Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Valaši budou soutěžit v sečení kosů

date_range 24.Čvn, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
Dvacítka nejlepších sekáčů ze Vsetína a jeho okolí se již tuto sobotu utká v tradiční Velké ceně Valašska v sečení kosů. Její desátý ročník pořádá nadcházející víkend v rekreačním středisku Na Nivce v Semetíně Spolek pro zachování valašských tradic společně s městem Vsetín. Vítěz bude moci změřit síly i s několikanásobným šampionem v sečení kosou Ladislavem Jelínkem ze Semetína, který usedne v porotě.

Právě on se totiž společně se svými přáteli před deseti lety rozhodl uspořádat první ročník této soutěže. „Sekat kosou už dnes umí málokdo a je to škoda. Je to bez hluku a když to umíte, tak zvládnete „oséct" louku mnohem rychleji než elektrickou kosou," říká několikanásobný vítěz obdobných soutěží Ladislav Jelínek, který se stále udržuje ve formě. Každoročně totiž kosou oseká desetitisíce metrů čtverečních trávy kolem vlastního domu a domů svých starších kamarádů. „Dokonce jsem kdysi s kamarády uvažoval, že bychom to dělali profesionálně a takto kosili veřejnou zeleň. Lidé by večer šli domů a ráno by se vzbudili a bez hluku by bylo osečeno a vůně čerstvě posečené trávy by se linula sídlištěm. To by bylo krásné," netají svou lásku k tomuto tradičnímu nástroji na kosení trávy.

 

Ladislav Jelínek     foto archiv redakce

 
Tyto plány jej sice už přešly, soutěž v sečení kosou ale pořádá dál. Letošní, jubilejní ročník bude navíc výjimečný. „Začneme už v pátek 25. června ve 20 hodin vzpomínkovým večerem s pěveckým sborem Hafera. Hlavní část soutěže proběhne v sobotu 26. června, přičemž kosit se začne už v 7 hodin ráno, než oschne rosa," nastínil časový harmonogram velké ceny Jelínek. Soutěžící, který si musí přinést svůj vlastní nástroj, přitom budou muset co nejlépe a co nejrychleji zvládnout posekat plochu o rozměrech pět krát deset metrů. „Hodnotit se bude kvalita, takzvaný sklad a čistota pokosu. Při rovnosti bodů budeme zohledňovat čas a věk soutěžícího," naznačil způsob hodnocení porotce.

Na své si však během dne přijdou nejen soutěžící, ale také diváci. Po celý den je zajištěno bohaté občerstvení, hry pro děti a dospělé, ukázky správného sečení kosou a ve večerních hodinách se o zábavu postarají soubor Hafera, kapela Dareband a hosté z farmy Bolka Polívky.

Informace o přihláškách a soutěži podá: Ladislav Jelínek na tel. čísle 571 411 018 nebo 736 689 013.

Eva Stejskalová

 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA