Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Ve čtvrtek vyjde kniha Od vesna do vesna

date_range 30.Lis, 2011 featured_play_list Aktuality
 
 
Ve čtvrtek 1. prosince bude oficiálně vydána knižní novinka Františka Fojtíka Od vesna do vesna. Autor dílo sepsal v polovině dvacátého století valašským dialektem jakožto věrný záznam vyprávění své matky. Doposud byly publikovány jen části textu, nikdy však nevyšel kompletní, jak je zachycen v této knižní podobě. Publikaci vydává Muzejní společnost ve Valašských Kloboukách spolu s Městským muzeem Valašské Klobouky, a to za využití benefičního výtěžku 19. valašského mikulášského jarmeku.

„Kniha Od vesna do vesna se stala druhým svazkem edice Laterňa, kterou jsme loni založili vydáním knížky Klobucký rok spisovatelky a sběratelky lidové slovesnosti Libuše Sušilové. Text je psán v dialektu a hovoří o sedlačení na jednom bylnickém gruntě, v rodině hospodáře Václava Nováka. Autor zde popisuje zemědělské práce během celého roku a děj oživuje drobnými příběhy, vtipem, humorem, ale také moudrostí. Jako malá dcerka Nováků se tam objevuje Rozárka, Fojtíkova matka," uvedl k obsahu knihy Petr Odehnal z městského muzea, který také knihu redakčně připravil. Text o životě na Valašsku vhodně doplňují fotografie Antonína Kostky z cyklu Má Vlára.

 

Kniha vypráví o sedlačení na Valašsku (ilustrační foto archiv Městského muzea Val.Klobouky)

 
František Fojtík žil v letech 1896 až 1961 a věnoval se amatérsky národopisné práci, zejména rodnému Brumovu a Brumovsku, zvláště pak dialektologii. „Vytvořil také slovník valašského nářečí, jak se užívalo na Valašskokloboucku ve druhé polovině 19. století, a publikoval i mnohé drobnější nářeční vyprávění. Za svou záslužnou práci získal uznání například od autorů díla Lidová kultura, kteří ho zařadili do třetího svazku této monumentální encyklopedie. Ten je pojat jakožto biografický slovník a František Fojtík spolu s Bedřichem Havlíčkem, Františkem Vácslavem Peřinkou a Jaroslavem Orlem jsou zde jedinými vybranými osobnostmi, které měly vztah k jižnímu Valašsku a jeho národopisu," pověděl o autorovi Petr Odehnal.

Vydání knihy Od vesna do vesna je vůbec prvním uceleným zveřejněním Fojtíkova díla. „V minulosti byly úvodní pasáže o jaře a části léta vydávány na pokračování v časopise Valašsko. Později jsme s odstupem více než půl století zveřejnili ve Vlastivědných kapitolách větší, dosud nepublikované části s názvem Žňa a Podzim. Nyní tedy vychází text úplný, včetně dosud nezveřejněné části zimní," dodal Odehnal.

Čtenáři si budou moci knihu zakoupit na 20. valašském mikulášském jarmeku.

 
Lenka Zvonková
 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA