Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Včelařům se daří rozšiřovat počty včelstev

date_range 29.Dub, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
Včelstva v lokalitě Valašskokloboucka posilují. Zásluhu na tom mají především členové Základní organizace Českého svazu včelařů ve Valašských Kloboukách, kteří se jen v loňském roce starali o 664 včelstev, což je o 80 více než v předcházejícím roce. Včelaři celkem vyprodukovali 6 640 kilogramů medu a 199 kilogramů včelího vosku. Hlavním přínosem je však samotná účast včel na opylování, bez kterého se příroda ani pěstované zemědělské produkty neobejdou.

„Naše zájmová organizace sdružuje kromě včelařů z Valašských Klobouk také členy z Poteče, Lipiny, Smoliny, Mirošova, Křekova a Tichova. Loni jsme měli 49 členů, kteří pečovali o 664 včelstev. Naše řady rozšířili také noví začínající včelaři, kteří využili dotací na pořízení včelařských potřeb, jež v rámci podpory včelařství poskytuje Zlínský kraj," sdělil jednatel sdružení Ladislav Tkáč s tím, že v rámci Zlínska patří valašskokloboucká organizace ke středně velkým. „Rádi bychom mezi sebou přivítali další nové včelaře, protože příroda bez včel není možná a i přesto, že se nám loni podařilo počty včelstev navýšit, je potřeba v tomto úsilí pokračovat. V České republice včel spíše ubývá, a tak bychom se měli snažit tomuto trendu zamezit," vyjádřil zástupce.

 

Členové včelařského kroužku (foto archiv ZO ČSV Val. Klobouky)

 
O podporu včelařství v regionu se organizace snaží také nedávno zavedeným včelařským kroužkem pro děti ze základní školy, několika kurzy pečení medového pečiva, přednáškami o včelařství, účastí na Včelařské akademii a dalšími událostmi. „Chceme podchytit zájem mladé generace o včelařství, a tak děti v kroužku vedeme jak k práci se včelami, tak také k technikám úpravy a zpracování medu, vosku a dalších produktů," vysvětlil Ladislav Tkáč. Mladí včelaři se zdokonalují například ve výrobě rámků a jejich drátkování, ale také v mikroskopování a znalosti včelích parazitů. Své dovednosti pak prověřují na různých soutěžích, z nichž nejbližší se bude konat už o tomto víkendu ve Valašské Bystřici. „Jedná se o oblastní kolo, v němž členové našeho kroužku změří své včelařské znalosti se soutěžícími ze Zlínského a Olomouckého kraje," upřesnil Ladislav Tkáč.

Na Valašskokloboucku vzniká především květový a lesní med, jak už je to dáno i charakterem místní krajiny tvořené lesy, loukami a pastvinami. Med a medové produkty z této lokality mohou lidé získat přímo u místních včelařů. Pokud by měli zájem sami se na této zájmové činnosti podílet, mohou se obrátit na některého z členů, jejichž kontakty jsou k nalezení na webových stránkách www.vcelarivk.jex.cz .

 
Lenka Zvonková
 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA