Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Vsetínské školy začlenění Ukrajinců zvládají, říká místostarosta

date_range 20.Kvě, 2022 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up ZŠ Sychrov

Vsetínské základní a mateřské školy musely ve spolupráci se svým zřizovatelem, jímž je město Vsetín, zareagovat na aktuální situaci a postarat se o děti Ukrajinců, kteří před válkou uprchli do města Vsetín. V závěru dubna navštěvovala některou ze ZŠ či MŠ téměř stovka ukrajinských dětí, jejich počet se však v posledních dnech snižuje.

 

Zajištění výuky pro děti ukrajinských uprchlíků přineslo školám některé problémy, s nimiž se ale postupně vyrovnaly. „Nyní situaci zvládáme,“ uvedl místostarosta pro školství Tomáš Pifka s tím, že příliv ukrajinských dětí nijak neohrozil ani neohrozí školní a předškolní docházku českých dětí. „Kapacity našich škol jsou dostatečné,“ ubezpečil místostarosta.

 

O umístění dítěte do MŠ projevili Ukrajinci zájem pouze v jednotkách případů. Ke konci dubna měli po jednom v MŠ Trávníky, MŠ Ohrada, MŠ Kobzáňova a tři děti v MŠ Luh. „Od počátku května už máme ukrajinské děti pouze dvě. Jedna rodina se vrátila zpět domů. Další dvě rodiny chtějí na Vsetíně zůstat natrvalo. Rodiče jsou pohodoví, děti šikovné. Žádné problémy s nimi nemáme,“ uvedla ředitelka MŠ Luh Lenka Navrátilová.

 

Na základních školách ve vsetíně je několik desítek ukrajinských dětí

 

V ZŠ je ukrajinských dětí o poznání více, v závěru května to bylo téměř sedm desítek. Na ZŠ Sychrov navíc funguje tzv. adaptační skupina, kterou navštěvuje 25 dětí. Výuka probíhá většinou v běžných třídách. Počet školáků se však může měnit. „V polovině dubna jsme jich měli 16, čtyři se však s rodiči již vrátili zpět domů,“ řekl na počátku května ředitel ZŠ Trávníky Libor Slováček a dodal, že ti, kteří zůstali, jsou začlenění do kmenových tříd a navíc mají možnost absolvovat dopolední intenzivní výuku češtiny, a to čtyři hodiny týdně.

 

Adaptační skupinu na ZŠ Sychrov si vzala „pod křídla“ vsetínská firma Stín Kovo, jíž škola za symbolickou jednu korunu pronajala učební prostory. Navštěvuje ji 25 dětí, z nichž je 10 předškolního věku. „Firma zajistila ukrajinské vyučující pro většinu předmětů, my poskytujeme učitele češtiny a angličtiny. Ve výtvarné a tělesné výchově jsou pak ukrajinské děti integrovány do běžných tříd,“ přiblížila ředitelka školy Pavla Planková a dodala, že část výuky především starších dětí stále probíhá distančním způsobem, kdy se spojí s vyučujícími na Ukrajině.

 

„Těší mne, že zařazení ukrajinských dětí do výuky funguje bez větších potíží a nijak neomezuje vzdělávání ostatních dětí. Věřím, že integrace uprchlíků, kteří u nás budou chtít zůstat, do běžného života ve městě proběhne taktéž bez problémů,“ uzavřel místostarosta Pifka.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA