Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Vsetínští Ascendancy vyrážejí na turné

date_range 01.Bře, 2013 featured_play_list Aktuality

 

Po téměř roční pauze se vydala populární vsetínská skupina Ascendancy na nové turné. Zatímco v roce 2011 odjela desítky koncertů po boku zkušených Arakain, tentokrát ji společnost dělají spřátelení Abstract Essence. Své melodické a výpravné skladby nyní Ascendancy přiváží do desíti měst v České Republice.

Dva koncerty se uskuteční také ve Zlínském kraji a to konkrétně v sobotu 9.3.2013 v Uherském Hradišti v klubu mír a 20.4.2013 ve Valašském Meziřičí. Jako speciální hosté se v rámci každého večera se představí vždy regionální kapela. „Takový model koncertů se nám totiž osvědčil," vysvětluje v rozhovoru Ivan Jakubo, zpěvák Ascendancy.

Vsetínská skupina Ascendancy    promo foto

O vaše aktuální turné je velký zájem. V čem se vlastně liší od toho předchozího?
Především v tom, že jsme poslední turné jeli společně se skupinou Arakain a chodilo na nás v průměru pět set lidí. Vše probíhalo na profesionální úrovni a ve velkých sálech. Nyní jsme se přesunuli do malých klubů, takže koncerty mají úplně jinou atmosféru. Rovněž kontakt s fanoušky je také úplně jiný, velmi bližší. Rozdíl je i v tom, že si tentokrát koncerty zařizujeme sami a sami si také zveme hosty, kteří s námi každý večer vystoupí.

Jedete už zkrátka sami za sebe.
Přesně tak. Bylo by hezké svést se na slávě nějaké další zavedené kapely jako byl Arakain, ale rozhodli jsme se jinak. Na turné s námi tentokrát vyrazila skupina Abstract Essence, což jsou naši dlouholetí kamarádi. Mají také své fanoušky a na scéně jsou vlastně déle, než my. Koncerty jsou díky tomu uvolněné, není to žádný stres. Na každé zastávce turné s námi navíc vystupuje kapela z daného regionu.

V jakém pořadí vystupujete? Střídáte se?
Koncert vždy začíná místní skupina. Poté vystoupí Ascendancy a následně Abstract Essence. Večer opět zakončí regionální kapela. Domluvili jsme se takhle a myslím, že všichni jsou spokojení. Tento model se nám osvědčil a funguje.

Vzpomenul jste předchozí turné se skupinou Arakain. Co vám dalo?
Dalo nám neuvěřitelně moc zkušeností. Také jsme na vlastní kůži pocítili, co znamená opravdový muzikantský zápřah. Jezdili jsme padesát koncertů za rok a zároveň chodili do zaměstnání. Příklad: Když jsme měli koncert ve čtvrtek v severních Čechách, museli jsme to v noci otočit a jet zpátky do Vsetína. Přijeli jsme ve čtyři hodiny ráno a už v šest někteří z nás vstávali do práce. Když jsme se z ní vrátili, cestovali jsme na další koncert. Byla to náročná, ale skvělá zkušenost. Mám tyto vyhrocené situace rád, tlak mi nevadí. Hodně jsem si to užil.

Jak byste posluchačům, kteří Ascendancy neznají, přiblížil vaši tvorbu?
Hrajeme výpravné, melodické písničky. Mají tvrdší spodek a jsou založené na zvládnuté technice hry na nástroje. Někdo nás řadí do metalu, ale já myslím, že naši hudbu nejvíce vystihují slova výpravnost a melodie.

Na kontě máte zatím jednu dlouhohrající desku. Jak nahrávku „Out of Nowhere" z roku 2011 s odstupem času vnímáte?
Obsahuje skvělé písničky, za kterými si dodnes stojím a také je s kapelou hrajeme na koncertech. S odstupem času si však myslím, že jsme desku až příliš podřídili nalinkovanému plánu. Měli jsme stanovené pevné datum, do kterého mělo být album hotové a byly tam i nějaké další vnější vlivy, které jsme nemohli ovlivnit. Neměli jsme na desku příliš klidu. Vzali jsme si z toho poučení. Další album bychom chtěli nahrát bez zbytečného tlaku.

Máte v průběhu turné čas na skládání nových písní?
Ano, skládání se věnuje především kytarista Libor Kukula. Má něco rozpracovaného a já tam od poslední desky tam vidím určitý posun. Nové skladby jsou ještě víc výpravné a epické. Jsem za to rád. Neradi bychom se vraceli někam do minulosti. Snažíme se, aby naše hudba měla svůj vývoj.

Existuje ve vašem repertoáru písnička, která má pro vás osobně nějaký zvláštní význam?
Má nejoblíbenější je „Saboteur´s Trial", jde o můj duet s Thomasem S. Englundem, zpěvákem švédských Evergrey. Když mi přes internet poslal svoji nazpívanou část, cítil jsem se až hloupě. Jak si můžu vůbec dovolit postavit se vedle takového zpěváka, ptal jsem se sám sebe. Postupem času se to ale srovnalo a mám písničku „Saboteur´s Trial" moc rád. Mimochodem, Thomas není jediný host v téhle skladbě. Na kytaru v ní totiž hostuje italský hřebec Marco Sfogli.

Jaké jsou plány Ascendancy do budoucna?
Hrajeme koncerty a skládáme nové písničky, takže to logicky směřuje k nějaké další studiové nahrávce. Ale nespěcháme. Až budeme mít pocit, že máme k dispozici dostatek kvalitního materiálu, půjdeme do studia. Nemáme žádný závazný termín, takže není kam spěchat. Každopádně bychom letos rádi vydali nový singl a natočili videoklip, ale momentálně se plně soustředíme na naše aktuální turné.

Máte nějaký muzikantský sen?
Těch je spousta, ale některé jsou až v rovině scifi. Rádi bychom se jednou vydali na evropské turné a dostali naši hudbu za hranice České republiky. Bylo by také skvělé, kdybychom se mohli hudbou živit. Snažíme se jít krůček po krůčku našim snům naproti.

Připravili jsme pro Vás také soutěžní otázku o CD kapely Ascendancy:
Ascendancy vystoupila na výročním koncertu kapely ARAKAIN, kde v rámci Tribute Blocku zahráli jednu píseň z dílny Arakainu. Tuto skladbu Ascendancy natočili také studiově v letošním roce. Jaký je název této skladby?

Své odpovědi zasílejte do 1.4.2013 na email management@ascendancy.cz , v předmětu uveďte „Soutěž o CD Region Valašsko"

Výherce bude kontaktován prostřednictvím emailu a bude také uveden na oficiálním profilu kapely na www.facebook.com/AscendancyMetal

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA