Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Valašský mikulášský jarmek je za dveřmi

date_range 23.Lis, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
Už 19. ročník Valašského mikulášského jarmeku promění Valašské Klobouky o víkendu od 3. do 5. prosince v centrum mikulášského dění, kouzelné předvánoční atmosféry, lidových zvyků, řemesel a folklóru. V hlavní jarmekový den, tedy v sobotu 4. prosince, s sebou přinese také oblíbený trh řemeslných a rukodělných výrobků, obchůzku Mikuláše s čertovskými skupinami, jarmekové soutěže a bohatý kulturní program, chybět ovšem nebudou ani valašské speciality. Každoročně se při této příležitosti do Valašských Klobouk sjíždějí tisícovky návštěvníků nejen ze Zlínského kraje, ale také ze vzdálenějších koutů republiky. A také letos bude mít Valašský mikulášský jarmek rozhodně co nabídnout.

„Při jarmeku je z lidí cítit dobrosrdečnost a radost z prožívaného okamžiku, což je pro valašský kraj typické. Valašský mikulášský jarmek je pro nás z pořadatelského hlediska hodně náročná akce, ale naše úsilí, věnovaný čas, práce a nadšení se nám mnohokrát vrátí zpátky, když vidíme plno rozzářených a radostných návštěvníků," pověděla předsedkyně sdružení Valašský jarmek Pavlína Kolínková. „Za jarmekem stojí pořadatelé a mnozí další dobrovolníci a pomocníci, kteří do něj nevkládají jen práci, ale také kus sebe a svého srdce. A to je to nejcennější," vyjádřila současně s poděkováním.

 

Mikulášská družina na Kosence     foto archiv pořadatelů   více fotek z loňského ročníku

 
Jarmek bude slavnostně zahájen už v pátek 3. prosince, kdy bude v podvečer vedle dalšího kulturního programu také rozsvícen vánoční strom města. V sobotu už bude všechno naladěno na hlavní jarmekové dění. Pravou mikulášskou atmosféru navodí všudypřítomné cinkání zvonců obcházejících čertů a čertíků, kteří budou doprovázet důstojného Mikuláše s anděly. V historických objektech, jakými jsou Červený dům, Stará radnice i lidové roubené dřevěnice, se budou moci návštěvníci podívat na ukázky starých řemesel, například pečení vánočních oplatků nad ohněm, pletení slaměných ošatek, spřádání vlny na kolovrátku nebo tkaní. Hodnotit také budou moci soutěžní kyselé zelí, pečené pány nebo malované perníčky. Z Jarmekové poštičky pak bude možné odeslat přátelům a známým pohlednici s osobním pozdravem. K posilnění se bude podávat pravá valašská kyselice a další kulinářské dobroty, které by si návštěvníci určitě neměli nechat ujít.

Valašský mikulášský jarmek má však pro návštěvníky připraveno mnoho dalších kulturních a folklorních překvapení, která dokreslují neopakovatelnou předvánoční jarmekovou atmosféru. „Přijďte načerpat sílu lidových tradic a zvyků, písniček a valašských dobrot, na chvilku se zastavit v uspěchaném čase a prožít příjemný den se vším, co k jarmeku patří," pozvala Pavlína Kolínková jménem všech pořadatelů návštěvníky zblízka i zdaleka.

 
Lenka Zvonková
 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA