Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Před padesáti lety zasáhla Slavičín blesková povodeň

date_range 25.Čvc, 2022 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Povodeň ve Slavičíně 29. července 1972

Padesát let uplyne 29. července od bleskové povodně, která překvapila Slavičany i další obyvatele jižního Valašska. Toto výročí připomíná výstava, jež měla v pátek 22. července, vernisáž v městském muzeu ve Slavičíně v 17 hodin.

 

„Návštěvníci zde najdou doposud nepublikované fotografie,“ upozornil starosta města a člen pořádajícího Klubu přátel historie Slavičínska Tomáš Chmela.

 

Po suchu přišly deště

 

A jak to tehdy bylo? Rok 1972 začal tehdy mírnou zimou s teplotami kolem nuly, beze sněhu. Koncem června a začátkem prázdnin bylo velmi slunečno a teplo. Vysoké teploty a sucho měly za následek nedostatek vody ve Slavičíně i v okolí. Vyschlý potok zapáchal, veškerá voda, pitná i užitková, musela být dovážena v cisternách. K velké radosti všech obyvatel začalo koncem července konečně pršet. Jenomže pršelo nepřetržitě sedm dní a za tuto dobu již byla půda nasáklá natolik, že nestačila dešťovou nadílku přijímat.

To mělo fatální následky v noci na 29. července, kdy přišla průtrž mračen, voda z potoka se vylila a zaskočila obyvatele povodí Lukšínky a Říky od středu Slavičína až po Hrádek. Po obou stranách koryta zaplavila nejvíce domy v okolí Sokolovny a dále směrem k Hrádku po pravé straně potoka. „Voda ničila fasády domů, zatopila zahrady i dvory, brala s sebou domácí zvířectvo,“ popisuje městská kronika. Kolem desáté hodiny přestalo konečně pršet a voda začala opadávat.

 

I když měl Slavičín po oněch padesát let od velké vody klid, neznamená to, že se v tomto směru nic neděje. „Zásadní je včasná informovanost, kterou se snažíme podpořit například započatou rekonstrukcí rozhlasové sítě a povodňových čidel na mostech ve Slavičíně. Také je možné využít sociálních sítí či aplikace mobilní rozhlas pro varování občanů před nebezpečím,“ informoval starosta Chmela.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA