Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Výbuch muničního skladu, den osmý

date_range 24.Říj, 2014 featured_play_list Aktuality

 

Ve čtvrtek 23. října poprvé při práci v bývalém muničním skladu použili policisté pyrotechnického robota. Ten jel jako předvoj do postižené oblasti, prozkoumal prostor, přítomnost a druh výbušnin, poté tam teprve mohli vstoupit policejní pyrotechnici ve speciálním oděvu a začít fyzicky procházet a kontrolovat prostor. Tomu předcházela kvůli bezpečnosti obyvatel evakuace některých částí okolních obcí. Více ve zprávě zde

„Během noci na pátek se z oblasti postižené explozemi opět ozvalo několik neřízených detonací. To znamená, že pohyb v prostoru je nadále velmi nebezpečný," zdůraznila policejní mluvčí.

„Dnešní evakuaci několika stovek lidí z obcí Vrbětice a části Vlachovic jsme mohli ukončit už ve 12.40 hodin. Také zaměstnanci firem, jež sídlí ve Vlárských strojírnách, mohli začít opět pracovat," informovala v pátek večer Monika Kozumplíková.

Uzavřená silnice do Vrbětic v pátek 24.10. Hlídkujícím policistům lidé nosí teplý čaj   (foto redakce)

Dvoudenních opatření byly podle policie na místě. V rámci průzkumu a monitoringu areálu bývalých muničních skladů ve Vrběticích totiž narazili pyrotechnici na několik nebezpečných míst. Na ta se potřebovali ve své kontrole důkladněji zaměřit. „Šlo nám především o ochranu zdraví lidí, jež obývají přilehlé okolí. Nepředpokládáme, že by se mohlo vyprázdnění některé z blízkých obcí opakovat," řekla mluvčí.

Policie děkuje  starostům, jichž se evakuace týkala, za příkladnou spolupráci a iniciativu při tomto nepříliš příjemném nařízení. Postarali se o své obce, většinou sami obcházeli jednotlivé domy a uvědomovali obyvatele o nutnosti jejich vyklizení. Poděkování patří také všem lidem, kteří byli na dobu nezbytně nutnou nuceni opustit své domovy, za to, že respektovali jak instrukce starostů, tak také pokyny policistů a hasičů, kteří byli přímo na místě a po oba dny dohlíželi až do páté hodiny odpolední na vylidněná obydlí.

O víkendu budou práce pyrotechniků nadále pokračovat. „Nemůžeme vyloučit výskyt řízených detonací při nálezu nebezpečné munice ani výskyt menších explozí námi neřízených. Během neděle, pokud to povětrnostní podmínky dovolí, přiletí pyrotechnikům opět na pomoc policejní vrtulník s termovizí. Bude prozkoumávat terén a měřit teplotu v centru výbuchu," dodala Monika Kozumplíková.

Nadále zůstává v platnosti telefonní linka 974 666 555, která je k dispozici všem, kteří se v souvislosti s explozemi chtějí na cokoli zeptat, oznámit poškození svých obydlí či nález munice.

-red-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA