Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Velehrad ožije tradičními Dny lidí dobré vůle

date_range 03.Čvc, 2015 featured_play_list Aktuality

 

Oslavy státního svátku Dne slovanských věrozvěstů se uskuteční ve dnech 4. a 5. července na Velehradě pod tradičním názvem Dny lidí dobré vůle. Nabídnou bohatý program kulturních, vzdělávacích i zábavně zaměřených aktivit pro široké spektrum návštěvníků, zejména pro mládež a rodiny s dětmi. Vrcholem oslav pak bude nedělní národní pouť k uctění památky sv. Cyrila a Metoděje, hlavních patronů Moravy a spolupatronů Evropy.

Dny lidí dobré vůle se konají pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka a olomouckého arcibiskupa Mons. Jana Graubnera. Tato široce společensky pojatá oslava státního svátku je pořádána Arcibiskupstvím olomouckým ve spolupráci se Zlínským krajem, obcí Velehrad a Ministerstvem kultury České republiky.

„Památka patronů Moravy, svatých Cyrila a Metoděje, stejně jako šestisté výročí upálení Mistra Jana Husa, které si během nadcházejících státních svátků připomeneme, je příležitostí zamyslet se nad historií našeho národa a nad hodnotami, které tyto velké postavy našich dějin ztělesňují. V souvislosti s tím, co se děje v současném světě, bychom si měli uvědomit, že Evropa, která vyrostla na křesťanských kořenech, si svou ´velkorysostí´ zadělává na velké problémy, nebude-li své vlastní kořeny zachovávat v úctě," řekl hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, který se části programu osobně zúčastní.

Ilustrační foto velehrad.eu 

„Půjdu se pozdravit s vozíčkáři, kteří zde mají své tradiční mezinárodní setkání. Pokaždé vnímám, jak silná je touha lidí i velmi těžce tělesně postižených přicestovat s pomocí obětavých dobrovolníků na Velehrad a připojit se k zástupům aktivních poutníků. Také se těším na vyhodnocení dětské výtvarné soutěže Cestou dvou bratří, protože je vždy úžasné vidět, s jak živou představivostí mladí kreslíři dokáží ztvárnit téma sv. Cyrila a Metoděje a vůbec jim nevadí historická vzdálenost dvanácti století od doby jejich působení. A samozřejmě se těším na sobotní charitativní koncert lidí dobré vůle," přiblížil svůj program návštěvy hejtman.

Všichni, kdo letos na Velehrad přijedou, mohou využít rozmanité programové nabídky Dnů lidí dobré vůle. Tak například pro mladé je v sobotu na hřišti před základní školou připravena série koncertů, her a soutěží ve speciálním programu „Mladí fandí Velehradu", kde mimo mnoha jiných interpretů vystoupí např. slovenská skupina NO NAME nebo rapper Majk Spirit.

V sobotu večer se před bazilikou bude konat koncert, v němž své umění předvedou Jiří Pavlica a Hradišťan, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod vedením šéfdirigenta Stanislava Vavřínka, Řecký pravoslavný pěvecký sbor, Pěvecký sbor Stojanova gymnázia Velehrad a další vystupující. Výtěžek z koncertu, který bude živě přenášet Česká televize a Český rozhlas Dvojka, bude určen na podporu charitativních projektů Salesiánského střediska mládeže České Budějovice, NADĚJE Brno a Nadačního fondu ADIUVARE.

V prostorách baziliky bude v sobotu až do nočních hodin probíhat duchovní program, připravený církevními komunitami.

V neděli 5. července oslavy státního svátku k uctění sv. Cyrila a Metoděje vyvrcholí na nádvoří před bazilikou slavnostní poutní mší svatou, kterou bude celebrovat Mons. Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský. Promluvu přednese Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský. Tuto bohoslužbu, která začíná v 10:30, budou živě přenášet veřejnoprávní média – Česká televize a Český rozhlas Praha.

Po oba dny bude na Velehrad zajištěna kyvadlová doprava. Více o Dnech lidí dobré vůle na http://www.velehrad.eu/cz/

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA