Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Ve Slavičíně řeší zadržování vody, plánují zelené střechy i poldry

date_range 29.Led, 2021 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Příklad zadržování vody v krajině u Lidečka. Foto: archiv redakce

Vyschlé potůčky, vyprahlá krajina a prázdné studny. Tak to vypadalo v roce 2019 ve Slavičíně, kdy region trápilo velké sucho. Tomu chce město aktivně čelit, proto chystá soubor opatření pro lepší nakládání s dešťovou a povrchovou vodou. „Už teď nám některé letní měsíce ukazují, že sucho bude i na Slavičínsku velkým problémem do budoucna,“ řekl starosta města Tomáš Chmela s tím, že město může udělat v boji proti suchu více, než by si jedinec dokázal představit. „Pomocníkem v tomto boji jsou také například plánovaná polopropustná parkoviště, retenční nádrže na dešťovku ze střech, výsadby biokoridorů nebo zelené ploché střechy na městských budovách,“ uvedl starosta.

 

Proto město chystá studii ve spolupráci s pražským Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půd, která by měla vytipovat vhodné způsoby pro zvýšení zadržování vody v regionu. Někde se opatření na zachycení vody v krajině už dokonce budují. V Nevšové v současné době vzniká projekt poldru a v plánu je i vybudování meandrů na toku Nevšovka. Přímo na území Slavičína je pak projektována revitalizace mokřadu v lokalitě Pod Kaštany. A studie má přinést i další projektové záměry.

Ilustrační foto: Zelená střecha. Zdroj: Státní fond životního prostředí ČR

„Zelená témata“ jsou městu blízká. Vloni začal Slavičín s výsadbou stromořadí, díky nimž přibylo v krajině více než 600 stromů, nebo investicí do přírodních zahrad u MŠ Malé Pole a u Domu dětí a mládeže. „Městu nejde jen o velké projekty, jako jsou poldry nebo retenční nádrže, ale i o drobnější aktivity typu monitoring a čištění studánek nebo šetření vodou,“ podotkl Chmela.

 

Pořízení studie je podpořeno Evropským sociálním fondem v rámci projektu “Chytrý Slavičín: Strategicky řízení město, přívětivý úřad”. Dotace pokryje 95 % nákladů studie.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA