Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

V Kloboukách oslaví svátek sv. Václava

date_range 24.Zář, 2015 featured_play_list Aktuality

 

Oslava svatého Václava proběhne ve Valašských Kloboukách úplně poprvé, a to v den státního svátku – Dne české státnosti v pondělí 28. září 2015. Dolní část Masarykova náměstí bude od 13 hodin vyhrazena návštěvníkům, trhovcům, historické skupině šermu i místním folklórním souborům. Pořadatelé zvou občany nejen k účasti na akci, ale také je vyzývají, aby na ni přišli v kroji nebo v historickém kostýmu.

Připravovaný program oslavy zahrnuje vystoupení cimbálové muziky i dětského souboru Klobučánek, tanečního souboru Klobučan, šermířské a divadelní skupiny Memento mori, která pro diváky plánuje tři vstupy: rytířský turnaj, středověkou komedie Posel míru a renesanční parodii na život ve vojenském táboře Landsknechti. Také malí rytíři a princezny, kteří dorazí na náměstí, budou moci změřit svoji sílu a dovednost v zábavných soutěžích. Pro všechny pak budou k dispozici, k zábavě i poučení tvořivé dílny např. paličkování, keramiky, zdobení perníčků nebo triček.

„V místním kině Svět bude pro zájemce připraven zdarma film o Milanu Švrčinovi ,Nic než národopis´ a samozřejmě chystáme i chutné tradiční občerstvení, včetně opékání špekáčků," přislíbila starostka Eliška Olšáková.

 Pozvánka

Program

13.00 hod. Zahájení akce, CM Klobučánek a zpěváčci
13.30 hod. Dětský soubor Klobučánek, taneční dílna
14.00 hod. Memento mori – skupina historického šermu
14.30 hod. Národopisný soubor Klobučan, taneční dílna
15.00 hod. Memento mori
15.30 hod. Módní přehlídka a hromadné focení účastníků oslavy v krojích i v historických kostýmech
16.00 hod. Memento mori
16.30 hod. Nic než národopis, film o Milanu Švrčinovi (kino)
16.30 hod. Národopisný soubor Klobučan, taneční dílna
17.00 hod. Ukončení akce
17.45 hod. Mše svatá (kostel)

„Prvotní myšlenkou na organizaci tohoto dne bylo pouze zapojení se do celorepublikové akce ,Dáme kroj,´ jejímž smyslem je vyjádřit sounáležitost s kulturní tradicí, svébytnou národní kulturou. Je výzvou pro všechny, kteří lidové tradice ctí a snaží se je uchovávat pro naše děti," vysvětlil jeden z pořadatelů Miroslav Maňas.

„Vyzýváme, proto lidi, aby v pondělí na kloboucké náměstí přišli v kroji, jeho části nebo symbolu. Pokud někdo nevlastní kroj, nemusí být smutný a může přijít v historickém kostýmu. Kdo bude mít zájem, může se zúčastnit improvizované módní přehlídky a samozřejmě se všichni nakonec vyfotíme," dodal Maňas.

Celý den zakončí svatováclavská mše v kostele Povýšení svatého Kříže.

Akci společně organizuje město Valašské Klobouky, Kulturní a vzdělávací středisko, spolek Jižní Valašsko a národopisný soubor Klobučan.

Sandra Novotná Kollerová

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA