Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

V Hostětíně se konala Zahradní slavnost

date_range 02.Kvě, 2014 featured_play_list Aktuality

 

Na 300 osob využilo příležitost oslavit 1. máj netradičně – v přírodní zahradě. Poznali na vlastní kůži vše, co s přírodní zahradou souvisí – ochutnali plevele a bylinky, pozorovali hmyzí obyvatele zahrady, voněli k rostlinám, zkoumali kompost, dozvídali se nové informace o zahradničení v souladu s přírodou, ale především se dobře bavili. Umožnila jim to Zahradní slavnost, kterou pořádalo Centrum Veronica Hostětín.

Ukázková přírodní zahrada Centra Veronica Hostětín slavila první rok od získání mezinárodně platného certifikátu a oslavu pojala „po svém". Na stole našli hosté neobvyklé pohoštění z darů zahrady. To, co běžně nazýváme „plevel", bylo totiž povýšeno na jednu z hlavních surovin. Chléb s pomazánkou z ptačince žabince, kopřivy či medvědího česneku, ozdobený sedmikráskami, kozlíček polníček, bršlice kozí noha, kokoška pastuší tobolka – to vše mohli hosté nejen vidět a poznávat, ale také ochutnat. Jako osvěžující a zdravé nápoje byly podávány výluhy z bylinek. Pro konzervativnější návštěvníky byly připraveny raw (nepečené) moučníky, dorty bez cukru i výtečné domácí frgále, doplněné o hostětínský mošt a sodovku z konopí.

foto Centrum Veronica Hostětín

Po uspokojení chuti se návštěvníci vydali zkoumat přírodní zahradu, pod dohledem odborníka a poradce. Pro dospělé byly připraveny 4 exkurze, při kterých se dozvěděli vše o životě v zahradě, kde se nepoužívají chemikálie – umělá hnojiva, pesticidy, herbicidy ani rašelina a kde se pro boj se škůdci využívají jejich přirození nepřátelé – ptáci, hmyz, plazi, ježci, žáby, netopýři. Seznámili se i s typickými prvky přírodních zahrad – bylinkovou spirálou, sluneční pastí, klíčovou dírkou, vyvýšenými záhony a bylinkovými záhony.

Děti zahradu poznávaly hrou, při naučně-zábavné stezce. Vyzkoušely si na ní, jaké je to být hadem, včelkou, netopýrem či ještěrkou a podívaly se, kde tito živočichové v zahradě bydlí a dozvěděly se o nich zajímavé informace. Některé příbytky pro živočichy – konkrétně domeček pro škvory a budku pro ptáky – si mohly i vyrobit a odnést domů.

„Až do dneška jsem netušila, že škvor je užitečný, sedmikrásky můžeme jíst a to, co na zahrádce hubím, mohu použít na nedělní oběd," říká o akci účastnice Eliška Dosoudilová. „Děti se zde skvěle vyřádily, především závěrečná hra s vodním mlýnkem v potoku byla skvělá. Já odjíždím s pocitem příjemně stráveného dne a s tím, že už vím, co dál se svojí zahradou."

„Zahradní slavností téma přírodních zahrad nekončí. V květnu a červnu se mohou zájemci vydat na exkurzi po přírodních zahradách, např. do Valtic a rakouského Tullnu, kterou pořádá sdružení Líska. 21.-22. června bude v Centru Veronica detailní seminář o přírodních zahradách, zájemci mohou využít též naší poradenské činnosti nebo si nechat svoji zahradu certifikovat. A určitě se mohou přijet na naši zahradu podívat a inspirovat se v ní," dodává Hana Machů z Centra Veronica. -tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA