Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Valášci vynesli v Lidečku Moranu a přivítali jaro

date_range 16.Dub, 2019 featured_play_list Aktuality

Podvečer plný folkloru a barev, tance, radosti a zpěvu, takové bylo sobotní (13. 4.) vystoupení folklórních souborů „Přišlo jaro do chalupy” v KD Lidečko.

 

Velikonoční pásmo bylo připraveno vedoucími folklórních souborů Valášek z Horní Lidče a Malý Valášek z Lidečka. V letošním roce se na programu podílel i folklórní soubor z Modřic.

 

Děvčata z modřického souboru v krásných škrobených sukénkách pastelových jarních barev rozjasnila sál hned na úvod programu. Jejich živé vystoupení a zpěvy z pásma “Vítání jara” si podmanilo publikum. Radostně a s nadšením představila zvyky a tradice Brněnska. Následovalo vystoupení Valášků z Horní Lidče a Lidečka. K vidění byly ogarské hry, pásma husičky, zavíjačka a čížeček, točená a dokonce i odzemek v podání lidčanských ogarů.

 

„Jsem ráda, že si děcka dnešní vystoupení opravdu užily. Už to není jen o té nervozitě. Tady na pódiu netančí poprvé a bylo to na nich vidět,” konstatuje umělecká vedoucí FS Valášek Vlaďka Bistrá.

 

Závěrem společně s modřickými připomněli starodávný rituál zahánění zimy a vítání jara „Vynášení Smrti neboli Morany”. Morana, zhotovena ze staré slámy a trávy a oblečena do bílého, symbolizuje zimu a smrt. Byla mladými vynesena z vesnice a utopena nebo spálena. Do slova a do písmene vzali tento starý zvyk nejen děti ze souborů, ale také většina přítomných hostů. Společně průvodem vynesli Moranu k nejbližšímu potoku, kde byla hozena do vody za zpěvu a doprovodu CM Lidčan, v očekávání brzkého jara.

 

 

Velikonoční vystoupení není určitě posledním, které příznivci folkloru mohli vidět.  „V loňském roce jsme oslavili patnácté výročí od založení. Velká slavnostní akce už proběhla. Slavit však budeme ještě celý tento rok. Máme připraveno spoustu akcí pro naše děti, kterým vděčíme za to, že soubor funguje. Veřejnost pak může vidět naši práci při vystoupeních na obecním dni v Horní Lidči, máme na starosti organizaci letošních dožínek, určitě proběhne tradiční valašský bál v Lidečku a připravujeme také vánoční pásmo,” nastínila, že v letošním roce se určitě nudit nebudou, vedoucí Silvie Matůšová.

 

Fotogalerie ZDE.

 

Fotogalerie od Jarka Rumánka ZDE.

 

-lm-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA

PRAKTICKÉ INFORMACE

inpocasi