Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Vlachovské sušírny se otevřou veřejnosti

date_range 02.Říj, 2016 featured_play_list Aktuality

 

Vskutku jedinečný turisticko-zážitkový den chystají ve Vlachovicích na Valašskokloboucku. Místní sdružení DOKOPY společně s majiteli velmi početných starobylých vlachovských sušíren pro Vás chystají první ročník tzv. Putování po vlachovských sušírnách a to na sobotu 8. října 2016. Zajímavé technické stavby – roubené sušírny ovoce, z nichž některé jsou i dvě století staré se v tento den otevřou veřejnosti a turistům.

Ve Vlachovicích již spousta sušíren zaniklo, ještě před 60 lety jich ale ve Vlachovicích a Vrběticích bylo minimálně 25. Posledních osm dřevěných sušíren je rozesetých po vysokých stráních a sadech. Díky majitelům a O.s Dokopy se již ve čtyřech z nich suší! Obec Vlachovice se může chlubit největším množstvím opravených a funkčních sušíren ovoce z celé ČR i SR.

Sušení ovoce bylo ve Vlachovicích do první třetiny 20. stol. bráno ani ne jako tradice, ale hlavně důležitý způsob místní obživy a někdy i náhrada chleba. Sušené ovoce se z Vlachovic a okolí vyváželo běžně nejen po Moravě, ale i po celém Rakousku-Uhersku.

Sušírna sv. Františka                    foto: Dokopy

Vydejte se stezkou poznávat jejich historii, příběhy a kouzlo i krásu jihovalašské krajiny. Vyrazit můžete odkudkoliv, kde vede nová turistická trasa po vlachovských sušínách. (více viz. mapa) Hlavním kulturním a občerstvovacím místem je nová roubená komunitní sušírna DOKOPY, kde nejen můžete nabrat síly do dalšího putování, ale kde uvidíte i nejnovější tradiční sušírnu na Valašsku s některými zajímavými technickými prvky. Nedaleko se nachází zajímavá Sušírna sv. Františka, která byla první zachráněnou a s láskou zrekonstruovanou sušírnou na Vlachovsku. Její majitelé v ní suší nejen různé druhy ovoce, ale po většinu roku i různé druhy bylin, které si sami ekologickým způsobem pěstují a dále zpracovávají do různých forem. Okusit i zakoupit zde budete moci například jejich sušené ovoce i bylinné čaje a podívat se na jejich bylinné políčka v pozimním hávu. Rozhodně si nenechte ujít krásnou Vaňatkovu sušírnu ve Vrběticích, díky majitelům je krásně opravena do původního stavu z doby jejího vzniku a to i včetně šindelové střechy a starého typu pece. Suší se v ní starobylým způsobem, který v ČR uvidíte asi jen u nejnověji zrekonstruované sušírny Raků z vlachovských pasek. Sušírna, která se nachází v přírodně bohatém prostředí, pamatuje spoustu veselých příběhů. Je velice kvalitně a k historii velmi citlivě opravena, je vybavena původní technologií sušení a jen vkročit do ní – znamená vstoupit do doby, kdy vlachovští pasekáři se živili vyhlášeným sušeným ovocem. Počkejte až ucítíte vůni sušeného ovoce, nebo pečených zemňáků z pece…

Po trase ovšem nezapomeňte navštívit i ostatní čtyři sušírny, nejsou sice opravené, jsou v různém, často i velmi špatném stavu, ale jsou na nádherných místech a vypovídají mnohé o této krajině, lidech i dobách. Jedná se o nejstarší sušírnu Míčovu, mladou Šimoníkovu, dále Petrů a Hrabicovu.

K sušírnám odjakživa patří i zpěv a zábava. Proto v sušírnách postupně potkáte zpívající šikovné cérky a mladé robky v kroji z folklórního súboru Dokopyjan, vlachovské ogary Strouhalovi z harmonigů a ozembuchem a taky známého valašského gajdoša Petra Sovjáka a další. Nejen s nimi si postupně můžete zazpívat i zasmát se.

Navštívit můžete i nové vlachovské muzeum, které se nachází ve staré vlachovské usedlosti z konce 19.stol a které Vás určitě překvapí svou kvalitou a zajímavostmi.

PLAKÁT AKCE          FB UDÁLOST

Tak 8. října si udělejte čas a vydejte se do Vlachovic – obce plné sušíren! To jen tak nezažijete!

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA