Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Vsacká liga na Vsetíně plná překvapení

date_range 20.Zář, 2015 featured_play_list Aktuality

 

Třetí sobotu v září přivítal pořádající Sbor dobrovolných hasičů Vsetín – město páté a předposlední kolo Vsacké ligy s podtitulem The Fastes fireman Vsetín, nejrychlejší hasič Vsetína, konaná pod záštitou místostarosty města Vsetín Ing. Tomáše Pifky za podpory Zlínského kraje a sponzorů.

Prvním překvapením bylo počasí, které asi poprvé v tomto ročníku Vsacké ligy bylo normální, tedy odpovídající středoevropskému mírnému pásmu. Soutěž se konala, stejně jako vloni, na hřišti vsetínského gymnázia. Areál hřiště poskytl hasičům bezúplatně ředitel gymnázia Dalibor Sedláček, za což patří tomuto muži velké díky.

K zahajovacímu nástupu se sešlo 68 soutěžících, což opět dokazuje, že se Vsacká liga těší stále větší oblibě. Přijela družstva z valašského regionu, již tradičně chalani ze slovenského Papradna a soutěžící z různých koutů Moravy. Dalším překvapením vsetínského kola Vsacké ligy byla přítomnost borců reprezentujících Českou republiku v požárních sportech. To tedy bylo pro Valachy slovo do pranice, aby svou kůži zadarmo nedali ani tak kvalitním soupeřům. Na boje o desetiny vteřin se můžete podívat v bohaté fotogalerii, kterou naleznete v odkaze pod titulní fotografií v článku.

Vsacká liga na Vsetíně      foto Radomír Dolanský      fotogalerie 

Trať byla na Vsetíně k ženám poněkud vlídnější. Po startu čekala všechny dvoumetrová vertikální překážka. Pokud ji nepřekonaly ženy, mohly se oklikou vrátit a takřka překročit překážku vysokou něco málo přes půl metru. Muži museli použít žebřík na dvoumetrové překážce. Pak následovalo svinutí a uložení hadice, přemístění barelů s vodou, hammerbox, rozvinutí dvou hadic na několik desítek metrů. Poté čekala muže velká a složitě uchopitelná pneumatika. Ženy měly překlopit pneumatiku menší. Dalším úkolem byla záchrana člověka. Ženy zachraňovaly spíše střízlíka. Zato muži se tahali s chlapíkem, který sice vypadal jako Ken, ale měl váhu zdatného tloustýta. Pak ještě přeskákat pneumatiky, ženy nalehko, muži se zátěží takzvaných kabelek a konečně do cíle.

Prvním soutěžícím byl domácí Honza Martinů. A poněvadž je Honza srandista, to by nebylo, aby nepobavil diváky a své přátele soutěžící. Hned na vertikální překážce předvedl excelentní holubičku míru. Pro ty, kdo Honzu neznají, jest nutné prozraditi, že pokud by mír vypadal jako Honza Martinů, tak by byl svět příjemné místo k žití.

Konec legrace, začalo se doopravdy soutěžit. Poněvadž bylo vsetínské kolo Vsacké ligy předposlední, připomínalo zázemí trvale úspěšných hasičů a hasiček spíše výpočetní středisko než tým pro podporu borců a borkyň silové soutěže. Ano, nyní se již počítalo, kdo jak musí zaběhnout, aby dosáhl co nejlepšího umístění v ročníku Vsacké ligy 2015.

V ženách válcovaly konkurenci opět hasičky z Lačnova. Z povzdálí by člověk řekl, že jsou to veskrze subtilní dívenky. Při bližším pohledu vidíte, jak se kolem některých batolí tu menší, tu větší počty dětí, které tyto bojovnice vozí s sebou na soutěže. Ale když zazní výstřel startovací pistole, změní se pohledné usměvavé maminky v mrštné catswoman. To je parta hasiček z Lačnova. Ale nic ještě není jisté. Na záda jim dýchá řada dalších adeptek na medaile, například ze vsetínské Jasenky nebo Stanovnice.

Třetím překvapením vsetínské soutěže bylo rozhodnutí Ivety Urbanové, maminky Veroniky, která je rovněž adeptkou na medailové umístění, že musí vyzkoušet náročnost hasičské soutěže. Nu, kdoví, po zkoušce pravděpodobně stoupl Veronice v očích maminky kredit, poněvadž být hasičkou, to není žádná maňana.

A jak to na Vsetíně dopadlo?
Ženy v jednotlivkyních skončily takto: Na třetí pozici se umístila Zubíková Kateřina z Jasenky. Druhé místo získala Zábnická Anna z Lačnova a zlato Bůbelová Lucie rovněž z Lačnova.
V družstvech žen třetí místo vybojovaly úspěšné hasičky z Halenkova, druhé místo získalo neméně kvalitní družstvo z Huslenek a sedmdesátivteřinovým náskokem si zasloužily zlato borkyně (catswomen) z Lačnova.

V jednotlivcích mužů se bojovalo opravdu o každou setinku. Vždyť první tři mistři se dělili o časy v rozmezí necelých tří vteřin. Bronz na Vsetíně získal Orság Marian SDH Vsetín-město, stříbro Hruška Martin HZS ZLK Vsetín a zlatý kov převzal Haderka Jan HZS ZLK.

Družstva mužů si cenné kovy rozdělila takto: Bronz Oznice, stříbro Papradno a zlato zůstalo u domácího SDH Vsetín město.

Posledním a snad největším překvapením vsetínské soutěže The Fastest fireman Vsetín bylo pro autora tohoto článku předvolání na kobereček před starostu vsetínských dobrovolných hasičů Honzu Bělíčka. Ten mu před nastoupenou jednotkou udělil pochvalu a předal památeční almanach Hasiči okresu Vsetín. Asi největší odměnou byl pro dotyčného velmi dobře slyšitelný a dlouhotrvající potlesk. Ovšem bez úžasných výkonů hasičů ve Vsacké lize potažmo celé party záchranářů v republice, by nebylo článků ani fotografií. Takže díky všem hasičům – a je za co, jak ukázalo letošní léto!

Určitě zveme všechny příznivce hasičských soutěží na poslední kolo Vsacké ligy, které 26. září 2015 pořádá SDH Jasenka, kde jinde než na Vsetíně – Jasence.

text a foto: Radomír Dolanský

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA