Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Špičkovou robotickou ruku nově využívají vsetínští chirurgové

date_range 25.Dub, 2022 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Přístroj lze ovládat i pomocí hlasových povelů

Špičkovou robotickou ruku za bezmála dva a půl milionu korun využívají nově chirurgové na centrálních operačních sálech Vsetínské nemocnice. Robotický asistent kamery pro laparoskopii, jak se správně přístroj nazývá, má typové označení Soloassist II. Nemocnice jej pořídila prostřednictvím dotačního programu REACT-EU a chirurgové jej používají u laparoskopických zákroků, které mají ve Vsetíně mnohaletou, úspěšnou tradici.

 

Robotickou ruku si operatéři ve Vsetíně vyzkoušeli již před rokem. Při zákrocích se osvědčila, díky evropským fondům nyní mají vlastní. Využívají ji hlavně u dlouhých, náročných operací.  „Přístroj zobrazuje operační pole s maximální stabilitou obrazu, drží kameru stále ve stejné pozici, ovládání je jednoduché, pomocí joysticku nebo hlasových povelů,“ vysvětluje primář chirurgického oddělení Vsetínské nemocnice MUDr. Radim Slováček.

 

Díky novince ušetří fyzickou námahu, ale především ruce chirurga. „Přináší nejen ulehčení práce, ale ušetří minimálně jednu ruku asistenta, který ji může použít při práci s druhým nástrojem,“ upřesňuje primář. Laparoskopickými, videoasistovanými zákroky se vsetínští chirurgové zabývají již od jejich zavedení v České republice, tedy bezmála pětadvacet let a věnují se i náročným onkochirurgickým zákrokům. „Začali jsme operacemi žlučníku, kýl, posléze operativou v oblasti střev. V současné době operujeme celé portfolio výkonů na tlustém střevě, včetně konečníku,“ specifikuje primář.

Přístroj zobrazuje operační pole s maximální stabilitou obrazu. Foto: Vsetínská nemocnice

„Tímto jsme se dostali, co se vybavení týká, na špičkovou úroveň. Dostáváme se k detailnějšímu zobrazení operovaného pole, operační postupy jsou pro pacienta šetrnější, můžeme předejít některým pooperačním komplikacím. Je to velké plus, jak pro pacienty, tak pro lékaře,“ zhodnotil primář.

 

Vybavení operačních sálů prošlo modernizací za více než 34 milionů

 

Kromě robotické ruky mají vsetínští operatéři k dispozici řadu dalších novinek. Vybavení centrálních operačních sálů prošlo vloni modernizací za více než 34 milionů. Kompletně byly obnoveny operační stoly a operační světla včetně monitorů. K dispozici jsou systémy ohřevu pacienta. Nově bylo zabudováno překladové zařízení pro usnadnění přesunu pacienta z lůžka na operační stůl. Obnovily se chirurgické vrtačky, instrumentační a manipulační vozíky.

 

Robotická ruka v praxi. Foto: Vsetínská nemocnice

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA