Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

V sobotu se bude putovat po otevřených vlachovských sušírnách

date_range 30.Srp, 2022 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Sušírna Dokopy ve Vlachovicích. Foto: Jakub Viktora

Ve Vlachovicích, v obci s největším množstvím funkčních sušíren ovoce v ČR, chystají 3. září 2022 jejich den otevřených dveří spojený se zážitkovou turistikou.

 

Ojedinělý turisticko-zážitkový den chystají ve Vlachovicích na Valašském Klobucku. Místní spolek DOKOPY společně s majiteli starobylých vlachovských sušíren pro Vás chystají již několikátý ročník. Zajímavé technické stavby – roubené sušírny ovoce, z nichž některé jsou i dvě století staré, se v tento den od 10:00 – 18:00 hod. otevřou návštěvníkům.

 

Ve Vlachovicích již spousta sušíren zanikla, ještě před 65 lety jich ale ve Vlachovicích a Vrběticích bylo 25. Posledních osm dřevěných sušíren je rozesetých po vysokých stráních a sadech. Díky majitelům a spolku DOKOPY se již ve čtyřech z nich suší! Obec Vlachovice má nejvíce opravených a funkčních sušíren ovoce z celé ČR i SR.

 

Sušení ovoce bylo ve Vlachovicích do první třetiny 20. stol. bráno jako důležitý způsob místní obživy a někdy i náhrada chleba. Sušené ovoce se z Vlachovska vyváželo běžně po celé Moravě a Rakousku-Uhersku.

 

Vydejte se stezkou poznávat jejich historii, příběhy a kouzlo i krásu jihovalašské krajiny. Vyrazit můžete z kteréhokoliv zastavení naučné stezky po vlachovských sušínách. Hlavním kulturním a občerstvovacím místem je nová roubená komunitní sušírna DOKOPY, kde nejen můžete nabrat síly do dalšího putování, ale kde uvidíte v provozu i novou tradiční sušírnu na Valašsku s některými zvláštními technickými prvky.

 

 

Nedaleko, na ekologickém bylinném statku KVĚTOMLUVA (www.kvetomluva.cz), v blízkosti bylinných polí, se nachází zajímavá Sušírna sv. Františka, která byla první zachráněnou a zrekonstruovanou sušírnou na Vlachovsku. V roce 2021 zde majitelé postavili i novou provozovnu na zpracování bylin a to i včetně nové, další roubené sušírny na byliny na ovoce, inspirovaná starými valašskými sušírnami, ale doplněná o nové technologie. Sušírna sv. Františka již samotná nestíhala.  KVĚTOMLUVA pěstuje na Vlachovsku byliny na ploše 1,7 ha.  Vyrábějí z nich BIO bylinné čaje, bylinné oleje, bylinné koupele, bylinné extrakty, tinktury, ale i speciální dietní AIP výrobky. Můžete nahlédnout do výroby, na políčka, i zkusit, nebo zakoupit originální výrobky Květomluva. Zakoupit zde můžete, kromě ostatního občerstvení i AIP občerstvení (bez lepku, bez mléka, cukru, vajec, ořechů, semen) ve formě Vlachovské kyselice se sušeným ovocem nebo např. Dýňové polévky s jedlými květy.

 

Rozhodně si nenechte ujít krásnou Vaňatkovu sušírnu ve Vrběticích, díky majitelům je krásně opravena do původního stavu z doby jejího vzniku, a to i včetně šindelové střechy a starého typu pece. Suší se v ní starobylým způsobem, který v ČR uvidíte asi jen u nejnověji zrekonstruované sušírny Raků z vlachovských pasek. Sušírna, která se nachází v přírodně bohatém prostředí, pamatuje spoustu veselých příběhů. Je kvalitně, citlivě opravena a vybavena původní technologií sušení. Vkročit do ní – znamená vstoupit do doby, kdy vlachovští pasekáři se živili vyhlášeným sušeným ovocem. Počkejte, až ucítíte vůni sušeného ovoce nebo pečených zemňáků z pece…

 

Po trase ovšem nezapomeňte navštívit i ostatní čtyři sušírny, nejsou sice opravené, jsou v různém, často i špatném stavu, ale jsou na nádherných místech a vypovídají mnohé o této krajině, lidech i dobách. Jedná se o nejstarší sušírnu Míčovu, na krásném místě umístěnou Hrabicovu sušírnu anebo určitě doporučujeme navštívit mladou Šimoníkovu sušírnu, kde se budete moci kvalitně občerstvit a nabrat sil s dalekými výhledy do krajiny. Ze sušírny Petrů ve Vrběticích před časem vznikla úpravou ovčírna, sušit se v ní již asi nikdy nebude.

 

K sušírnám patří i zpěv a valašská lidová zábava. Proto v sušírnách postupně potkáte zpívající šikovné cérky a mladé robky v kroji a taky mnohé muziganty. Nejen s nimi si postupně můžete zazpívat i zasmát se.“

 

Nezapomeňte navštívit i Muzeum lidové kultury a tradic Vlachovska, které se nachází ve vlachovské usedlosti z 19. století a které Vás určitě překvapí svou kvalitou a zajímavostmi. Usedlost získala ocenění Lidová stavba roku 2016.

 

Navštívit můžete i místní vlachovickou pálenici, která voní slivovicí a kde můžete zhlédnout například technické vybavení této důležité stavby v obci, včetně malé opravené sušírny ovoce.

 

K prohlídce je otevřené také Bednářství Fryzelka a jejich bednářské muzeum u Fryzelků. Jejich rodinné bednářské řemeslo má více než 90 letou tradici. www.bednarstvi-jf.cz

 

Tak 3. září 2022 si udělejte čas a vydejte se do Vlachovic – obce plné sušíren! To jen tak nezažijete! Rádi Vás tu uvidíme.

 

 

-pr článek-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA