Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Krev je potřeba pořád, říká jubilejní dárce Radek Buček

date_range 07.Kvě, 2021 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up 1000. dárce krve Radek Buček. Foto: Nemocnice Vsetín

Jubilejního, letos již 1000. dárce krve přivítali na hematologicko-transfuzním oddělení Vsetínské nemocnice. Radek Buček z Nového Hrozenkova začal s darováním před dvaceti lety, několik let však měl přestávku. Dnes přichází pravidelně společně s kolegy z práce. Darování doporučuje i dalším zájemcům, vsetínští zdravotníci jeho výzvu podporují a připojují se další.

 

Co by jubilejní dárce vzkázal těm, kteří o dárcovství krve teprve uvažují? „Ať to zkusí, krev je potřeba pořád,” míní Radek Buček. Zdravotníci Vsetínské nemocnice se připojují. Blíží se doba dovolených a prázdnin, kdy bývá krve již tradičně nedostatek.

 

„Co se týká onemocnění covid-19, krev mohou darovat zájemci měsíc po ukončení karantény, měsíc po očkování. Pokud již vycestovali, tak 30 dnů po návratu z ciziny,“ vysvětluje primářka hematologicko-transfuzního oddělení Vsetínské nemocnice MUDr. Jana Pelková s tím, že brzy již začne také tradiční období zvýšené aktivity klíšťat. „Měsíc po přisátí klíštěte nemůže dárce darovat krev. Omezení platí také u tetování, a to dokonce po dobu šesti měsíců. Lidé jsou často překvapeni, že půl roku po tetování nemohou darovat krev,“ specifikuje primářka.

 

Dárci v covidové době jsou však podle ní velmi ukáznění, respektují nastavená opatření a snaží se pomoci. „Děkujeme všem, že stojí při zdravotnících, nemocnici, svým dárcovstvím pomáhali a pomáhají i pacientům nejen s covidem, kteří mohou být chudokrevní. I při omezení operativy se stále rodí, probíhá akutní operativa, lékaři pečují o zraněné po nehodách, úrazech, krve je zapotřebí vždy a všude. Doufáme, že již brzy se opět rozběhne také plánovaná operativa, a to potřeba krve ještě vzroste,“ dodává primářka.

 

Dárci krve se mohou přihlásit na tel. 571 818 605. „Přijďte darovat i se svými kamarády, spolupracovníky,“ vyzývají zdravotníci a děkují všem dobrovolným dárcům, ať již darují plnou krev či krevní plazmu, za pomoc při záchraně lidských životů a zdraví.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA