Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Lavička před Klobučanem je věnovaná Ladislavu Mňačkovi

date_range 08.Zář, 2019 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Lavička Ladislava Mňačka

Na Masarykově náměstí ve Valašských Kloboukách byla slavnostně odhalena lavička věnovaná zdejšímu rodáku, spisovateli a publicistovi Ladislavu Mňačkovi. Originální umělecký artefakt vznikl ke 100. výročí jeho narození a kolemjdoucí si na něm mohou nejen posedět, odpočinout si a číst si, ale dokonce se i mírně houpat. Odhalení proběhlo na konci srpna při dobové akci Páteční podvečer v dřevěnicích. Za moderním designovým pojetím i výrobou lavičky stojí soukromá střední umělecká škola Ave Art z Ostravy.

 

„Umístění lavičky Ladislava Mňačka v centru Valašských Klobouk není náhodné. Nedaleko od tohoto místa totiž dříve stál Mňačkův rodný dům a dnes zde sídlí městská knihovna, což je skutečně příhodná souhra okolností. Mňačko byl zastáncem společného státu, i z toho důvodu je na opěradle lavičky zachyceno území prvorepublikového Československa s vyznačením důležitých míst jeho života. Zmíněna jsou také jeho nejvýznamnější díla Smrt si říká Engelchen, Opožděné reportáže či Jak chutná moc a celkový dojem podtrhuje literátův podpis,“ zmínila Eliška Olšáková, starostka města Valašské Klobouky.

Odhalení lavičky Ladislava Mňačka, foto: Lenka Zvonková

Ladislav Mňačko se narodil 29. ledna 1919 ve Valašských Kloboukách, rodina se posléze odstěhovala do slovenského Martina. I proto bývá považován za spisovatele a publicistu slovenského a je řazen mezi nejpřekládanější slovenské autory. Jeho knihy vyšly ve 26 jazycích. „Životu a dílu Ladislava Mňačka se podrobně věnuje profesor Jozef Leikert, který přijal naše pozvání a slavnostního představení lavičky se zúčastnil,“ uvedla Eliška Olšáková.

 

Lavička pochází z historické kovářské dílny soukromé umělecké školy Ave Art Ostrava. Kovárna prošla právě loni po devadesáti letech generální rekonstrukcí a kloboucká lavička je prvním výrobkem, který v této obnovené dílně vznikl. „Autory uměleckého díla jsou Marek Břuska a Lukáš Dvorský. Navrhli jej v kombinaci kovu a dubového dřeva a jeho design a užitnou funkci důmyslně doplnili pružinami, které umožňují houpání. Pro veřejný prostor jde o neotřelou a originální funkci,“ uvedl Jaroslav Prokop, ředitel školy Ave Art Ostrava.

Lavička Ladislava Mňačka, foto: Lenka Zvonková

Mňačko se v dobách druhé světové války aktivně zapojil do partyzánského hnutí, kdy se připojil k ploštinské skupině. V době komunismu patřil k prominentním novinářům, později se však přidal na stranu odpůrců režimu. Od roku 1948 působil jako zahraniční dopisovatel v Palestině, následně vycestoval do Izraele, Číny, Mongolska, SSSR, Francie, Itálie, Rakouska, Vietnamu a dalších zemí, kde tvořil politické reportáže. V roce 1967 emigroval na několik měsíců do Izraele, později po srpnovém vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 odešel do Rakouska. Tvořil televizní scénáře i prózu. V roce 1989 se vrátil do Československa, kde ostře vystupoval proti rozdělení státu. Zemřel v roce 1994 v Bratislavě.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA

PRAKTICKÉ INFORMACE

inpocasi