Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Ve Valašských Kloboukách odhalí pamětní desku pilotům RAF

date_range 02.Bře, 2023 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Ilustrační foto

Josef František, Matěj Pavlovič, Wilhelm Kosarz a Josef Balejka. Piloti a nerozluční kamarádi, kteří za druhé světové války působili v perutích RAF jako Český čtyřlístek. Že se na jejich statečnost ani po desetiletích nezapomíná, dosvědčí už za pár dní nová pamětní deska, která bude instalována ve Valašských Kloboukách, rodišti Josefa Balejky. Originální artefakt ztvárňující portréty a životní data této čtveřice najde umístění ve vestibulu kloboucké základní školy. Veřejnosti se představí v sobotu 4. března 2023, tedy přesně v den 106. výročí Balejkova narození. Slavnostní odhalení se uskuteční ve 13 hodin a ceremoniálu bude jako výraz úcty českého letectva předcházet také přelet armádních letounů. Veřejnost je srdečně zvána.

 

„Pamětní deska nese název Pocta Českému čtyřlístku a je jednou ze čtyř, které jsou z iniciativy Klubu vojenské historie Otaslavice postupně umisťovány na místa spjatá s životy a působením této skupiny pilotů. Jedna deska je už dnes k vidění právě v Otaslavicích, rodišti československého leteckého esa Josefa Františka, a druhá visí dokonce v zahraničí, v Muzeu Bitvy o Británii v Kentu v Hawkinge. Valašské Klobouky budou mít tu čest představit v pořadí třetí desku, která bude situována v areálu základní školy, kde bude mladé generaci připomínat hrdinství a odvahu klobouckého rodáka a jeho kolegů,“ uvedl starosta města Valašské Klobouky Josef Bělaška.

 

Na ojedinělou událost je zvána nejširší veřejnost. O nelehké úloze československých letců vydá návštěvníkům svědectví výstavka ve vestibulu základní školy, která nabídne mimo jiné autentické fotografie nebo osobní uniformu Josefa Balejky. Před školou budou moci účastníci obdivovat i dobové vozidlo Citroën. „Pokud budou přát všechny okolnosti, dočkáme se několik minut před zahájením ceremoniálu také přeletu bojových letounů Gripen, které tak vzdají statečným pilotům ze stíhacích perutí RAF vojenský hold,“ doplnil starosta.

 

Slavnostního odhalení pamětní desky se zúčastní také rodinní příslušníci některých členů Českého čtyřlístku, představitelé Zlínského kraje, zástupci Armády ČR, představitelé měst a obcí z regionu, členové Klubu vojenské historie Otaslavice, členové různých poboček Svazu letců ČR, zástupci Československé obce legionářské, zástupci klubů vojenské historie a další hosté.

 

 

Plukovník Josef Balejka (1917–2004), kloboucký rodák, absolvoval v letech 1935 a 1936 pilotní školu Masarykovy letecké ligy v Užhorodě a nastoupil k československému letectvu. Krátce po okupaci utekl do Polska a vstoupil do polského letectva. Zde se také zformovala legendární čtveřice: Josef Balejka, Wilhelm Kosarz, Matěj Pavlovič a Josef František, kteří později společně létali u RAF. Po napadení Polska Německem odletěl do Rumunska, kde byl internován. Brzy ovšem utekl a jako člen cizinecké legie se dostal do Francie, kde byl zařazen do smíšené perutě na obranu Paříže. Po kapitulaci Francie odešel do Anglie, kde působil ve 303. „polské“ stíhací peruti. V červnu 1941 byl těžce raněn a záhy poté odeslán jako letecký instruktor do britské letecké školy. V roce 1944 se znovu vrátil k létání, a to v 311. bombardovací peruti. Zde se také dočkal konce války a možnosti návratu do rodného kraje. Válečné zásluhy Josefa Balejky byly oceněny celou řadou vyznamenání, například polským Válečným křížem.

 

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA