Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

V Janové přijel Martin se dvěma koňmi

date_range 14.Lis, 2022 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up V Janové přijel Martin se dvěma koňmi. Foto: Radomír Dolanský

V roce 2022 přijel mezi početnou skupinu dětí a dospělých Martin, jako již několikátý rok po sobě, s koňmi s letní a podzimní kamufláží, poněvadž, ač bylo docela chladno, na sníh to nestačilo, takže bělouše zapotřebí nebylo.

 

A proč přijeli dva koně? Protože jsou takoví kamarádi, že by jeden bez druhého mohl být smutný, tak proč ne, že? Oba šemíci blikali a barevně se rozsvěcovali velmi podobně až stejně, jako od 11. listopadu včetně za 44 dní budou blikat vánoční stromečky.

 

Jak již bylo řečeno, u obecního úřadu se sešel početný dav příznivců svatomartinské vycházky, přestože k ní předem nelákal ani místní rozhlas či oznámení na stránkách obce, pouze plakátek ve vitríně pořádajících hasičů. Každoroční akce hasičů je však vyhlížena řadou občanů, takže tichou poštou se pak zpráva stačila roznést do řady domácností. Ostatně v letošním roce, kdy porce svatomartinské husy vyjde na Valašsku někde skoro až na čtyři meníčka, byla procházka s lampiony nejen zdravější, ale pro mnoho rodin spíše jako zajímavá výhra v loterii.

V Janové přijel Martin se dvěma koňmi. Foto: Radomír Dolanský. Celá fotogalerie ZDE

Průvod se dal na cestu takřka na minutu přesně v avizovaných 17:00 hodin místního času. Kdo spoléhal na zažité zvyky s akademickou čtvrthodinkou, a že takových rodičů s dětmi se pár našlo, musel natáhnout krok, aby mohl jít průvodem s Martinem v čele.

 

V cílové destinaci ve sportovním areálu se již hbitě připravovali na příchod svatomartinského průvodu. Sladkosti, horký a sladký čaj pro děti, v okolí zavoněl hřebíček, což avizovalo svařáček pro rodiče. Samozřejmě nesměly chybět velké zásoby špekáčků pro celý průvod, aby po procházce u plápolajícího ohně rodiče opékali a děti nedočkavě čekaly na mlsotu.

 

Hned, jak průvod dorazil, čekala na děti bonanza, tedy bohaté naleziště zlatých nugetů, které musely děti hledat. Celý prostor bájného pokladu byl ohraničen strašidelnými svítilnami, na nichž se skrz plápolající svíčky třepotaly křídla netopýrů, chvěly nohy obřích pavouků nebo mrkaly příšerné obličeje upírů a dalších oblud ze záhrobí.

V Janové přijel Martin se dvěma koňmi. Foto: Radomír Dolanský. Celá fotogalerie ZDE

Jakmile děti nalezly nuget, mohly utíkat za vypečeným směnárníkem, který jim za nalezený nuget vyplatil odměnu – jeden bonbón. Zde se děti zachovaly přesně dle zákonité pravdy, že zlata se nenajíš, proto raději oželely i půlkilové valouny za něco dobrého na zub.

 

O pár kroků dál mohl kdokoliv, kdo měl chuť a odvahu vyskočit na oře a svézt se kolečko, dvě, aby se pak mohl doma chlubit, že mu Martin půjčil svého koně. Takže děti opravdu nevěděly, co dříve mlsat, co dříve dělat, rodiče si při setkání skvěle popovídali a velmi rádi zahřáli svařáčkem. Samozřejmě v první řadě byla dodržena tradice, ale hlavně se povedlo hezké setkání spoluobčanů, vzájemné kontakty se oživily, což je v dnešní době, stále více bezdůvodně záštiplné, mnohem důležitější než jakákoliv jiná zdůvodnění.

 

Už jen proto si dobrovolní hasiči SDH Janová určitě zaslouží poděkování a podporu, že nad svoji připravenost pomoci v neštěstí, nad svoji nezištnou práci s mládeží, pořádají ještě akce pro občany, k nimž patří i svatomartinská vycházka.

 

Radomír Dolanský

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA