Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Varování, dělobuchy si doma nevyrábějte!

date_range 30.Pro, 2011 featured_play_list Aktuality

 

Každoroční oslavy na konci roku přináší zvýšené riziko vzniku požárů při neodborné a neopatrné manipulaci se zábavní pyrotechnikou.

Hasiči varují před nebezpečím požárů a výbuchů, které zaznamenávají nejen s příchodem nového roku, ale prakticky i několik týdnů předem. Z pohledu bezpečnosti je nejzávažnějším problémem snadná dostupnost zábavní pyrotechniky dětem a u dospělých pak spojení konzumace alkoholu s používáním ohňostrojů.

Děti neodborně manipulují s pyrotechnikou a při jejím používání nemají přirozené zábrany. To může zapříčinit nejen zranění dětí, ale i požáry a poškození majetku. Děti používají pyrotechniku ke hrám a provokacím. Výjimkou nejsou ani takové případy, jako házení zápalných náloží za oblečení nebo používání vystřelovacích světlic jako "zbraň" při hře.

U dospělých se hasiči nejčastěji setkávají s nevhodným používáním pyrotechniky ve stavu opilosti, což vede k požárům od zbloudilých raket nebo ke zraněním při odražení letící a hořící pyrotechniky. Hořící nálože mají dostatečnou teplotu k zapálení dalších hořlavých materiálů například po vlétnutí oknem do bytu, na půdu nebo střechu domu. Známé jsou i případy poškození zaparkovaných aut.

Experimentování se zábavní pyrotechnikou, vyráběnou doma, nelze ani komentovat slušnými výrazy, stejně jako odpalování pyrotechniky z jiných částí těla než ruky.

Problémy se zábavní pyrotechnikou nejsou jen v oblasti jejího používání, ale začínají už při samotném nákupu. Každoročně jsou k vidění lidé, nakupující toto zboží až v nepochopitelném množství, o čemž svědčí jejich přeplněné nákupní vozíky a účty za několik tisíc korun. Ve snaze ušetřit, se lidé ubírají k nakupování levného stánkového zboží, které často nemá návod na použití ani není schváleno k prodeji v ČR. Ve stánkovém prodeji hrozí také větší míra poškození zboží nebo jeho navlhnutí při nevhodném způsobu skladování a prodeje.

Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje organizoval v minulých dnech řadu kontrol, které prováděli naši kontroloři samostatně nebo ve spolupráci s ČOI. Hasiči se zaměřili především na největší prodejce v sítích supermarketů, kde bylo zjištěno několik závad především v oblasti množství vystaveného a prodávaného zboží. To bylo vyskládáno na prodejních místech v objemech, které nejsou povoleny a zjištěné závady byly odstraněny během kontroly.

Ve Zlínském kraji hasiči v minulých letech řešili několik případů požárů od zábavní pyrotechniky. Za všechny lze vzpomenout požár stánku s pyrotechnikou na náměstí ve Zlíně, požár haly se stavebním materiálem v Uherském Brodě, nebo loňský požár střechy obytného domu také v Uherském Brodě. V evidenci je i několik případů popálení při vhození pyrotechniky za oblečení dětí i dospělých.

Ivo Mitáček
HZS Zlínského kraje

 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA