Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Vsetínská nemocnice hlásí vysokou porodnost

date_range 19.Kvě, 2017 featured_play_list Aktuality

 

O bezmála šest desítek porodů více než před rokem evidovalo na konci dubna gynekologicko-porodnické oddělení Vsetínské nemocnice. A do poloviny května jich přibylo dalších bezmála pět desítek. Porodnice a novorozenecká stanice dětského oddělení hlásí i další novinky, mezi které patří nové speciální pamětní listy či speciální novorozenecké přikrývky pro realizaci bondingu.

Pamětní listy se jménem, přesným datem narození, ale i otiskem nožky dítěti si nově odnášejí domů z porodnice rodiče dětí, které se narodí ve Vsetínské porodnici. Pro otisk se používá speciální barva, která je bezpečná a k tomu účelu určená. Pamětní listy i potřebné vybavení pořídil Nadační fond pro rozvoj vsetínské porodnice, stejně jako speciální novorozenecké přikrývky, které zvyšují komfort novorozence a s úspěchem se používají při realizaci bondingu.

„Při bondingu po spontánním porodu se novorozenec i s pupeční šňůrou položí matce na břicho, přikryje se plenou a novorozeneckou dekou. Pupečník se nechá dotepat, poté se novorozenec přenese na výhřevné lůžko a zpravidla v přítomnosti otce se provede osušení, označení, zvážení a dítě se vrátí matce na břicho. V této poloze je ponecháno po celou dobu, než je matka přeložena ze sálu na stanici šestinedělí," vysvětlila vrchní sestra dětského oddělení Vsetínské nemocnice Bc. Eva Kovářová průběh bondingu, který se dle možností a v závislosti na typu anestézie realizuje také při porodu císařským řezem na centrálních operačních sálech.

Nové pamětní listy s otiskem nožky dítěte               foto: Vsetínská nemocnice

Bonding je proces utváření vazby mezi dítětem a rodičem v průběhu raných dětských let, v českém jazyce je tento termín používán pro vysvětlení procesu vytváření prvotní, bezprostředně poporodní vazby mezi matkou a novorozeným dítětem. Vsetínská nemocnice dlouhodobě podporuje budování základních emočních vazeb mezi dítětem a matkou (rodiči), důležitost prvního kontaktu (zahájení bondingu). Jsou vytvořeny podmínky pro kontakt dítěte s matkou, včetně iniciálního kontaktu a přiložení dítěte k prsu po narození bez zbytečných odkladů. Samozřejmostí je umožnění poporodní péče na pokojích, kde je umístěno dítě s matkou (rooming-in). Na pokojích jsou k dispozici moderní polohovatelné postýlky, speciálně tvarované mycí boxy, výhřevné moduly a další potřebné vybavení.

Vsetínská porodnice je moderně vybaveným pracovištěm, řada přístrojů a vybavení byla zakoupena právě díky aktivitě Nadačního fondu pro rozvoj vsetínské porodnice, který připravuje mnohé benefice, ale také besedy a další akce. Vloni byly modernizovány další dva porodní pokoje, zrušen poplatek otce u porodu. Počet porodů má rostoucí trend, který je možné sledovat i v letošním roce. Do konce dubna bylo letos ve Vsetíně 292 porodů, zatímco za první čtyři měsíce loňského roku jich bylo 234. Od prvního do 18. května se ve Vsetíně narodilo dalších 52 dětí. V roce 2016 ve vsetínské porodnici přišlo na svět 790 dětí (780 porodů, 10 dvojčat).

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA