvo žen SDH Huslenky. V družstvech mužů obsadil čtvrté místo SDH Vsetín, třetí SDH Stanovnice, druhé slovenské družstvo SDH Papradno a první místo opět pořádající SDH Halenkov.

Výborně připravená a zvládnutá soutěž ve víceboji TFA – Halenkovský parkur. My, přihlížející, bychom ani na chvíli neměli zapomenout, že tyto soutěže absolvují muži a ženy, kteří se rozhodli dobrovolně a zdarma (což dnes zní téměř neskutečně) zachraňovat majetek a životy všech lidí. Vzdejme tedy hold všem hasičům a těm halenkovským dnes zvláště.