Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

V okolí Valašských Klobouk se pohybuje medvěd

date_range 15.Srp, 2019 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Ilustrační foto

Mezi prvními se s medvědem ve středu večer potkal místní vytrvalostní sportovec v oblasti „Nadskálí“ ve Valašských Kloboukách.  „Běžel jsem lesem a v křoví zaslechl zvuky a funění. Bál jsem se, že se třeba zranil turista, nebo myslivec. Zastavil jsem a díval se do míst, odkud vycházely zvuky. V ten moment na mě vykoukla hlava mědvěda. Asi dvě vteřiny jsme se na sebe dívali, vzal jsem nohy na ramena a utíkal co to šlo,” podělil se o nevšední zážitek Milan Zvonek, který se s medvědem osobně setkal na vzdálenost asi deseti metrů a z rychlého úprku si odnesl i pár šrámů od větví. Medvěd se s největší pravděpodobností rozběhl na opačnou stranu.

 

„Asi se jedná opět o mladého  medvěda, který Bílými Karpaty  prochází sever – jih a pak se vrátí. Nemá cenu šířit nějakou poplašnou zprávu a je nutno taková oznámení přijmout a vzít na vědomí,” říká Lubomír Častulík z odboru životního prostředí Valašské Klobouky.

 

Podle Milana Orálka z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) by se nemělo jednat o medvědici, která páchala minulý rok na podzim škody na Vsetínsku. Šelma byla letos v dubnu odchycena a dostala obojek s vysílačkou. Podle jeho informací se medvědice včera večer pohybovala na česko-slovenském pomezí u Velkých Karlovic. Jedná se tedy pravděpodobně o jiného jedince. Medvěd je přirozenou součástí karpatských lesů, které jsou jeho domovem.

Místa, kde byl medvěd spatřen, mapový podklad: mapy.cz

Pohyb medvěda zaznamenali svědci i u cyklostezky v chatové oblasti. „Oznámení o medvědovi, kterého potkal muž v chatové oblasti v katastru obce Valašské Klobouky, jsme přijali včera ve 21.20 hodin. O možném výskytu medvěda jsme informovali starostku obce Valašské Klobouky a mysliveckého hospodáře,” uvedla pro server regionvalassko.cz mluvčí policistů Monika Kozumplíková

 

Další oznámení učinil jiný občan dnes ráno, který viděl v 6,00 hodin, jak medvěd přecházel silnici I/57 naproti Koliby.

 

Důvod k panice není

 

V medvědích teritoriích a zejména při procházení houštin či nepřehledných úseků je potřeba na sebe vhodně upozornit. I při případném setkání „z očí do očí“ medvěd útočí jen výjimečně a spíše se snaží od člověka vzdálit. I při případném ataku medvěd z 95 % útok jen naznačuje a pouze v 5 % případech dojde ke skutečnému napadení (a případně zranění) člověka.

 

Medvěd je sice řazen mezi masožravce, avšak jeho jídelníček z 80–90 % obsahuje rostlinnou složku. Spíše výjimečně můžete medvěda spatřit, jak hoduje na uloveném zvířeti (většinou spíše na nalezené mršině). Mnohem častěji jej uvidíte hodovat na ostružinách, malinách, borůvkách či bukvicích. Panika tak rozhodně není na místě.

 

-red-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA