Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Vsacká liga TFA Jarcová

date_range 27.Čvn, 2017 featured_play_list Aktuality

 

V neděli 25. 6. 2017 bylo v Jarcové tolik hasičů na metr čtvereční, že strachy neškrtaly ani sirky, natož aby vzplál oheň.

Nejen, že zde probíhalo druhé kolo Vsacké ligy TFA, ale v těsném sousedství na hřišti stovky dětí z řad hasičské mládeže bojovaly v Pohárové soutěži okresní ligy mladých hasičů. Takže tentokrát měli dospěláci z TFA tu nejlepší možnou podporu od svých mladších kolegů, kteří se chodili dívat, co všechno musí zvládnout nejtvrdší hasič, aby přežil. Bylo to úžasné předávání zkušeností v přímém přenosu. Starosta Jarcové Ivo Veselý, který soutěžící přivítal, může být na svoji hasičskou základnu určitě pyšný.

Je otázkou, zda počasí, tedy proudy padající vody v prvním kole Vsacké ligy TFA ve Viganticích, byly horší než výheň, která vítala soutěžící v Jarcové? Jaderná elektrárna nacházející se pouhých 149 600 000 km od Jarcové jela na plný výkon a jakoby horkovodní roura vedla přímo do motokrosového areálu. Jak báječné byly vzpomínky na opačný extrém. Náročnou soutěž můžete sledovat ve fotogalerii, kterou naleznete pod titulní fotografií v článku.

Vsacká liga TFA Jarcová      fotogalerie

Ale takový je úděl hasičů, připravovat se na pomoc lidem za každého počasí. A čest a sláva? Na tu mnohdy není ani pomyšlení, protože tam, kde zasahují hasiči, čekají spíše slzy neštěstí a zmaru. Proto bychom těmto odvážným ženám a mužům, z velké části dobrovolným hasičům, měli vzdávat hold ve chvílích, kdy jsou bez práce, což je pro občany nejlepší čas. Ve zpravodajství vidíme spíše opak, že hasiči mají práce až nad hlavu u nás i v zahraničí.

Tentokrát se do Jarcové sjelo celkem 46 soutěžících, z toho dvanáct žen. Žen, které hloupě nelamentují, jestli mají větší povinnost stát za plotnou než muži, ale svými výkony na těžkých tratích, kde by fanatické genderové teoretičky vypustily duši po deseti vteřinách, se se ctí mohou postavit po boku svých mužských kolegů. A podél trati běží manžel s dětmi, povzbuzují, seč jim hlasivky stačí, a jsou hrdí na svou mámu – hasičku.

Vsacká liga TFA Jarcová      fotogalerie

Trať v Jarcové je pořád nahoru a dolů, takže dá pěkně zabrat i při ideálním počasí, natož v pekelné výhni. Hned na začátku se soutěžící museli vyšplhat po nakloněné rovině na stavební buňku, slézt žebříkem, běžet přes horizontální překážku k překážce vertikální, přemístit zraněnou osobu, napojit hadice na rozdělovač, tahat hadice s proudnicemi, následuje hammerbox, překonání trojité překážky z dřevěných palet, několikanásobné překlopení pneumatiky, přeskakování do pneumatik a konečně cíl. I když měly ženy minimum ulehčení, jako například kratší dráhu přemístění figuríny, lehčí pneumatiku nebo méně úderů na hammerboxu, čas prvního muže byl 2:13,89 a první ženy 2:14,81 minuty. K tomu je jakýkoliv další komentář zbytečný. Ženy mají v hasičských sborech své oprávněné místo.

V Jarcové obsadily první tři místa stejné bojovnice jako ve Viganticích. Tentokrát na domácí půdě získala zlato Vladislava Kalná SDH Jarcová, stříbro Eva Vojvodíková SDH Velké Karlovice – Tísňavy a druhý bronz v pořadí Ludmila Mikulínová SDH Lidečko. V družstvech měly sice ženy z Lidečka konkurenci, přesto zlato obhájily. Stříbro si odvezlo družstvo žen SDH Jasenka.
Mezi muži získal zlato Jakub Galko ze slovenského DHZ Papradno, stříbro Petr Kašpárek SDH Ostrata a bronz Michal Blažek SDH Staré Hamry. V družstvech putuje zlato již podruhé v tomto ročníku na Slovensko pro DHZ Papradno, stříbro získal, stejně jako ve Viganticích, SDH Jarcová a bronz taktéž jako v prvním kole SDH Semetín. Na hasiče nezapomínají ani sponzoři, jejichž hodnotné ceny byly pro soutěžící příjemným překvapením.

text a foto: Radomír Dolanský

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA