Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Ve Smolině vzpomenou památku J. Valčíka

date_range 26.Kvě, 2011 featured_play_list Aktuality
 
 
V sobotu 28. května se bude ve Smolině u Valašských Klobouk vzpomínat na oběti nacistické okupace a zejména na odbojáře, kteří před 69 lety připravili a uskutečnili atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Pietní akt se odehraje u památníku plukovníka Josefa Valčíka, jednoho z účastníků atentátu, nositele Kříže obrany státu in memoriam a také čestného občana města Valašské Klobouky. Vzpomínková slavnost začne v 10 hodin.

Úvodem pietního aktu budou u památníku položeny věnce a kytice. Poté zazní státní hymna, projevy hostů a představitelů města a rovněž přímluva s modlitbou za oběti nacistické okupace. O kulturní část dopoledne se postarají svým vystoupením děti z Dětského domova ve Smolině. K účasti na vzpomínkové slavnosti je zvána široká veřejnost.

 

Ve Smolině bude uctěna památka Josefa Valčíka

 
Josef Valčík byl příslušníkem československého protinacistického odboje za 2. světové války a členem výsadkové skupiny Operace Silver A. Ve spolupráci s výsadkáři Anthropoidu Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem provedl 27. května 1942 atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Po útoku se s dalšími účastníky skryl v pravoslavném kostele svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze. Úkryt však byl vyzrazen a výsadkáři museli odolávat dobývání kostela příslušníky SS. Boje si vyžádaly ztráty na životech jejich kolegů a Josef Valčík s dalšími třemi spolubojovníky nakonec ukončili svůj život sebevraždou. Atentát se stal jedním z nejvýznamnějších projevů odporu v Evropě v době 2. světové války.
 
Lenka Zvonková
 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA