Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Valčíka připomene beseda i film Anthropoid

date_range 26.Kvě, 2017 featured_play_list Aktuality

 

V pátek 26. května, tedy v předvečer 75. výročí atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, je široká veřejnost zvána do valašskoklobouckého kina Svět na program věnovaný Josefu Valčíkovi. Od 17 hodin tu bude o smolinském rodáku probíhat beseda s historikem Petrem Odehnalem, která přiblíží nejen Valčíkovo zapojení do zahraničního odboje, ale především do plánování a příprav samotného atentátu. Návštěvníci poté zhlédnou film Anthropoid, který celou operaci českých parašutistů zachycuje. Program je v rámci Jara s Josefem Balejkou pro návštěvníky zdarma.

„Smolinský rodák Josef Valčík, původním povoláním koželuh, v roce 1939 utekl z protektorátu, vstoupil do československé zahraniční armády a postupně se dostal až do Anglie. Zde prošel školou pro rotmistry, parašutistickým a dalšími výcviky, obzvláště speciálním výcvikem ve Skotsku. Stal se členem skupiny Silver A, jejímž cílem bylo odletět do vlasti a obnovit jak ztracené rádiové spojení s Anglií, tak kontakt s domácím odbojem," zmínil historik Petr Odehnal z Městského muzea Valašské Klobouky. „Poté se Valčík podílel na přípravách hlavního úkolu skupiny Anthropoid, a to atentátu na osobu protektora Heydricha. Stejně jako jeho spolupracovníci později zakusil pronásledování nacistů a svůj život položil jako jeden ze sedmi parašutistů v kryptě pravoslavného chrámu svatých Cyrila a Metoděje," dodal Petr Odehnal. O další podrobnosti už se podělí s návštěvníky páteční besedy.

Program je v rámci Jara s Josefem Balejkou pro veřejnost zdarma           foto: plakát filmu Anthropoid

Válečný snímek Anthropoid, který bude v programu následovat, vstoupil do kin v roce 2016. Shrnuje celý průběh vojenské operace na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, hlavního strůjce „Konečného řešení" a vůdce nacistických okupačních sil v Československu. Veřejnost má vstup volný bez nutnosti rezervace místenek. 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA